Nowa matryca Panasonic ma 100 razy lepszą dynamikę, niż tradycyjny sensor CMOS

Nowa matryca Panasonic ma 100 razy lepszą dynamikę, niż tradycyjny sensor CMOS

Matryca w aparacie Panasonic Lumix GX8
Matryca w aparacie Panasonic Lumix GX8
Marcin Falana
04.02.2016 14:43, aktualizacja: 26.07.2022 19:18

Panasonic ogłosił ciekawą informację dla świata fotografii cyfrowej. Japońscy inżynierowie opracowali matrycę, która będzie oferować nawet 100 razy lepszą dynamikę obrazu w porównaniu do tradycyjnych sensorów CMOS.

Panasonic poinformował o stworzeniu nowej technologii pozwalającej na symultanicznie rejestrowanie obrazów o bardzo dużej dynamice używając organicznego filmu w połączeniu z matrycą CMOS. Ma to poprawić reprodukcję kolorów w kontrastowych warunkach, matryca będzie też w stanie odczytać więcej danych o ekspozycji, jednocześnie rozmiar matrycy ma pozostać bez zmiany.

CMOS BSI / OPF CMOS
CMOS BSI / OPF CMOS

Według Panasonika matryca OPF CMOS różni się od normalnej matrycy CMOS tym, że funkcja zbierania i magazynowania światła w postaci sygnału elektrycznego jest oddzielona od funkcji fotoelektrycznej konwersji, czyli przechowywania i odczytu. Dzięki tej specjalnej funkcjonalności matryca może zapobiegać prześwietleniom i oferować lepsze odwzorowanie szczegółów w cieniach.

Technologia ma pozwalać na zapisywanie obiektów w ruchu, co podkreśla Panasonic w swojej informacji. Rozumiem, że jest to pokazanie przewagi nowej technologii nad dotychczas stosowanych np. automatycznych HDR-ach, gdzie składane jest kilka ekspozycji. Matryca OPF CMOS będzie w stanie zapisywać obraz bez opóźnień.

Dual-Sensitivity Pixel
Dual-Sensitivity Pixel

W nowych matrycach będą także zastosowane podwójne piksele - Dual-Sensitivity Pixel, jeden odpowiedzialny za światła a drugi za cienie. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli zarejestrować obrazy z dużo większą dynamiką. Matryca ma się też charakteryzować niższym szumem.

Obraz

Krótkoterminowo trudno powiedzieć jak ta technologia wpłynie na rynek aparatów, jednak widać, że fotografia cyfrowa i cyfrowy zapis obrazu jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa i możemy się spodziewać jeszcze lepszej jakości obrazu. Właściwie czułości ISO i liczba megapikseli są już na bardzo wysokim poziomie. Może czas popracować nad dynamiką obrazu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)