Panasonic GX8 - napakowany technologiami

Panasonic GX8 - napakowany technologiami

Panasonic GX8
Panasonic GX8
Marcin Falana
15.07.2015 23:15, aktualizacja: 16.07.2015 01:15

Panasonic GX8 to poręczny i solidny bezlusterkowiec napakowany najnowszymi technologiami. W uszczelnionej, magnezowej obudowie znajdziemy 20,3 megapikselową matrycę, filmy 4K, zdjęcia 4K, wizjer i ekran OLED, podwójną stabilizację obrazu i jeszcze szybszy AF.

Panasonic GX8
Panasonic GX8

Panasonic zaprezentował model GX8, który został wyposażony w 20,3 megapikselową matrycę Live MOS, którą obsługuje procesor obrazu Venus Engine. Ten zestaw pozwala na fotografowanie z szybkością 8 kl/s (AFS) i 6 kl/s z działającym autofokusem (AFC). Dostępne czułości to ISO 100-25600. Najkrótszy czas migawki to 1/8000 s., a w przypadku migawki elektronicznej 1/16000 s.

Panasonic GX8
Panasonic GX8

Poza tym GX8 oferuje nowy wizjer LVF o rozdzielczości 2360 tys. punktów, który można odchylać w zakresie 0–90 stopni. Wyświetlacze OLED zastosowane zarówno w wizjerze LVF, jak i monitorze, charakteryzują się szybkim czasem reakcji i wysokim współczynnikiem kontrastu 10 000:1 gwarantuje doskonałe odwzorowanie kolorów bez prześwietlania i zaciemniania mocno oświetlonych i zacienionych części kadru.

Panasonic GX8
Panasonic GX8

Widoczność w wizjerze LVF poprawiono także dzięki nowo zaprojektowanej muszli ocznej. Współczynnik powiększenia 1,54x / 0,77x (odpowiednik formatu 35 mm) ― jak dotąd największy w całej serii LUMIX G. Z tyłu aparatu zastosowano 3‑calowy wyświetlacz dotykowy o rozdzielczości 1040 tys. punktów, który można odchylać i obracać, co ułatwia fotografowanie pod różnymi kątami.

Panasonic GX8
Panasonic GX8

Oba wyświetlacze obejmują 100% pola widzenia obiektywu, 
a ustawienia jasności, kontrastu i nasycenia wyświetlanego obrazu można regulować osobno. Widok obrazu przełącza się automatycznie między wizjerem LVF, a monitorem z tyłu aparatu dzięki czujnikowi oka w wizjerze LVF, 
co przyczynia się do wydłużenia czasu pracy akumulatora.

W modelu GX8 Panasonic wzbogacił system AF o opracowaną przez firmę Panasonic technologię Depth From Defocus (DFD) , która jeszcze bardziej skraca czas ustawiania ostrości. DFD oblicza odległość od obiektu, oceniając dwa obrazy o różnym poziomie ostrości i analizując jednocześnie optyczną charakterystykę kompozycji. W rezultacie automatyczne ustawianie ostrości w GX8 trwa bardzo krótko, bo tylko 0,07 sekundy. Błyskawiczna regulacja ostrości przydaje się szczególnie przy większej ogniskowej.

Dzięki zastosowaniu nowego algorytmu wydajność śledzenia przez autofokus w GX8 poprawiła się o 200% w porównaniu z modelem GX7. Nowy system śledzenia przez autofokus opiera się nie tylko na kolorze, ale także na rozmiarze i wektorze ruchu obiektu, co zwiększa precyzję śledzenia. Ponadto funkcja autofokusu przy słabym oświetleniu umożliwia bardziej precyzyjne ustawienie ostrości w ekstremalnie trudnych warunkach.

Podwójna stabilizacja w modelu GX8
Podwójna stabilizacja w modelu GX8© © MF

Nowym rozwiązaniem jest także podwójna stabilizacja obrazu, która wykorzystuje zarówno stabilizację w korpusie jak i w obiektywie. Jak widać na porównaniu z poprzednikiem GX8 w czasie fotografowania korzysta z dwóch płaszczyzn stabilizacji w obiektywie i czterech w korpusie, podczas filmowania do dyspozycji mamy pięć płaszczyzn stabilizacji.

Panasonic GX8 pod względem obsługi oferuje dwa pokrętła, których działanie można dostosować do indywidualnych potrzeb. Pokrętła umieszczone
 z przodu i z tyłu aparatu służą zasadniczo do ustawiania przysłony i czasu migawki, ale przełącznik Dial Operation Switch pozwala tymczasowo zmienić ich przeznaczenie. Takie rozwiązanie usprawnia wybór trybu zdjęć, w tym 4K Photo, oraz umożliwia szybsze i dokładniejsze kadrowanie oraz rejestrowanie ujęć nieruchomych lub filmu.

Panasonic GX8
Panasonic GX8

Panasonic GX8 umożliwia filmowanie w 4K QFHD 3840 x 2160 przy 25p (50 Hz) lub 24p w formacie MP4, a także w rozdzielczości Full‑HD 1920 x 1080 przy 60p (50 Hz) w formacie AVCHD Progressive lub MP4 (MPEG-4 / H.264) z ciągłym autofokusem.

Nowa funkcja 4K w modelu GX8 pozwala nie tylko na uzyskanie obrazu wideo, ale także na przyjęcie zupełnie nowego podejścia do procesu fotografowania. Funkcja 4K Photo, powiązana z funkcją zapisu wideo 4K, umożliwia wyodrębnienie 8‑megapikselowego kadru z pełną kontrolą i precyzją, co ułatwia uwiecznienie najbardziej ulotnych chwil.

Aparat Panasonic GX8 został wyposażony w trzy funkcje 4K Photo: 4K Burst Shooting, 4K Burst (Start/Stop) i 4K Pre-burst. Funkcje, które po raz pierwszy zastosowano w niedawno wprowadzonym modelu G7.

Pansonic GX8 4K Photo
Pansonic GX8 4K Photo© © MF

4K Burst Shooting — umożliwia nieprzerwane fotografowanie w tempie 30 kl./s przez maksymalnie 29 minut i 59 sekund, a materiał ten można następnie wykorzystać tak samo jak zdjęcia seryjne wykonane z przytrzymanym spustem migawki.

4K Burst (Start/Stop) — uruchamia seryjne fotografowanie za pomocą pojedynczego naciśnięcia spustu migawki i zatrzymuje przez kolejne naciśnięcie; taki tryb pracy sprawdza się przy dłuższym oczekiwaniu na najlepszy moment do zdjęcia.

4K Pre-burst — automatycznie zapisuje po 30 klatek z sekundy przed naciśnięciem spustu migawki i po nim, dzięki czemu fotograf ma do dyspozycji aż 60 ujęć, z których może wybrać najlepsze.

Zarówno w trybie 4K Burst Shooting, jak i 4K Burst (Start/Stop) można zarejestrować prawie 30 minut materiału, co daje kilkadziesiąt tysięcy obrazów
 w różnym formacie: 3840 x 2160 (16:9), 3328 x 2496 (4:3), 3504 x 2336 (3:2)
 i 2880 x 2880 (1:1).

Z nowinek warto także wspomnieć o możliwości wywoływania RAW-ów w korpusie, funkcji usuwania obiektów z kadru za pomocą dotyku ekranu oraz nowy filtr czarno biały imitujący zastosowanie kolorowych filtrów (żółty, pomarańczowy, czerwony i zielony).

Panasonic GX8 wejdzie na rynek w cenie 5200 zł za zestaw z obiektywem kitowym. Jak widać za najnowsze technologie w magnezowej obudowie trzeba dość słono zapłacić.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)