Ostatni superksiężyc w tym roku. Pełnia Robaczego Księżyca już dziś!

Superksiężyc nad Warszawą
Superksiężyc nad Warszawą
Źródło zdjęć: © © KUBA JURKOWSKI / WWW.KUBAJURKOWSKI.COM
Monika Homan

21.03.2019 12:47, aktual.: 26.07.2022 15:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po wczorajszej równonocy przyszedł czas na noc w której Księżyc wejdzie w fazę pełni. To ostatnia okazja w tym roku, żeby zaobserwować zjawisko superksiężyca. Nie przegapcie tego!

W tym roku miłośnicy obserwacji Księżyca są rozpieszczani. Nowy rok rozpoczął Super Blood Wolf Moon, w lutym mogliśmy obserwować [Super Snow Moon](Superksiężyc 2019: Zdjęcia naszych czytelników), a dziś w nocy na niebie pojawi się ostatni superksiężyc tego roku: Super Worm Equinox Moon, czyli Pełnia Robaczego Księżyca.

Dzisiejsza pełnia jest o tyle wyjątkowa, że zbiega się z pierwszym dniem wiosny. Co prawda dzisiejszy superksiężyc będzie najmniejszym ze wszystkich trzech w tym roku, ale i tak warto spojrzeć w górę.

Moment, w którym Srebrny Glob znajdował się na punkcie najbliższym Ziemi miał miejsce we wtorek 19 marca - ciała niebieskie dzieliło wtedy 360 kilometrów, teraz się oddala, ale to właśnie dziś tarcza Księżyca będzie w pełni oświetlona przez Słońce.

Marcowy Księżyc nazwany został przez rdzennych Amerykanów robaczym, ponieważ marzec jest czasem, w którym na rozmrożonej po zimie ziemi pojawiają się ślady pierwszych robaków i dżdżownic. Inne plemiona nazwały tę samą pełnię Pełnią Klonowego Księżyca, ponieważ w tym okresie w klonach zaczął pojawiać się sok.

Sto procent tarczy księżyca można będzie zaobserwować o godzinie 2:43, ale najlepszy czas na fotografowanie, jest kiedy Srebrny Glob dopiero pojawi się nad horyzontem. Mam nadzieję, że niebo będzie czyste i uda wam się zrobić piękne zdjęcia ostatniego w tym roku superksiężyca. Możecie się z nami nimi podzielić przesyłając na adres: redakcja@fotoblogia.pl.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)