Oscar dla fotografa Louie Psihoyosa za film "The Cove"

Oscary 2010 - fotograf Louie Psihoyos nagrodzony za film The Cove
Oscary 2010 - fotograf Louie Psihoyos nagrodzony za film The Cove
Krzysztof Basel

08.03.2010 22:20, aktual.: 01.08.2022 15:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy to możliwe, aby fotograf został wyróżniony na ceremonii rozdania Oscarów? Okazuje się, że tak. Louie Psihoyo, fotograf współpracujący między innymi z National Geographic,  otrzymał w tym roku Oscara w kategorii "najlepszy, pełnometrażowy film dokumentalny" za obraz "The Cove", czyli "Zatoka Delfinów". Jego dokument opowiada o brutalnych polowaniach na delfiny w Japonii.

THE COVE - Official US Theatrical Trailer in HD

Znany, ceniony i pracujący od lat w branży fotograf Louie Psihoyo jest reżyserem i pomysłodawcą "Zatoki Delfinów". Jego nagrodzony obraz pokazuje proces brutalnego polowania na delfiny głównie w japońskiej wiosce Taiji. Ekipa filmowa nie miała zgody na kręcenie, a lokalni mieszkańcy byli bardzo przeciwni powstawaniu filmu. Do tego stopnia, że zagrodzili teren zatoki zasiekami z drutu kolczastego. Twórcy filmu wkradli się jednak nocą w rejony nieopodal miejsca połowów i zamontowali tam zakamuflowane kamery, które nagrały masakrę delfinów.

Reżyser-fotograf dopiął swego i pokazał światu, co dzieje się w Japonii. Mieszkańcy wioski oraz jej Wójt są oburzeni obrazem, zarzucając reżyserowi szerzenie kłamstw.

*- W Japonii i na świecie są rozmaite tradycyjne potrawy, trzeba je znać i szanować regionalne kultury kulinarne, oparte na długiej tradycji - napisał wójt w oficjalnym oświadczeniu. *

Louie Psihoyos odpiera zarzuty: - Nie mieliśmy zamiaru pognębić Japonii, nasz film to list pełen miłości do Japończyków. Mam nadzieję, że ludzie zobaczą film i sami zdecydują, czy delfiny powinny być zabijane dla mięsa i zabawy.

Większość mieszkańców Japonii nie ma pojęcia o stosowaniu tych starych praktyk w ich kraju. Pewnie dlatego, że w ogóle nie jedzą delfiniego mięsa. Mimo to masakry tych uroczych ssaków są nadal urządzane za zgodą władz. Rocznie w Japonii ginie ok 20 tys. delfinów. Statuetka dla "The Cove" to nie tylko ukoronowanie  pracy znanego fotografa, ale także wyśmienita okazja do nagłośnienia tego problemu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)