Oszukiwałeś na L4? ZUS może sprawdzić twój Instagram

Oszukiwałeś na L4? ZUS może sprawdzić twój Instagram
01.10.2021 13:24
Oszukiwałeś na L4? ZUS może sprawdzić twój Instagram

Przyznaj się, ile razy myślałeś o L4, by urwać się z pracy albo zrobić remont łazienki. Jeśli cokolwiek na to będzie wskazywało, ZUS może zacząć cię sprawdzać. Zapyta sąsiada, sprawdzi biuro podróży, a nawet przejrzy twoje media społecznościowe, więc uważaj.

L4, czyli popularne el quatro to magiczny czas, który ludzie wykorzystują często nie tak, jak powinni. Zwolnienie lekarskie, przy którym przyznawany jest zasiłek chorobowy, to okres, który osoba zwolniona z wykonywania obowiązków służbowych powinna wykorzystać na rekonwalescencję. Często jednak ludzie biorą L4 po to, by gdzieś wyjechać, zrobić remont lub spędzić czas jakkolwiek inaczej. Przy czym, często nie są chorzy.

Jeśli zwolnienie lekarskie nakazuje nam siedzieć w domu, to tak należy zrobić.

Od 2022 roku wejdą w życie nowe przepisy, które uprawnią Zakład Ubezpieczeń Społecznych do szczegółowego sprawdzania tego, jak osoby na L4 wykorzystały ten czas. Od przyszłego roku, ZUS będzie miał unormowane uprawnienia, na podstawie których będzie mógł zażądać zwrotu zasiłku chorobowego z naliczonymi odsetkami.

Dla przypomnienia – na L4 nie można podejmować pracy zarobkowej, a zwolnienie należy wykorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem.

Nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 18. września 2021 roku, ale nowy punkt w niej zawarty nabierze mocy sprawczej w przyszłym roku. Przepis przyznaje ZUS uprawnienia do zbierania danych i informacji na temat zasadności i wykorzystania L4 z przyznanym zasiłkiem chorobowym na bardzo szeroką skalę.

O ile ktoś z naszych krewnych mógłby odmówić składania zeznań, by nie obciążyć siebie lub nas, tak sąsiad czy znajomy, odmówić nie może. W rozmowie z portalem Prawo.pl, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze Przemysław Hinc, zaznacza, że ZUS będzie mógł zwrócić się o informację m.in. do biur turystycznych. Prawnik podkreśla również, że kontroli mogą zostać poddane nasze media społecznościowe czy dane logowania naszych smartfonów.

Krótko mówiąc – jeśli na Instagramie pojawiło się zdjęcie z wakacji, lub wykryto logowanie naszego smartfona w innym regionie niż nasze miejsce zamieszkania, może to posłużyć za dowód w postępowaniu o zwrot pobranego zasiłku chorobowego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)