Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie

Poznajcie historię "Śniadania na szczycie drapacza chmur" - jednego z najbardziej znanych zdjęć na świecie
Marcin Watemborski

24.02.2017 15:27, aktual.: 26.07.2022 18:37

Niedawno magazyn TIME pokazał światu selekcję 100 najbardziej znaczących zdjęć na świecie. Wśród nich znalazła się fotografia przedstawiająca robotników jedzących śniadanie na szczycie budowy jednego z wieżowców. Poznajcie historię tego niesamowitego obrazu.

11 budowniczych robiących sobie przerwę na stalowej belce – jasne, nic dziwnego w dzisiejszym świecie. No, może pomijając fakt, że miało to miejsce na 69 piętrze budynku, na wysokości 259 metrów, a panowie nie mieli żadnych zabezpieczeń. O BHP to oni chyba nie słyszeli…

Zdjęcie, zatytułowane „Śniadanie na szczycie drapacza chmur”, zostało zrobione 20 września 1932 roku przez jednego z trzech fotografów, którzy ryzykowali własnym życiem, by udokumentować proces powstawania trzydziestego budynku Rockefeller Plaza.

Nikt nie wie, kim są przedstawieni mężczyźni ani kto naprawdę zrobił to zdjęcie. Po przeprowadzonym badaniu autorstwo tego zdjęcia przypisywane jest Charlesowi Clyde'owi Ebbetsowi, aczkolwiek czy faktycznie on je zrobił, nie dowiemy się nigdy. Tamten fotograf był zafascynowany szybkim rozwojem Nowego Jorku, a zwłaszcza drapaczami chmur. Był on członkiem ekipy fotograficznej pracującej dla Rockefellera.

Jak wiele zdjęć z tamtego okresu, to również uważa się za pozowane, ale czy naprawdę ma to znaczenie? Nawet jeśli ci robotnicy zgodzili się wejść na belkę i udawać, że jedzą śniadanie, to jest to, delikatnie mówiąc, niedorzeczny pomysł. Kolejna kontrowersja dotyczy tego, czy zdjęcie nie jest fotomontażem. Niektórzy sugerują, że zostało wykonane na ziemi. Skłaniają się ku tej teorii, patrząc na ułożenie nóg robotników. Poza tym, wiatr na tak dużej wysokości utrudniałby odpalenie papierosa, a rozebranemu mężczyźnie mogłoby być bardzo zimno. I jeszcze ta biała poświata...

Ta fotografia jest symbolem Nowego Jorku. Pokazuje ona to, jak szybko rozrastało się miasto oraz jak wyglądało w latach trzydziestych ubiegłego stulecia. Dodatkowo pokazuje bardzo pozytywne nastawienie i beztroskę - mimo czasu Wielkiego Kryzysu, który niejednemu dał się we znaki. Pamiętacie historie o maklerach skaczących z budynków na Wall Street? To właśnie te czasy.

Lunch Atop A Skyscraper: The Story Behind The 1932 Photo | 100 Photos | TIME

Więcej historycznych zdjęć zobaczycie na stronie TIME.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)