Odwrócona tęcza nad Puławami. Było ją widać w biały dzień

Halo i parhelion.
Halo i parhelion.
Marcin Watemborski

26.05.2021 07:31, aktual.: 26.05.2021 10:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeden z naszych czytelników przesłał nam zdjęcia interesującego zjawiska. Wygląda ono jak odwrócona tęcza, lecz tak naprawdę jest czymś innym. Przyjrzyjcie się dokładnie.

Zdjęcia, które dostaliśmy od naszego czytelnika – Piotrka – przedstawiają niezwykle ciekawe zjawisko optyczne, które nazywa się halo lub inaczej "tarczą solarną". Zachodzi ono w atmosferze ziemskiej i wygląda jak świetlisty pierścień – bywa biały lub tęczowy z czerwonym wnętrzem i fioletem na zewnątrz.

Halo powstaje wskutek załamania się światła w kryształkach lodu i odbicia go od chmur piętra wysokiego lub mgły lodowej. W zależności od tego, jaki kształt i przejrzystość mają kryształki lodu, halo może przybierać różne formy.

Obraz

W przypadku zdjęć od Piotrka mamy do czynienia z 2 rodzajami tarczy solarnej. Pierwszy z nich to halo o rozmiarze kątowym 22 stopni, które powstaje wskutek załamania światła na powierzchniach kryształków o kącie łamiącym 60 stopni.

Drugi, znacznie rzadszy rodzaj, to halo o rozmiarze 46 stopni, nazywane również "wielkim halo". To natomiast powstaje, gdy światło załamuje się na krawędziach prostopadłych do siebie kryształów.

Obraz

Jeśli dobrze przyjrzycie się zdjęciom Piotrka, zobaczycie tu słońce poboczne, czyli parhelion. Są to jasne obszary występujące na przecięciu kręgu parhelicznego i halo. Samo zjawisko nie jest rzadkie, ale i tak bardzo efektowne.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także