ORWO pokazuje nowy film po 50 latach. Szok i niedowierzanie!

ORWO pokazuje nowy film po 50 latach. Szok i niedowierzanie!
Marcin Watemborski

09.05.2022 07:43, aktual.: 26.07.2022 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chyba każdy fotograf w Polsce, który kiedykolwiek zainteresował się fotografią tradycyjną, zna markę ORWO. Na portalach aukcyjnych wciąż można kupić mnóstwo przeterminowanych filmów tego producenta. Po 50 latach od pokazania ostatniego swojego negatywu, ORWO prezentuje Wolfen NP100.

Jakkolwiek absurdalnie to nie brzmi, to ORWO zmartwychwstało. Niemiecka marka właśnie przedstawiła światu nowy czarno-biały negatyw fotograficzny. Miłośnicy fotografii tradycyjnej na pewno chętnie spojrzą na materiał ORWO Wolfen NP100 w formacie małoobrazkowym (typ 135). To pierwszy profesjonalny negatyw, który ta marka zapowiedziała od 50 lat.

Wolfen NP100 ma być edycją limitowaną. Jest to odpowiedź firmy na poszukiwania fotografów, którzy na portalach aukcyjnych polują na przeterminowane rolki materiału NP100. Ich data przydatności do użytku wygasła nawet ok. 40 lat temu. ORWO wypuści 36 tys. rolek, po 36 zdjęć każda.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Czarno-biały negatyw ORWO Wolfen NP100 jest produkowany w oryginalnej fabryce firmy AGFA w niemieckim Bitterfeld-Wolfen, która działa od 1910 roku. Od niej też pochodzi nazwa filmu. Nowy negatyw różni się od produkowanego współcześnie Wolfen UN54 tym, że ma dodaną barwioną warstwę przeciwko zjawisku halacji. Zapobiega ona powstawaniu odbić oraz poprawia ostrość obrazu. Co ciekawe, ta sama technologia może być też wykorzystana przy negatywie ORWO Wolfen NP400, który może powstać niebawem.

Fotograf Doreen Boehnke opublikował zdjęcia testowe zarejestrowane na nowym negatywie ORWO. Trudno na ich podstawie jest jednak coś powiedzieć na temat samego filmu, gdyż brakuje tu powiększeń, a skany mają średni kontrast z brakiem szczegółów w ciemnych partiach oraz brakiem detali w jasnych, choć zgaszonych fragmentach.

Na stronie internetowej ORWO można zamówić negatyw Wolfen NP100 w cenie 9,5 euro za 1 rolkę.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)