Oto zwycięzcy najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego w Polsce – Grand Press Photo 2017
18.05.2017 20:32, aktual.: 26.07.2022 18:30
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Grand Press Photo 2017 to najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej w Polsce. Zobaczcie nagrodzone prace i zdjęcie roku.
Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To prestiżowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo - w tym roku jest to Francesco Zizola z agencji NOOR. Należy on do czołówki fotoreporterów prasowych na świecie. Jako fotograf pracuje od 1981 roku. Od 1986 roku dokumentuje największe światowe wydarzenia. Pracował dla dwóch włoskich agencji fotograficznych: Lucky Star i Contrasto, był nominowanym członkiem agencji Magnum Photos. Jest laureatem wielu nagród - zwycięzcą World Press Photo 1997, aż dziesięciu nagród w tym konkursie i czterech w Picture of the Year International. Jest współzałożycielem agencji NOOR. Zgodnie z regulaminem Grand Press Photo to do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć. Oprócz Francesca Zizoli w jury zasiadali: Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Jiří Siostrzonek (Instytut Twórczej Fotografii w Opawie), Maciej Skawiński, Andrzej Zygmuntowicz.
Zdjęcie Roku
Główną nagrodą w konkursie Grand Press Photo 2017 jest 10 tysięcy złotych. Otrzymała je Anna Bedyńska za zdjęcie "Wasli i jego matka", które opowiada o trudnej historii niesłusznie skazanego, który nie przyznał się do morderstwa, przez co musiał odsiedzieć dużo dłuższy wyrok. Jego matka także przeżywała horror, a zdjęcie jest częścią większego cyklu na ten temat.
Zdjęcia pojedyncze w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret
Spośród 5,2 tys. nadesłanych w tym roku materiałów jury zakwalifikowało do finału 68 zdjęć pojedynczych i 10 reportaży. Nagrody zostały przyznane w grupie zdjęć pojedynczych w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i rozrywka, Portret. W grupie reportaży w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie.
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii WYDARZENIA
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii LUDZIE
Projekt dokumentalny
Osobną kategorią jest Projekt dokumentalny. Fotografowie mogli zgłaszać materiały o walorach informacyjno-poznawczych, nad którymi pracowali co najmniej dwa lata. Powinny były one dotyczyć jakiegoś obszaru życia społecznego, politycznego, gospodarczego, historii, kultury itp. - czyli reprezentować fotografię prasową, dokumentalną.
Portfolio
To nowa kategoria w konkursie - jedyna dla fotografów amatorów. Mogli w niej konkurować fotografowie, którzy uczą się w szkołach fotograficznych, na wydziałach i kierunkach ze specjalizacją fotografia i w ramach tej nauki zajmują się fotografią dokumentalną i reporterską. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest aktualna nauka w takiej placówce. Jeden autor mógł zgłosić jedno portfolio składające się z maksymalnie 15 zdjęć. Na konkurs zgłoszono 21 prac. W kategorii Portfolio przyznana została jedna główna nagroda, którą otrzymała Katarzyna Mrugała za projekt poświęcony codzienności macierzyństwa.
Nagroda Nikona
Photo Book
To osobny konkurs na fotograficzną książkę roku. W tej kategorii została wręczona tylko jedna nagroda: Photo Book of The Year 2016. W jury tego konkursu zasiedli: Anna Sielska, Maga Sokalska i Przemek Dębowski. Oceniano publikacje, które zostały wydane na polskim rynku w 2016 roku. Na konkurs zgłoszono 16 książek - do finału przeszły trzy pozycje. Jury brało pod uwagę jakość prezentowanej fotografii, oprawę graficzną i poziom edytorski wydania. Nagrodę Photo Book of The Year 2016 otrzymała książka Adama Lacha "Nibyland".