Olympus PEN + kominek z Rolleiflexa

Olympus PEN + kominek z Rolleiflexa

Olympus PEN + kominek z Rolleiflexa
Ola Błażowska
23.04.2010 17:59, aktualizacja: 01.08.2022 15:22

Olympusy z serii Pen nawiązują do tradycyjnych aparatów analogowych z dalmierzem. Małe i zgrabne, świetnie nadają się do fotografii ulicznej. Dzięki zastosowaniu optyki wymiennej, istnieje możliwość manualnego ustawienia ostrości. Konstrukcja Penów posiada jednak jedną zasadniczą różnicę w stosunku  do swoich tradycyjnych protoplastów - brak celownika optycznego. Aby poradzić sobie z tym problemem, użytkownik modelu E-P1, Lok Cheung, zamontował do ekranu lcd swojego aparatu... kominek z lustrzanki dwuobiektywowej Rolleiflexa.

Cheung zapewnia, że dzięki takiemu rozwiązaniu, ustawia ostrość o wiele szybciej i łatwiej. Kominek pozwala wysłonić ekran lcd, co przydaje się podczas fotografowania przy słonecznej pogodzie. Zamontowana w nim odchylana lupka sprawia, że na podgląd spoglądamy jak na matówkę w apratach średnioformatowych, z tym że brak jest charakterystycznego odwrócenia obrazu o 180 st.

Obraz

Majsterkowicz Cheung przyznaje, że nie opracował jeszcze do końca sposobu przymocowania kominka, jednak i tak, jego orginalne zastosowanie części z Rolleiflexa w nowoczesnej cyfrówce zyskało spore zainteresowanie w sieci. Na flickr'owym profilu Loka, możecie zobaczyć więcej zdjęcia jego ciekawego wynalazku.

Źródło: engadget.com

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)