Osoby wysoko wrażliwe: Czemu jest ich tak dużo wśród fotografów?

Osoby wysoko wrażliwe: Czemu jest ich tak dużo wśród fotografów?
Emilia Mańk

26.06.2020 12:03, aktual.: 26.07.2022 14:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zdarza ci się usłyszeć, że przesadzasz albo jesteś przewrażliwiony? Wydaje ci się, że zauważasz więcej niż inni ludzie w twoim otoczeniu? Nie jesteś w stanie oglądać zbyt dużo wiadomości albo filmów o cierpieniu, bo masz wrażenie, że to zbyt negatywnie na ciebie działa? Wzruszasz się oglądając filmy? Dłuższe przebywanie z ludźmi albo w zatłoczonym i hałaśliwym miejscu potrafią cię bardzo zmęczyć? Mówią, że jesteś dobrym słuchaczem? I wreszcie - fotografujesz, by oderwać się od rzeczywistości albo robisz zdjęcia, bo chcesz dać upust swoim emocjom? Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś tak, to najprawdopodobniej jesteś Osobą Wysoko Wrażliwą.

Kim są osoby wysoko wrażliwe?

Mówi się, że to ci, którzy czują mocniej, głębiej i wszystko jest dla nich "bardziej". Nie bierze się to z jakiś wyjątkowych właściwości ich zmysłów, po prostu ich mózg przetwarza głębiej wszystkie dochodzące do niego impulsy. Co to oznacza w praktyce? Osoba wysoko wrażliwa (OWW) zwraca uwagę na więcej szczegółów niż inni. Ma niezwykłą umiejętność znajdowania zależności między tym, co zobaczy, przez co często słyszy, że ma dobrą intuicję. Z drugiej strony analizowanie wszystkiego wkoło sprawia, że podjęcie decyzji zajmuje jej dużo czasu. OWW są też bardzo empatyczni, wręcz czują te same emocje, co druga osoba. Mogą być zarówno introwertykami, jak i ekstrawertykami (wśród osób WW jest ok. 30 proc. ekstrawertyków). Szybko męczą się, gdy wokół nich dużo się dzieje. Ciężko przyjmują krytykę, ale za to bardzo często czują potrzebę tworzenia. Zachwyca ich sztuka, muzyka, czy sama natura.

Co to ma wspólnego z fotografią?

Wśród artystów, fotografów, twórców bardzo duży odsetek stanowią osoby wysoko wrażliwe. OWW pytani o to, dlatego zaczęli tworzyć często odpowiadali, że działo się to, ponieważ nie byli w stanie w inny sposób przekazać, co się dzieje w ich głowach, a bardzo chcieli pokazać światu, co czują. Dodatkowo takie osoby wykazują się wrażliwością na sztukę, czy muzykę stąd ich duże zainteresowanie tymi dziedzinami.

Mnogość i intensywność przeżywanych emocji może być przytłaczająca. Fotografowanie, pisanie wierszy, czy jakakolwiek inna aktywność twórcza pozwalają na uwolnienie się od przebodźcowania. To świetny sposób na "artystyczne wyżycie się", ucieczkę od męczącego świata i odpoczynek.

Patrzenie na świat oczami osób wysoko wrażliwych pozwala także zrozumieć to, co dzieje się na forach fotograficznych. Wrażliwcy mają duży problem z krytyką - bardzo źle ją znoszą. Stąd biorą się problemy z publikowaniem swoich prac, albo kłótnie pod zdjęciami wynikające ze złego zrozumienia intencji drugiej osoby.

Dlatego komentując prace innych warto pamiętać o tym, że wrażliwcy (a jest ich wśród fotografujących wielu) bardzo personalnie podchodzą do wszelkich komentarzy na swój temat (i swojej twórczości). OWW to też ogromni perfekcjoniści. Nie każda stworzona przez nich praca zasługuje (według nich) na pokazanie. Często samo opublikowanie fotografii jest dla nich niezwykle stresujące, nie wspomnę już o tym jak wiele wysiłku wymaga czytanie nieprzychylnych opinii na swój temat. Wrażliwe osoby stawiają sobie bardzo wysokie standardy i martwią się, że nie są wystarczająco dobrzy, by móc pokazać się innym.

Warto ważyć słowa i pamiętać, że po drugiej stronie jest człowiek, którego mogą one zaboleć. Bo wrażliwiec wrażliwca zrozumie, gorzej gdy spotkają się na jednej drodze osoba wysoko wrażliwa z mniej wrażliwą.

Ale wróćmy jeszcze do kwestii poruszanej na początku artykułu.

Dlaczego tak wielu OWW jest wśród fotografów?

Czytając to, co napisałam wcześniej możesz mieć wrażenie, że OWW nie mają zbyt łatwo w życiu i funkcjonują dużo gorzej, niż reszta ludzkości. Nie jest to do końca prawdą, wiele takich osób w ciągu swojego życia jest w stanie wypracować rozwiązania, które pozwalają im być bardzo szczęśliwymi ludźmi. Ponadto ich wyjątkowe funkcjonowanie mózgu sprawia, że często są osobami bardzo kreatywnymi.

Dlaczego?

Dostrzegają subtelne różnice.

To coś, co mocno rzuca się w oczy. OWW są w stanie zauważyć nawet malutkie szczegóły, zmiany koloru, temperatury albo miejsca. Są bardzo spostrzegawczy. Każdy kto fotografuje zdaje sobie sprawę z tego, jak to pomaga. Często idąc z aparatem w ręku widzimy więcej, niż osoba nam towarzysząca. Jesteśmy w stanie uchwycić świat takim, jaki nie jest innym znany.

Mają bogate życie uczuciowe

Silne reakcje emocjonalne są także jedną z cech charakterystycznych dla OWW. Przez większą intensywność odczuwanych uczuć osoby wrażliwe mocniej reagują na otaczające je rzeczy. Bardzo wpływa na nie muzyka, sztuka, uwielbiają przebywać wśród natury i podziwiać jej piękno. Doświadczanie świata dostarcza im wiele emocji, dlatego tak często szukają ukojenia w tworzeniu. Pozwala im to wyrazić emocje, których inni często po prostu nie rozumieją.

Sztuka ma tutaj szczególne znaczenie, ponieważ to ona mocno związana jest z poruszaniem i prowokowaniem emocji. Ktoś kiedyś powiedział, że życie składa się z mnóstwa mikrozachwytów. Wysoko wrażliwych po prostu zachwyca więcej.

Zauważają wiele powiązań, na które większość ludzi nie zwraca uwagi.

To umiejętność, która ma duży wpływ na kreatywność osób wysoko wrażliwych. Przez to, że wszystkie informacje, które do nich docierają, są przetwarzane głębiej, są w stanie zarejestrować więcej niuansów i połączeń między nimi. Pozwala to tworzyć zaskakujące i nieszablonowe prace, które wyróżniają ich na tle innych twórców.

Kilka słów na koniec

Publikuję ten artykuł tutaj, bo widzę jak wielu wrażliwców myśli, że coś z nimi nie tak. Zgłębienie tematu wysokiej wrażliwości pozwoli wam na lepsze poznanie siebie i zrozumienie, że takich jak ty jest więcej. To, że niektóre emocje odczuwasz mocniej albo nie jesteś w stanie spędzić całego dnia wśród tłumu ludzi, nie oznacza, że jesteś kimś gorszym.

Wrażliwi ludzie też są bardzo potrzebni na tym świecie.

Ten wpis to tylko takie małe wprowadzenie do tematu. Więcej przeczytasz na moim blogu. Jeżeli masz jakieś pytania, to śmiało możesz skontaktować się ze mną mailowo, czy przez wiadomości w mediach społecznościowych.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)