Oto zwycięzcy konkursu fotograficznego 2015 National Geographic

Oto zwycięzcy konkursu fotograficznego 2015 National Geographic

Pierwsza nagroda, w wysokości 10 tysięcy dolarów oraz wycieczki do Waszyngtony, trafiła w tym roku do fotografa z Melbourne – Jamesa Smarta. Został on wyróżniony za fotografię przedstawiającą porywcze tornado zatytułowaną „DIRT”.
Pierwsza nagroda, w wysokości 10 tysięcy dolarów oraz wycieczki do Waszyngtony, trafiła w tym roku do fotografa z Melbourne – Jamesa Smarta. Został on wyróżniony za fotografię przedstawiającą porywcze tornado zatytułowaną „DIRT”.
Źródło zdjęć: © Dirt © James Smart / [National Geographic Photo Contest 2015](http://photography.nationalgeographic.com/contest2015/)
Marcin Watemborski
30.12.2015 13:04, aktualizacja: 26.07.2022 19:22

National Geographic ogłosiło właśnie zwycięzców jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Zgłoszono ponad 13 tysięcy prac z całego świata, ale jury nagrodziło tylko 13 z nich.

Opis zdjęcia brzmi następująco: „Rzadkie tornado pędzi przez otwartą przestrzeń farmy omijając dom w okolicach Simla, w stanie Kolorado.

Smart Spędził 15 dni śledząc burze ze swoim bratem oraz przyjaciółmi. Podczas tej wędrówki udało mu się uchwycić to niesamowite zdjęcie - „Tornado powoli się powiększało oraz zbierało coraz więcej ziemi. Nie poruszało się szybko, więc cały czas się do niego zbliżaliśmy podczas gdy ono zbliżało się do domu na farmie” - opowiada autor.

Kolejne zwycięskie zdjęcie (kat. Miejsca) pod tytułem „Asteroid” przedstawia fotografię rzut na Cardenas w Hiszpanii z lotu ptaka. Francisco Mingorance sfotografował pokłady fosfogipsu tworzące niesamowitą strukturę na powierzchni ziemi. Jest on fotografem przyrodniczym zajmującym się ochroną środowiska. Zielona woda z białymi przebitkami fosfogipsu przypominały mu miejsce po uderzeniu asteroidy.
Kolejne zwycięskie zdjęcie (kat. Miejsca) pod tytułem „Asteroid” przedstawia fotografię rzut na Cardenas w Hiszpanii z lotu ptaka. Francisco Mingorance sfotografował pokłady fosfogipsu tworzące niesamowitą strukturę na powierzchni ziemi. Jest on fotografem przyrodniczym zajmującym się ochroną środowiska. Zielona woda z białymi przebitkami fosfogipsu przypominały mu miejsce po uderzeniu asteroidy.© Asteroid © Francisco Mingorance / [National Geographic Photo Contest 2015](http://photography.nationalgeographic.com/contest2015/)
Pierwsze z honorowo wyróżnionych zdjęć autorstwa Hideki Mizuta przedstawia dziewczynkę w stroju wróżki biegającą wśród lasu krzyży. „Hill of Crosses” to fotografia opowiadająca o katolickim oporze względem prześladowań na Litwie.
Pierwsze z honorowo wyróżnionych zdjęć autorstwa Hideki Mizuta przedstawia dziewczynkę w stroju wróżki biegającą wśród lasu krzyży. „Hill of Crosses” to fotografia opowiadająca o katolickim oporze względem prześladowań na Litwie.© Hill of Crosses © Hideki Mizuta / [National Geographic Photo Contest 2015](http://photography.nationalgeographic.com/contest2015/)
Następnym wyróżnionym zdjęciem jest „From Generation to Generation” zrobione przez Jacksona Hunga na Tajwanie. Fotografia została zrobiona podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku. Twórca podczas obrzędów związanych ze wspominaniem przodków zwrócił uwagę na interesujący układ światła i dłonie podające sobie kadzidło w trakcie modlitwy.
Następnym wyróżnionym zdjęciem jest „From Generation to Generation” zrobione przez Jacksona Hunga na Tajwanie. Fotografia została zrobiona podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku. Twórca podczas obrzędów związanych ze wspominaniem przodków zwrócił uwagę na interesujący układ światła i dłonie podające sobie kadzidło w trakcie modlitwy.© From Generation to Generation © Jackson Hung / [National Geographic Photo Contest 2015](http://photography.nationalgeographic.com/contest2015/)
Andrew Suryono fotografował orangutany na Bali podczas gdy zaczęło padać. Jeden z nich w pewnym momencie wziął ogromny liść i położył sobie na głowie by schronić się przed deszczem. Fotograf szybko pochwycił swój aparat, żeby ująć ten spontaniczny niesamowity moment.
Andrew Suryono fotografował orangutany na Bali podczas gdy zaczęło padać. Jeden z nich w pewnym momencie wziął ogromny liść i położył sobie na głowie by schronić się przed deszczem. Fotograf szybko pochwycił swój aparat, żeby ująć ten spontaniczny niesamowity moment.© Orangutan in The Rain © Andrew Suryono / [National Geographic Photo Contest 2015](http://photography.nationalgeographic.com/contest2015/)
Kolejne zdjęcie - „Changing Shifts” - pokazuje młodego geparda o imieniu Malaika, który dorósł do polowań. Mohammed Yousef fotografując go chciał zapamiętać moment, kiedy zwierze staje na wzgórzu i obserwuje otaczający je teren. Nagle w kadrze pojawił się drugi gepard, który odchodził w dal, co sprawiło wrażenie jakby koty zmieniały wartę.
Kolejne zdjęcie - „Changing Shifts” - pokazuje młodego geparda o imieniu Malaika, który dorósł do polowań. Mohammed Yousef fotografując go chciał zapamiętać moment, kiedy zwierze staje na wzgórzu i obserwuje otaczający je teren. Nagle w kadrze pojawił się drugi gepard, który odchodził w dal, co sprawiło wrażenie jakby koty zmieniały wartę.© Changing Shifts © Mohammed Yousef / [National Geographic Photo Contest 2015](http://photography.nationalgeographic.com/contest2015/)
„Colorful Chaos” autorstwa Bence Mate przedstawia ptaki, które zgromadziły się na gałęzi tuż przed odlotem do swoich dziupli, które wydrążyły w piaskowcu. Ujęcie tego momentu zajęło fotografowi 18 dni, ponieważ ta chwila każdego dnia trwała tylko około 5-10 minut. 90% prób było nieudanych, ale pewnego dnia w końcu Południowa Afryka pozwoliła fotografowi na uwiecznienie tego rytuału.
„Colorful Chaos” autorstwa Bence Mate przedstawia ptaki, które zgromadziły się na gałęzi tuż przed odlotem do swoich dziupli, które wydrążyły w piaskowcu. Ujęcie tego momentu zajęło fotografowi 18 dni, ponieważ ta chwila każdego dnia trwała tylko około 5-10 minut. 90% prób było nieudanych, ale pewnego dnia w końcu Południowa Afryka pozwoliła fotografowi na uwiecznienie tego rytuału.© Colorful chaos © Bence Mate / [National Geographic Photo Contest 2015](http://photography.nationalgeographic.com/contest2015/)
Następne wyróżnienie honorowe trafiło do Alessandry Meniconzi za fotografię zatytułowaną „Acrobat of the Air”, która przedstawia ptaki z gatunku Pyrrhocorax graclus, które właśnie odgrywają swoje podniebne przedstawienie. Ich umiejętność kontroli lotu została podkreślona przez silny wiatr, dzięki czemu fotografka zamroziła ten niesamowity moment.
Następne wyróżnienie honorowe trafiło do Alessandry Meniconzi za fotografię zatytułowaną „Acrobat of the Air”, która przedstawia ptaki z gatunku Pyrrhocorax graclus, które właśnie odgrywają swoje podniebne przedstawienie. Ich umiejętność kontroli lotu została podkreślona przez silny wiatr, dzięki czemu fotografka zamroziła ten niesamowity moment.© Acrobat of the Air © Alessandra Meniconzi / [National Geographic Photo Contest 2015](http://photography.nationalgeographic.com/contest2015/)
Krajobraz uwieczniony w Środkowej Azji przez Tugo Cheng również zasłużył na wyróżnienie. „Surrealist painting in nature” Tian-shan w Chinach to jedna z najbardziej kolorowych kolekcji naturalnych krajobrazów na świecie. Erozja i bogactwo minerałów przeplata się w tym regionie tworząc malarskie widoki.
Krajobraz uwieczniony w Środkowej Azji przez Tugo Cheng również zasłużył na wyróżnienie. „Surrealist painting in nature” Tian-shan w Chinach to jedna z najbardziej kolorowych kolekcji naturalnych krajobrazów na świecie. Erozja i bogactwo minerałów przeplata się w tym regionie tworząc malarskie widoki.© Surrealist painting in nature © Tugo Cheng / [National Geographic Photo Contest 2015](http://photography.nationalgeographic.com/contest2015/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)