Ostatnie znane chwile grupy himalaistów ujęte przez GoPro

Ostatnie znane chwile grupy himalaistów ujęte przez GoPro
Marcin Watemborski

10.07.2019 11:00, aktual.: 26.07.2022 15:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

26 maja 2019 w Himalajach zaginęła cała ekspedycja. Ośmiu śmiałków wchodziło na jeden ze szczytów, po czym zeszła lawina. Po 20 dniach poszukiwań wciąż ich nie odnaleziono. Udało się znaleźć i odtworzyć nagranie z kamerki GoPro pokazującej ostatnie chwile himalaistów.

Straż graniczna opublikowała filmik, który odzyskali z kamerki jednego z himalaistów. Widać na nim grupę ludzi, poruszających się w kierunku nienazwanego szczytu niedaleko masywu Nanda Devi, najwyższego w Himalajach Garhwalu. Film z kamerki sportowej został nagrany na wysokości około 5800 m n.p.m.

Po spadzie lawiny, 11 ratowników szukało grupy przez 20 dni. Została ona zauważona na początku czerwca na wysokości około 4850 metrów. Niestety ze względu na trudne warunki pogodowa, ekipa nie mogła do nich dotrzeć ani się skontaktować. Ciała nie zostały póki co odnalezione, więc jest nadzieja, że wszystko dobrze się skończyło. Jedno ze źródeł informuje, że osiem osób zeszło bezpiecznie, a poszukiwania zostały odwołane.

Last moments of Himalayan climbers before avalanche

Wspinanie się na masyw Nanda Devi jest kategorycznie zabronione. Wyprawy można realizować jedynie na wschodniej części masywu i tam byli wspomniani himalaiści. Nanda Davi to jeden z dwóch najtrudniejszych do zdobycia szczytów świata.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)