Ostatni bastion w Mariupolu. Żołnierz pokazał dramatyczne chwile przed upadkiem

Ostatni bastion w Mariupolu. Żołnierz pokazał dramatyczne chwile przed upadkiem
Źródło zdjęć: © © Dmytro Kozacki
Konrad Siwik

24.05.2022 12:02, aktual.: 26.07.2022 13:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dmytro Kozacki, żołnierz pułku Azow i fotograf, udostępnił zdjęcia, które zrobił w ostatnich dniach oblężenia Mariupola, zanim został on zdobyty przez Rosjan.

Dramatyczne obrazy Kozackiego pochodzą z wnętrza ponurej huty w Mariupolu, gdzie jego pułk był ostatnią jednostką ukraińskiego wojska, która wciąż stawiała opór rosyjskiej armii w zniszczonym wschodnim mieście portowym. Zdjęcia ukazują makabryczny charakter wojny i przedstawiają zaprawionych w bojach i rannych żołnierzy, niektórych z brakującymi kończynami, w zniszczonej hucie Azowstalu.

Kozacki na chwilę przed pojmaniem przez Rosjan opublikował na Twitterze wpis z dwoma zdjęciami i poruszającym podpisem: "Cóż, to wszystko. Dziękuję wam ze schronów zakładu Azowstal – miejsca mojej śmierci i mojego życia".

Fotograf w odpowiedzi do własnego posta załączył również link do Dysku Google, na którym uprzednio zamieścił wykonane zdjęcia. "Swoją drogą, podczas gdy będę w niewoli, zostawiam wam swoje zdjęcia w najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie nagrody dziennikarskie i konkursy fotograficzne. Jeśli coś wygram, będzie to bardzo miłe po moim uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia wkrótce" – napisał wciąż pełny nadziei Kozacki.

Na niektórych zdjęciach można zobaczyć obrażenia, jakich doznali żołnierze walczący z rosyjskimi najeźdźcami. Na innych natomiast widać, jak mężczyźni i kobiety odpoczywają po walce, gdy wokół nich szaleje wojna. Jedno z przejmujących zdjęć przedstawia mężczyznę pochłoniętego rozwiązywaniem krzyżówek, kolejne – wojowniczkę wpatrującą się w ogień. Mimo wszechobecnej tragedii na niektórych twarzach wciąż widnieje uśmiech.

Obraz
© © Dmytro Kozacki

Przez prawie trzy miesiące garnizon Kozackiego trzymał się jako ostatni bastion Mariupola. Wykorzystali tunele i bunkry znajdujące się pod ruinami młyna, aby utrzymać się w mieście, dzięki czemu Rosjanie nie mogli ogłosić absolutnego zwycięstwa. Niestety teraz waleczni Ukraińcy są w rękach Rosji, a los Kozackiego i jego kolegów jest nieznany.

Obraz
© © Dmytro Kozacki

Konrad Siwik, dziennikarz Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)