Oscar dla fotografa Louie Psihoyosa za film "The Cove"

Oscar dla fotografa Louie Psihoyosa za film "The Cove"

Oscary 2010 - fotograf Louie Psihoyos nagrodzony za film The Cove
Oscary 2010 - fotograf Louie Psihoyos nagrodzony za film The Cove
Krzysztof Basel
08.03.2010 22:20, aktualizacja: 01.08.2022 15:26

Czy to możliwe, aby fotograf został wyróżniony na ceremonii rozdania Oscarów? Okazuje się, że tak. Louie Psihoyo, fotograf współpracujący między innymi z National Geographic,  otrzymał w tym roku Oscara w kategorii "najlepszy, pełnometrażowy film dokumentalny" za obraz "The Cove", czyli "Zatoka Delfinów". Jego dokument opowiada o brutalnych polowaniach na delfiny w Japonii.

THE COVE - Official US Theatrical Trailer in HD

Znany, ceniony i pracujący od lat w branży fotograf Louie Psihoyo jest reżyserem i pomysłodawcą "Zatoki Delfinów". Jego nagrodzony obraz pokazuje proces brutalnego polowania na delfiny głównie w japońskiej wiosce Taiji. Ekipa filmowa nie miała zgody na kręcenie, a lokalni mieszkańcy byli bardzo przeciwni powstawaniu filmu. Do tego stopnia, że zagrodzili teren zatoki zasiekami z drutu kolczastego. Twórcy filmu wkradli się jednak nocą w rejony nieopodal miejsca połowów i zamontowali tam zakamuflowane kamery, które nagrały masakrę delfinów.

Reżyser-fotograf dopiął swego i pokazał światu, co dzieje się w Japonii. Mieszkańcy wioski oraz jej Wójt są oburzeni obrazem, zarzucając reżyserowi szerzenie kłamstw.

*- W Japonii i na świecie są rozmaite tradycyjne potrawy, trzeba je znać i szanować regionalne kultury kulinarne, oparte na długiej tradycji - napisał wójt w oficjalnym oświadczeniu. *

Louie Psihoyos odpiera zarzuty: - Nie mieliśmy zamiaru pognębić Japonii, nasz film to list pełen miłości do Japończyków. Mam nadzieję, że ludzie zobaczą film i sami zdecydują, czy delfiny powinny być zabijane dla mięsa i zabawy.

Większość mieszkańców Japonii nie ma pojęcia o stosowaniu tych starych praktyk w ich kraju. Pewnie dlatego, że w ogóle nie jedzą delfiniego mięsa. Mimo to masakry tych uroczych ssaków są nadal urządzane za zgodą władz. Rocznie w Japonii ginie ok 20 tys. delfinów. Statuetka dla "The Cove" to nie tylko ukoronowanie  pracy znanego fotografa, ale także wyśmienita okazja do nagłośnienia tego problemu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)