Panasonic GH5S - jeszcze bardziej filmowy bezlusterkowiec, który radzi sobie w słabym oświetleniu

Panasonic GH5S - jeszcze bardziej filmowy bezlusterkowiec, który radzi sobie w słabym oświetleniu
Marcin Falana

09.01.2018 10:44, aktual.: 09.01.2018 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panasonic zaprezentował GH5S, który jest jeszcze bardziej filmowym bezlusterkowcem niż GH5. Poza niedużymi różnicami miedzy oboma aparatami, GH5S został zaprojektowany z myślą o osiągach w słabym oświetleniu i oferuje bardzo szerokie możliwości filmowe. Miłośnicy kręcenia na pewno się w nim zakochają!

W Panasoniku GH5S zastosowano nieco większą matrycę o rozdzielczości 12,5 megapikseli, która daje jednak zdjęcia o rozdzielczości 10,2 megapiseli, ponieważ umożliwia zmianę formatu 4:3, 17:9, 16:9 i 3:2 przy takim samym kącie widzenia. Nowa matryca Digital Live MOS umożliwia nagrywanie przy maksymalnej czułości ISO 51200, oferuje także nową technologię Dual Native ISO, która korzysta z dwóch obwodów odczytujących sygnał. Jeden dba o dynamikę na niskich czułościach, a priorytetem drugiego jest redukcja szumu. Ponadto GH5S umożliwia wykonywanie zdjęć w 14-bitowym formacie RAW, które są łatwiejsze do profesjonalnej obróbki.

Panasonic GH5S
Panasonic GH5S

Zaawansowane funkcje filmowe

GH5S jest pierwszym aparatem umożliwiającym nagrywanie w jakości 4K 60p/50p w formacie Cinema 4K (przy rozdzielczości 4096x2160). Dodatkowo pozwala on na nagrywanie filmów w 10-bitowym formacie 4:2:2, który służy do powszechnie stosowanego w branży filmowej próbkowania kolorów w celu ich wiernego odwzorowania.

Panasonic GH5S
Panasonic GH5S

GH5S może również nagrywać wideo w formacie 10-bitowym 4:2:2 przy prędkości przesyłu 400 Mb/s All-Intra w jakości Cinema 4K 24p i 4K 30p/25p/24p, a także przy prędkości przesyłu 200 Mb/s All-Intra w jakości Full HD. Przy nagrywaniu w jakości Full HD i 4K nie obowiązuje żadne ograniczenie czasowe. Model GH5S umożliwia rejestrowanie obrazów z wykorzystaniem funkcji HLG (Hybrid Log Gamma) w jakości 4K HDR w trybie Photo Style. Posiada ponadto tryb nagrywania 4K HEVC dla funkcji HLG dostosowany do niskiej prędkości transmisji danych, który umożliwia odtwarzanie treści na urządzeniach AV zgodnych ze standardem kompresji HEVC, takich jak telewizory Panasonic 4K HDR.

Panasonic GH5S
Panasonic GH5S

Zapis ze zmienną liczbą klatek na sekundę (VFR, Variable Frame Rate) pozwala na nagrywanie filmów w zwolnionym lub przyspieszonym tempie w rozdzielczości C4K/4K (60 klatek na sekundę, maksymalnie 2,5 raza wolniej w 24p) i Full HD (240 klatek na sekundę, maksymalnie 10 razy wolnej w 24p).

Omawiany aparat jest fabrycznie wyposażony w V-LogL, dzięki czemu użytkownik nie musi oddzielnie kupować klucza do aktualizacji oprogramowania. Obsługuje też kody czasowe (timecode). Poprzez ustalenie synchronizacji kodu czasowego z wykorzystaniem przyłącza do synchronizacji błysku oraz konwertera BNC z kablem można z łatwością dokonywać nieliniowej czasowo edycji materiałów nagranych wieloma aparatami. Do wejścia LINE można podłączyć złącze mikrofonu 3,5 mm.

Autofokus i zdjęcia seryjne

Dzięki zastosowaniu technologii DFD (Depth From Defocus) i bardzo szybkiego przetwarzania sygnałów uzyskano niezwykle szybki autofokus rzędu 0,07 s, a także 12 (AFS) / 8 (AFC) klatek na sekundę w przypadku wykonywania 12-bitowych zdjęć seryjnych w formacie RAW oraz 11 (AFS) / 7 (AFC) klatek na sekundę w przypadku robienia 14-bitowych zdjęć seryjnych w formacie RAW.

Panasonic GH5S
Panasonic GH5S

Do precyzyjnego ustawiania ostrości służy 225 różnych obszarów oraz funkcje śledzenia Tracking AF. Funkcja 4K PHOTO umożliwia zapis z prędkością 60 kl./s w rozdzielczości odpowiadającej zdjęciom 8‑megapikselowym.

Wizjer

GH5S posiada duży wizjer LVF z wysokim współczynnikiem powiększenia ok. 1,52x/0,76x (odpowiednik aparatu 35 mm), zapewniającym swobodne wyświetlanie obrazu z prędkością 120 kl./s. Dokładny i szybki wyświetlacz OLED ma rozdzielczość 3680 tys. punktów i stuprocentowe pole wyświetlania.

Panasonic GH5S
Panasonic GH5S

Budowa

Z myślą o wytrzymałości GH5S jego obudowę wykonano ze stopu magnezu z ramą przednią i tylną z odlewu ciśnieniowego. Sam aparat jest odporny nie tylko na zachlapania i kurz, ale również na mróz nawet do -10 stopni C. Wyposażono go w podwójne gniazdo kart pamięci SD, kompatybilne z szybkim i pojemnym standardem UHS‑II i klasą szybkości zapisu VSC 60. Użytkownik może z łatwością wybrać metodę zapisu w jednym z trzech trybów: Relay Recording, Backup Recording lub Allocation Recording. Aparat wyposażono ponadto w złącze HDMI typu A.

Panasonic GH5S
Panasonic GH5S

Poprzez zastosowanie wyższej czułości i zoptymalizowaniu matrycy, specjalizujący się w rejestrowaniu obrazów przy słabym oświetleniu Panasonic GH5S wyróżnia się detekcją jasności -5 EV z wykorzystaniem funkcji Low Light AF. Kolejną przydatną funkcją jest Live View Boost, która umożliwia sprawdzanie kompozycji obrazów nawet w całkowitej ciemności poprzez zwiększenie czułości widoku "na żywo”. W trybie nocnym (Night Mode) interfejs menu jest podświetlony na czerwono, który w ciemnym otoczeniu jest łagodny dla oczu. Współczynnik powiększenia
 w ręcznym ustawianiu ostrości zwiększono z wcześniejszego 10x na 20x, co jest szczególnie przydatne w fotografii astronomicznej.

Panasonic GH5S
Panasonic GH5S

GH5S ma zintegrowaną łączność Bluetooth i Wi‑Fi, co zapewnia większą elastyczność przy wykonywaniu zdjęć oraz umożliwia ich natychmiastowe i łatwe udostępnianie. Kompatybilność ze standardem Bluetooth 4.2 (zwanym BLE: Bluetooth Low Energy — Bluetooth z niskim zużyciem energii) pozwala na ciągłe połączenie ze smartfonem/tabletem przy minimalnym zużyciu energii. Jeśli chodzi 
o sieć Wi‑Fi, pasmo 5 GHz (IEEE 802.11ac) zwiększa bezpieczeństwo i stabilność połączenia w stosunku do konwencjonalnego pasma 2,4 GHz (IEEE 802.11b/g/n).

Dostępny jest także grip DMW‑BGGH5 (sprzedawany oddzielnie) wydłużający czas pracy akumulatora i zapewniający stabilniejsze mocowanie. Adapter do mikrofonu XLR DMW‑XLR1 (sprzedawany osobno) umożliwia zapis dźwięku z wysoką rozdzielczością przy użyciu zewnętrznego mikrofonu XLR. Jeszcze nie znamy ceny na naszym rynku, w USA GH5S ma kosztować 2499 dolarów,

Zamów Lumix GH5S już dziś i odbierz 5 lat gwarancji

Na wszystkich, którzy zamówią Lumix GH5S w styczniu polski dystrybutor przygotował promocję. Już od dzisiaj można składać zamówienia pre- order na najnowszy aparat Panasonic GH5S. Pozwoli to mieć pewność, że sprzęt trafi do nas jako do jednych z pierwszych i zyskamy 5 lat gwarancji.

 • Wystarczy zamówić Lumix GH5S w przedsprzedaży u jednego z dealerów, których lista znajduje się poniżej.
 • Po otrzymaniu aparatu należy zarejestrować się na stronie [url=https://lumix-gh5s.eu]lumix-gh5s.eu[/url] i wypełnić formularz nie później niż do 31 marca 2018.
 • Po zakończeniu rejestracji i zweryfikowaniu danych na podany adres e-mail przesłany zostanie certyfikat 5 lat gwarancji w formie PDF

Lista sprzedawców detalicznych biorących udział w promocji:

 1. EURO RTV AGD
 1. MEDIAMARKT
 1. SATURN
 1. ABFOTO
 1. FOTOPLUS
 1. CYFROWE
 1. BEIKS
 1. KOMPUTRONIK
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)