Ostatnie zdjęcie Saturna, które wykonała sonda Cassini przed zakończeniem misji

Ostatnie zdjęcie Saturna, które wykonała sonda Cassini przed zakończeniem misji

Ostatnie zdjęcie Saturna, które wykonała sonda Cassini przed zakończeniem misji
Źródło zdjęć: © © NASA / [www.jpl.nasa.gov](https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA17218)
Marcin Watemborski
27.11.2017 08:42, aktualizacja: 27.11.2017 09:42

Po 13 latach trwania, misja sondy Cassini dobiegła końca. Jej zadaniem było zebranie jak największej ilości informacji na temat Saturna, jego atmosfery oraz pierścieni. NASA udostępniła najpiękniejsze zdjęcie tej planety, jakie dostarczyła Cassini.

15 września 2017 roku sonda Cassini została skierowana do atmosfery Saturna, gdzie spłonęła. Było to zakończenie jej misji po 13 latach trwania. Jednak dwa dni przed tym wydarzeniem, ekipa zarządzająca sondą wykonała przepiękne zdjęcie, będące zwieńczeniem tak długiego okresu badań.

Fotografia, którą widzicie jest kolażem, stworzonym z 80 szerokokątnych zdjęć. Sonda Cassini fotografowała Saturna przez 2 godziny, używając przy tym specjalnych filtrów: czerwonego, zielonego oraz niebieskiego (pasmo RGB). 42 z 80 zdjęć zostały połączone w jedno, by przedstawić planetę w jej naturalnym kolorze. To piękne podsumowanie ponad 10 lat badań i ciągłego fotografowania.

Obraz
© © NASA / [www.jpl.nasa.gov](https://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA17218)

Na zdjęciu widać również 6 księżyców Saturna: Enceladus, Epimetheus, Janus, Mimas, Pandora oraz Prometheus. Gdyby nie podpisy przygotowane przez NASA można by je przegapić.

Widok skierowany jest na boczną oświetloną część planety z kata około 15 stopni ponad pierścieniami. Cassini była około 1.1 miliona kilometrów od Saturna. Kierowała się do ostatniego podejścia, gdy wykonała zdjęcia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)