Padł rekord ceny odbitki Ansela Adamsa. Zdjęcie poszło za krocie

Padł rekord ceny odbitki Ansela Adamsa. Zdjęcie poszło za krocie16.12.2020 11:42
Grand Tetons and the Snake River, Grand Teton National Park, Wyoming
Grand Tetons and the Snake River, Grand Teton National Park, Wyoming
Źródło zdjęć: © © Ansel Adams

Aukcje Sotheby są znane wszystkim miłośnikom fotografii kolekcjonerskiej. Wśród sprzedawanych przedmiotów pojawiły się odbitki mistrza fotografii krajobrazowej i genialnego teoretyka – Ansela Adamsa. Jedno z najbardziej znanych zdjęć osiągnęło zawrotną cenę, a cała wartość kolekcji przekracza ludzkie pojęcie.

Kolekcja arcydzieł Ansel Adams należąca do Davida H. Arringtona to niesamowity zbiór składający się ze 123 zdjęć. Mężczyzna jest właścicielem sieci stacji benzynowych w Teksasie, a swoją przygodę z pracami legendarnego fotografa zaczął kilkadziesiąt lat temu. Jest to jedna z największych kolekcji dzieł tego artysty, która należy do osoby prywatnej.

14 grudnia 2020 roku na sprzedaż trafiła większość kolekcji. Pojawiły się tam odbitki w rozmiarach między 9,2 metra kwadratowego, a 14,8 metra kwadratowego (ang. mural-size). Wśród nich znalazł się kadr przedstawiający Snake River w Wyoming – jedno z najbardziej znanych zdjęć Adamsa. Wartość obrazu szacowano między 400, a 600 tysięcy dolarów (1,5 – 2,2 mln złotych). Końcowa cena przekroczyła jednak najśmielsze oczekiwania uczestników – wyniosła ona aż 988 tys. dolarów, czyli w przybliżeniu 3,1 miliona złotych!

Zdjęcie zostało wykonane w 1942 roku na zlecenie Departamentu Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych i jest ono jednym z najdoskonalszych przykładów zdjęć krajobrazowych. Kompozycja i tonacja odbitki są niesamowite. Właśnie z tego był znany Ansel Adams, który wraz z Fredem Archerem opracowali strefowy system naświetlania, składający się z 9 stref ułatwiających dobór ekspozycji fotograficznej.

Na całej aukcji zostało sprzedanych łącznie 115 ze 123 zdjęć z całej kolekcji Davida Arringtona. Prawie połowa z nich przekroczyła szacowaną wartość, a całkowita cena zbioru została określona na 6,4 miliona dolarów, czyli około 23,4 miliona złotych. Całą kolekcję można przejrzeć na specjalnej stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (0)