Ogromny Księżyc nad teleskopem. Polak uchwycił go w obserwatorium pod Toruniem

Ogromny Księżyc nad teleskopem. Polak uchwycił go w obserwatorium pod Toruniem

Ogromny Księżyc nad teleskopem. Polak uchwycił go w obserwatorium pod Toruniem
Źródło zdjęć: © © Piotr Potępa / Nightscapes.pl
Konrad Siwik
19.05.2022 10:49, aktualizacja: 19.05.2022 18:50

Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach może pochwalić się największym w Europie Środkowej radioteleskopem. Fotograf Piotr Potępa podczas niedawnej pełni uchwycił Krwawy Księżyc wiszący nad wspomnianym astronomicznym urządzeniem.

Początki obserwatorium w podtoruńskiej miejscowości sięgają 1947 roku. Właśnie wtedy dzięki staraniom prof. Władysława Dziewulskiego i prof. Wilhelminy Iwanowskiej, zainicjowano budowę pierwszego pawilonu obserwacyjnego. Obecnie prowadzone tam badania koncentrują się na radioastronomii.

W tym celu skonstruowano dwa radioteleskopy. Mniejszy z nich o nazwie RT-3 ma 15 metrów średnicy i został oddany do użytku w 1979 roku. Jednak to druga, 32-metrowa precyzyjna paraboliczna antena, zaprojektowana przez inż. Zygmunta Bujakowskiego i zbudowana w Polsce, robi największe wrażenie. Teleskop RT4 Kopernik oddano do użytku w 1994 roku i jest on największym tego typu urządzeniem w Europie Środkowej. W 2020 roku radioteleskop RT4 przeszedł gruntowną renowację i do dziś bierze udział w międzynarodowej sieci obserwacji kosmosu.

Fotograf Piotr Potępa prowadzący blog Nightscapes.pl postanowił wykorzystać niedawną okazję do wykonania zapierającego dech w piersiach zdjęcia. "Jednak zmobilizowałem się i pojechałem rano sfotografować początkową fazę zaćmienia, którą mogliśmy obserwować z Polski" – pisze fotograf w poście zamieszczonym na Facebooku. "Gdy wstawałem po godzinie 3, była to bardzo trudna decyzja. Na miejscu okazało się, że chyba jednak było warto" – dodaje.

Wynikiem jego pracy jest fotografia, na której uwiecznił dwóch gigantów. Nad teleskopem RT4 unosi się wielki Kwiatowy Księżyc podczas krwawej pełni. Trzeba przyznać, że fotografia może z powodzeniem stanąć obok innych genialnych zdjęć przedstawiających to wyjątkowe nieziemskie wydarzenie.

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)