Prezenterzy "Tam Gdzie Stało LOMO" wybrali najlepsze zdjęcia roku 2017
Jako miłośnicy fotografii postanowiliśmy wytypować najlepsze zdjęcie roku 2017. Właśnie dlatego w środę 17 stycznia, poprowadziliśmy panel dyskusyjny na żywo. Były niesamowite obrazy i rzeczowy komentarz ekspertów.
Rok 2017 już za nami. Dopiero teraz, gdy udało nam się zgromadzić odpowiednie materiały i przejrzeć tysiące zdjęć możemy poważnie porozmawiać. Każdy z nas - Borys Nieśpielak, Jacek Szust i Paweł Piotrowski - ma kompletnie inne spojrzenie na fotografię. Jak to w życiu bywa - nie zawsze się zgadzamy, więc mamy powód do rzeczowej dyskusji.
Najlepsze zdjęcia 2017 - Tam Gdzie Stało LOMO
W tym roku nie udało nam się wspólnie wybrać jednego zdjęcia, więc zdecydowaliśmy, że będą 3 pierwsze nagrody. Każdy z nas musiał swój wybór obronić.
Wybór widzów i czytelników
Najlepszym zdjęciem według widzów ”Zdjęcia w Minutę” został wybrany kadr z agencji KCNA, czyli Agencji Prasowej Korei Północnej, przedstawiający Kim Dzong Una patrzącego na wystrzelenie rakiety. Borys zwrócił uwagę, na czystość tego zdjęcia oraz to, że jest ono stricte propagandowe i podejrzewa, że może to być sklejka, wykonana w Photoshopie.
Swoją drogą - zwróćcie uwagę na silny wyraz tej fotografii. Biurko z lampką w jasny dzień oraz bardzo stary model lornetki to chyba nie są specjalnie reprezentacyjne elementy.
Selekcja prezenterów
Zdjęciem roku według Jacka Szusta jest fotografia Yunusa Kelesa. Jest ono mocno symboliczne i pokazuje strażaków jedzących śniadanie podczas przerwy na tle unoszących się tumanów dymu i ognia. Pochodzą one z pożarów rafinerii ropy naftowej w trakcie wojny w Iraku. Jackowi to zdjęcie kojarzy się z walką o zasoby, tym bardziej, że plastikowe talerze oraz butelki nie mogłyby zostać wykonane bez ropy, która ulatuje z tyłu.
- To czysty surrealizm i smutna prawda o człowieku – komentuje Jacek Szust.
Wybór Borysa to zdjęcie autorstwa Matta Stuarta – fotografa ulicznego, członka Magnum Photos. Na fotografii jest przedstawiony pożar Grenfell Tower w Londynie. Budynek został zburzony. Borys zwraca uwagę na to, jak wiele dzieje się w całym kadrze.
- To jest coś, co uwielbiam w fotografii, czyli zdjęcie z wydarzenia zrobione z polotem, z jakimś pomysłem, z artystycznym sznytem. Wszystko tutaj mam. Zobaczyłem to zdjęcie i od razu powiedziałem, że to jest zdjęcie roku. (…) Nie oczekuję niczego więcej, to zdjęcie jest po prostu cudowne – mówi o twórczości Stuarta Nieśpielak.
Autorem zdjęcia roku według Pawła jest Pari Dukovic. Zdjęcie przedstawia czarnoskórą modelkę z bielactwem – Winnie Harlow. Została ona przedstawiona jako Mona Lisa. To interesujący wybór jak na Pawła zwłaszcza, że jest on fotografem dokumentalnym. Właściwie nie jest to wybór zdjęcia roku, a cyklu. W serii zostało zawarte 5 obrazów, które są współczesnym odtworzeniem znanych dzieł sztuki. Pojawiła się ona w Harper's Bazaar.
- Świetnie dobiera kolory, oddaje nastrój. (…) Ta cała seria 5 zdjęć, w których zinterpretował na nowo klasyczne dzieła malarskie bardzo do mnie przemówiła. Z resztą to jest jeden z tematów, który zawsze zadaję grupie nowych studentów – mówi Paweł.
Najważniejsze zdjęcia roku 2017
Oprócz wyboru najważniejszych zdjęć roku, pod dyskusję zostało poddanych wiele innych dzieł, które możecie zobaczyć w materiale. Każdy z tych obrazów cechuje bardzo silna narracja wizualna i na pewno trzeba je postrzegać jako najważniejsze zdjęcia, które powstały w minionym roku.
Takie coroczne podsumowanie chyba wejdzie nam w krew. Jeśli macie chwilkę, rzućcie okiem jak wyglądało to w zeszłym roku.