Padł rekord ceny odbitki Ansela Adamsa. Zdjęcie poszło za krocie

Grand Tetons and the Snake River, Grand Teton National Park, Wyoming
Grand Tetons and the Snake River, Grand Teton National Park, Wyoming
Źródło zdjęć: © © Ansel Adams
Marcin Watemborski

16.12.2020 11:42, aktual.: 16.12.2020 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aukcje Sotheby są znane wszystkim miłośnikom fotografii kolekcjonerskiej. Wśród sprzedawanych przedmiotów pojawiły się odbitki mistrza fotografii krajobrazowej i genialnego teoretyka – Ansela Adamsa. Jedno z najbardziej znanych zdjęć osiągnęło zawrotną cenę, a cała wartość kolekcji przekracza ludzkie pojęcie.

Kolekcja arcydzieł Ansel Adams należąca do Davida H. Arringtona to niesamowity zbiór składający się ze 123 zdjęć. Mężczyzna jest właścicielem sieci stacji benzynowych w Teksasie, a swoją przygodę z pracami legendarnego fotografa zaczął kilkadziesiąt lat temu. Jest to jedna z największych kolekcji dzieł tego artysty, która należy do osoby prywatnej.

14 grudnia 2020 roku na sprzedaż trafiła większość kolekcji. Pojawiły się tam odbitki w rozmiarach między 9,2 metra kwadratowego, a 14,8 metra kwadratowego (ang. mural-size). Wśród nich znalazł się kadr przedstawiający Snake River w Wyoming – jedno z najbardziej znanych zdjęć Adamsa. Wartość obrazu szacowano między 400, a 600 tysięcy dolarów (1,5 – 2,2 mln złotych). Końcowa cena przekroczyła jednak najśmielsze oczekiwania uczestników – wyniosła ona aż 988 tys. dolarów, czyli w przybliżeniu 3,1 miliona złotych!

Zdjęcie zostało wykonane w 1942 roku na zlecenie Departamentu Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych i jest ono jednym z najdoskonalszych przykładów zdjęć krajobrazowych. Kompozycja i tonacja odbitki są niesamowite. Właśnie z tego był znany Ansel Adams, który wraz z Fredem Archerem opracowali strefowy system naświetlania, składający się z 9 stref ułatwiających dobór ekspozycji fotograficznej.

Na całej aukcji zostało sprzedanych łącznie 115 ze 123 zdjęć z całej kolekcji Davida Arringtona. Prawie połowa z nich przekroczyła szacowaną wartość, a całkowita cena zbioru została określona na 6,4 miliona dolarów, czyli około 23,4 miliona złotych. Całą kolekcję można przejrzeć na specjalnej stronie internetowej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)