Oszałamiające zdjęcia Słońca. Solar Orbiter uchwycił potężny rozbłysk

Oszałamiające zdjęcia Słońca. Solar Orbiter uchwycił potężny rozbłysk20.02.2022 08:59
Oszałamiające zdjęcia Słońca. Solar Orbiter uchwycił potężny rozbłysk
Źródło zdjęć: © fot. NASA/SOHO
Klaudia Stawska-Magdziak

Okrążający naszą gwiazdę Solar Orbiter był niedawno świadkiem silnego rozbłysku na powierzchni Słońca. Chociaż samo zjawisko nie jest niczym niezwykłym to tym razem udało się uchwycić je na niesamowitych fotografiach.

Rozbłysk słoneczny to pojęcie określające zespół zjawisk i procesów fizycznych wywołany nagłym wydzieleniem w atmosferze Słońca ogromnej ilości energii. Dochodzi do nich stosunkowo często, ale większość nie jest na tyle znacząca, by wywołać powszechne zainteresowanie.

Do takiego wyrzutu plazmy doszło 15 lutego br. i był on na tyle silny, że został zarejestrowany przez sondę BepiColombo, która znajduje się obecnie w okolicach Merkurego. Tak silny rozbłysk może wywołać awarię sieci energetycznej, zakłócenia działania GPS czy Internetu. Na Ziemi nie odczuliśmy efektów tego rozbłysku, ponieważ był on skierowany z dala od naszej planety.

Jednak naukowcom udało się pozyskać interesujące dane dzięki sondzie Solar Orbiter, będącej owocem pracy NASA i ESA. Jej zadaniem jest pozyskiwanie wszelkich możliwych informacji na temat naszej gwiazdy, w czym pomagają najbardziej zaawansowane instrumenty pomiarowe, w tym Extreme Ultraviolet Imager, który zarejestrował rozbłysk.

418166934237239154
Źródło zdjęć: © fot. NASA/SOHO

Jak wyjaśnia ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna, zjawisko zaobserwowane przez Solar Orbiter jest największym w historii tego typu wydarzeniem, które zostało uchwycone w jednym polu widzenia razem z dyskiem słonecznym. Materiały przesłane przez sondę zdecydowanie robią wrażenie, ale pomogą również naukowcom lepiej zrozumieć, w jaki sposób rozbłyski są powiązane z dyskiem słonecznym.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)