Jeden z najstarszych wraków w Wielkiej Brytanii. Ma co najmniej 750 lat

Jeden z najstarszych wraków w Wielkiej Brytanii. Ma co najmniej 750 lat
Źródło zdjęć: © © Uniwersytet Bournemouth / YouTube
Marcin Watemborski

22.07.2022 07:16, aktual.: 22.07.2022 10:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mortar Wreck (ang. Moździerzowy wrak) to jeden z najstarszych wraków w wodach Wielkiej Brytanii. Według ekspertów ma co najmniej 750 lat i dostarcza mnóstwa istotnych informacji na temat dawnego życia. Film pokazuje jego skarby.

Mortar Wreck zawdzięcza swoją nazwę moździerzom w formie kul, które zostały odnalezione na jego pokładzie. Nie chodzi jednak o jakąkolwiek broń, a narzędzia do mielenia pszenicy i żyta na mąkę.

Rzeczony wrak został odkryty przez nurka Trevora Smalla w okolicy brytyjskiego Dorset w 2020 roku, lecz dopiero teraz dokładnie go zbadano i wyłowiono z niego prawdziwe skarby. Za akcję odpowiada ekipa badaczy z Uniwersytetu Bournemouth. XIII-wieczny statek został wykonany z dębu bezszypułkowego (ang. Irish Oak).

Bournemouth University uncovers earliest English medieval shipwreck

Na pokładzie Mortar Wreck odnaleziono rzeźbione kamienie nagrobne, średniowieczne naczynia, ceramikę i kotły do gotowania. Badacze są zaskoczeni stanem niektórych przedmiotów. Nagrobki wyglądają jakby dopiero co zostały wyrzeźbione – nie widać na nich zniszczeń, a woda nie wygładziła charakterystycznych wzorów.

Tom Cousins z Uniwersytetu Bournemouth mówi, że statek niegdyś mógł należeć do floty króla Henryka III Plantageneta, który zasiadł na tronie Anglii w 1216 roku. Wiek wraku został oszacowany na podstawie dokładnych badań drewna. Teraz grupa archeologów morskich zajmie się dokładnymi badaniami znalezisk. Na podstawie wyników dowiedzą się zapewne wielu interesujących rzeczy na temat życia XIII-wiecznych Brytyjczyków.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)