Orki pokazały piękne zachowanie. Udało się uchwycić je z drona

Orki pokazały piękne zachowanie. Udało się uchwycić je z drona
Konstanty Młynarczyk

16.06.2021 10:41, aktual.: 16.06.2021 12:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Orki lubią się przytulać, a chociaż przez całe życie pozostają w stadzie, w którym przyszły na świat, mają swoich najlepszych przyjaciół z którymi szczególnie chętnie spędzają czas. Dzięki użyciu dronów, naukowcy z uniwersytetu Exeter mogli wreszcie przyjrzeć się lepiej zwyczajom tych pięknych zwierząt.

Do tej pory wszelkie badania życia społecznego orek opierały się na obserwacjach, w jakim towarzystwie wynurzają się na powierzchnię dla zaczerpnięcia oddechu. Używając dronów unoszących się nad stadem tych delfinowatych, naukowcy mogli przez przejrzystą wodę przyglądać się wszystkiemu, co dzieje się pomiędzy orkami. A dzieje się bardzo wiele!

Okazuje się, że orki, podobnie jak ludzkie dzieci, mają swoich kolegów i koleżanki - z badań wynika, że kontakty społeczne są szczególnie intensywne między orkami w tym samym wieku i tej samej płci. Podobnie też jak u nas, wraz z wiekiem więzi te słabną, a interakcje stają się rzadsze, ale nie zanikają. Co ciekawe, w stadzie orek widoczne były też mocniejsze przyjaźnie między samicami.

Obraz
© © University of Exeter
  • Z naszych badań wynika, że nawet wewnątrz tak zwartej grupy (jaką jest stado, przyp. red.), niektóre walenie zdecydowanie częściej wchodziły w interakcje ze sobą nawzajem. - mówi profesor Darren Croft z Centrum Badań nad Zachowaniem Zwierząt Uniwersytetu Exeter. - To tak, jak kiedy mama zabierała cię na imprezę kiedy byłeś dzieckiem: nie wybierałeś imprezy, ale mogłeś sam decydować, z kim będziesz się na niej trzymał.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)