Nowa matryca Panasonic ma 100 razy lepszą dynamikę, niż tradycyjny sensor CMOS

Matryca w aparacie Panasonic Lumix GX8
Matryca w aparacie Panasonic Lumix GX8
Marcin Falana

04.02.2016 14:43, aktual.: 26.07.2022 19:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panasonic ogłosił ciekawą informację dla świata fotografii cyfrowej. Japońscy inżynierowie opracowali matrycę, która będzie oferować nawet 100 razy lepszą dynamikę obrazu w porównaniu do tradycyjnych sensorów CMOS.

Panasonic poinformował o stworzeniu nowej technologii pozwalającej na symultanicznie rejestrowanie obrazów o bardzo dużej dynamice używając organicznego filmu w połączeniu z matrycą CMOS. Ma to poprawić reprodukcję kolorów w kontrastowych warunkach, matryca będzie też w stanie odczytać więcej danych o ekspozycji, jednocześnie rozmiar matrycy ma pozostać bez zmiany.

CMOS BSI / OPF CMOS
CMOS BSI / OPF CMOS

Według Panasonika matryca OPF CMOS różni się od normalnej matrycy CMOS tym, że funkcja zbierania i magazynowania światła w postaci sygnału elektrycznego jest oddzielona od funkcji fotoelektrycznej konwersji, czyli przechowywania i odczytu. Dzięki tej specjalnej funkcjonalności matryca może zapobiegać prześwietleniom i oferować lepsze odwzorowanie szczegółów w cieniach.

Technologia ma pozwalać na zapisywanie obiektów w ruchu, co podkreśla Panasonic w swojej informacji. Rozumiem, że jest to pokazanie przewagi nowej technologii nad dotychczas stosowanych np. automatycznych HDR-ach, gdzie składane jest kilka ekspozycji. Matryca OPF CMOS będzie w stanie zapisywać obraz bez opóźnień.

Dual-Sensitivity Pixel
Dual-Sensitivity Pixel

W nowych matrycach będą także zastosowane podwójne piksele - Dual-Sensitivity Pixel, jeden odpowiedzialny za światła a drugi za cienie. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli zarejestrować obrazy z dużo większą dynamiką. Matryca ma się też charakteryzować niższym szumem.

Obraz

Krótkoterminowo trudno powiedzieć jak ta technologia wpłynie na rynek aparatów, jednak widać, że fotografia cyfrowa i cyfrowy zapis obrazu jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa i możemy się spodziewać jeszcze lepszej jakości obrazu. Właściwie czułości ISO i liczba megapikseli są już na bardzo wysokim poziomie. Może czas popracować nad dynamiką obrazu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)