Panasonic Lumix DMC-FX700 - elegancki kompakt z dotykowym ekranem

Panasonic Lumix DMC‑FX700 - elegancki kompakt z dotykowym ekranem

Panasonic Lumix DMC-FX700 - elegancki kompakt z dotykowym ekranem
Panasonic Lumix DMC-FX700 - elegancki kompakt z dotykowym ekranem
Krzysztof Basel
21.07.2010 09:02, aktualizacja: 01.08.2022 15:13

Panasonic Lumix DMC-FX700 to nowy zgrabny kompakt z wyższej półki. Aparat otrzymał 14,1-megapikselową matrycę MOS oraz jasny, 24-milimetrowy, ultraszerokokątny obiektyw F2,2 LEICA DC VARIO-SUMMICRON z 5-krotnym powiększeniem optycznym. FX700 pozwala też na nagrywanie filmów Full HD, które obejrzymy na dotykowym 3-calowym ekranie.

Informacja prasowa:

Warszawa, 21 lipca 2010 r. - Panasonic przedstawia nowy, stylowy aparat DMC-FX700 z popularnej serii LUMIX FX, który oferuje wiele zaawansowanych funkcji w smukłej, stylowej obudowie. DMC-FX700 to aparat hybrydowy, który umożliwia rejestrowanie filmów Full HD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli w formacie AVCHD. 14,1-megapikselowy model DMC-FX700 jest również wyposażony w bardzo jasny, 24-milimetrowy, ultraszerokokątny obiektyw F2,2 LEICA DC VARIO-SUMMICRON z 5-krotnym powiększeniem optycznym, który zwiększa wszechstronność aparatu, pozwalając zarówno na fotografowanie dynamicznych krajobrazów, jak i poruszających się obiektów w słabym świetle, na przykład we wnętrzach lub w nocy.

Inteligentny tryb iA, charakterystyczna cecha aparatów LUMIX, teraz obejmuje innowacyjną funkcję Motion Deblur oraz inteligentny tryb seryjny. Tryb Motion Deblur uzyskano poprzez ulepszenie wykrywania ruchu (inteligentna kontrola ISO) oraz sterowania jasnością (inteligentna ekspozycja) w celu osiągnięcia jak najwyższej szybkości migawki. W połączeniu z niezwykłą jasnością obiektywu oraz funkcją POWER O.I.S. (optyczną stabilizacją obrazu) zapobiega rozmywaniu obrazu spowodowanego drżeniem ręki czy też ruchem fotografowanego obiektu. Nowy inteligentny tryb seryjny określa częstotliwość rejestrowania klatek podczas fotografowania ciągłego na podstawie ruchu obiektu. Aby włączyć stabilizację POWER O.I.S., rozpoznawanie twarzy, wykrywanie twarzy, śledzenie autofokusu, inteligentną kontrolę ISO, inteligentny selektor scen i inteligentną ekspozycję, wystarczy uaktywnić tryb iA, co pozwala każdemu użytkownikowi robić doskonałe zdjęcia z niezwykłą łatwością.

Aby uzyskać dużą szybkość i dokładność obróbki obrazu, zastosowano nową matrycę i nowy procesor obrazu. Nowa, 14,1-megapikselowa matryca MOS zapewnia dużą szybkość fotografowania ciągłego i rejestrowanie filmów Full HD z wysoką rozdzielczością i czułością.

Nowy procesor Venus Engine FHD gwarantuje wysoką jakość obrazu zarówno podczas rejestrowania zdjęć, jak i filmów. Wykorzystuje też technologię inteligentnej rozdzielczości, optymalizując przetwarzanie sygnału w zależności od obszaru zdjęcia, aby zapewnić naturalną klarowność i dużą szczegółowość całego obrazu. 5-krotne powiększenie optyczne* można zwiększyć do 6,5-krotnego za pomocą funkcji inteligentnego zoomu, która wykorzystuje technologię inteligentnej rozdzielczości, aby zachować wysoką jakość obrazu nawet przy powiększeniu cyfrowym. Szybki autofokus i krótki czas rozruchu gwarantują błyskawiczną reakcję aparatu DMC-FX700, pozwalając wykorzystać nawet najbardziej ulotną okazję do zrobienia zdjęcia.

Duży, 3-calowy inteligentny ekran LCD oferuje pełne sterowanie dotykowe i wyraźny obraz zarówno podczas fotografowania, jak i wyświetlania zdjęć. Pozwala nie tylko wybrać parametry z menu lub ustawić ostrość na wybranym obiekcie, ale również zwolnić migawkę. Aby zapewnić pełną swobodę twórczą, dostępne są tryby A/S/M, które umożliwiają ustawienie szybkości migawki i przesłony w sposób najlepiej oddający intencje fotografa.

Pomimo kompaktowych rozmiarów stylowy aparat DMC-FX700 oferuje wiele sposobów utrwalania wspomnień nie tylko na zdjęciach, ale również na wysokiej jakości filmach ? z wyjątkową łatwością obsługi.

*Odpowiednik zakresu ogniskowych 24 ? 120 mm w aparatach na film 35 mm

Rozmiar zdjęcia może zostać zmniejszony.

24-milimetrowy, ultraszerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-SUMMICRON o jasności F2,2 z 5-krotnym powiększeniem optycznym

Aparat DMC-FX700 jest wyposażony w obiektyw LEICA DC VARIO-SUMMICRON o jasności F2,2, rzadko spotykanej w cienkich cyfrowych aparatach kompaktowych. Obiektyw F2,2 jest około 1,6 razy jaśniejszy od obiektywów F2,8, które powszechnie uważa się za jasne. Dzięki temu aparat DMC-FX700 może robić zdjęcia przy wyższej szybkości migawki i rejestrować zdumiewająco klarowne, ostre, nieporuszone obrazy w słabszym świetle. W połączeniu z funkcją zapobiegającą rozmyciom, która jest dostępna w trybie iA, gwarantuje to ostrość każdego fotografowanego obiektu. Ten zaawansowany obiektyw ułatwia też robienie zdjęć z estetycznym, miękkim tłem dzięki małej głębi ostrości zapewnianej przez dodatkowe światło.

Ponadto 24-milimetrowy, ultraszerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-SUMMICRON ? rzadkość w aparatach kompaktowych ? oferuje fotografom więcej możliwości kompozycji dzięki polu widzenia większemu o około 213% w porównaniu z aparatem na film 35 mm. Jest to obiektyw niezwykle wysokiej jakości, który minimalizuje zniekształcenia przy szerokokątnym końcu zakresu.

Obiektyw składa się z 7 elementów w 6 grupach, w tym 3 soczewek asferycznych z 5 powierzchniami asferycznymi. Oprócz cienkiej, 0,3-milimetrowej soczewki asferycznej i 0,3-milimetrowej soczewki sferycznej zastosowano soczewkę asferyczną o grubości 0,4 mm, która jednocześnie zapewnia jasność F2,2 oraz bardzo szeroki kąt widzenia. Ten zaawansowany obiektyw spełnia surowe standardy firmy Leica i zapewnia wyjątkową sprawność optyczną z minimalnymi zniekształceniami i aberracją chromatyczną, bez efektów ducha i flary.

Dzięki zastosowaniu technologii inteligentnej rozdzielczości aparat DMC-FX700 oferuje funkcję inteligentnego zoomu, która zwiększa współczynnik zoomu mniej więcej 1,3-krotnie, zachowując wysoką jakość obrazu nawet przy powiększeniu cyfrowym. Oznacza to, że 5-krotne powiększenie optyczne* można wirtualnie zwiększyć do 6,5-krotnego. Co więcej, dostępna jest funkcja Extra Optical Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu do 10,5x (przy rozdzielczości 3 megapikseli), wykorzystując środkową część matrycy MOS do jeszcze większego przybliżenia fotografowanych obiektów.

*Odpowiednik zakresu ogniskowych 24 ? 120 mm w aparatach na film 35 mm

  1. Rejestrowanie filmów Full HD 1920x1080 w formacie AVCHD z wykorzystaniem zaawansowanego trybu iA (inteligentnego automatycznego)

Rosnąca popularność kręcenia filmów sprawiła, że obecnie coraz więcej aparatów oferuje tę funkcję. DMC-FX700, najbardziej rozbudowany model z serii FX, pomimo kompaktowej, stylowej obudowy umożliwia rejestrowanie filmów AVCHD nawet w rozdzielczości Full HD (1920x1080). Format AVCHD niemal podwaja czas rejestrowania w jakości HD w porównaniu z konwencjonalnym formatem Motion JPEG. Jakość obrazu jest znacznie wyższa dzięki technologii inteligentnej rozdzielczości. Aparat DMC-FX700 jest również wyposażony w technologię Dolby Digital Creator do rejestrowania dźwięku wysokiej jakości.

W aparacie DMC-FX700 popularny tryb iA (inteligentny automatyczny) jest dostępny również podczas kręcenia filmów. Funkcję śledzenia autofokusu, która namierza obiekt, aby utrzymać jego ostrość nawet podczas ruchu, można wykorzystać także w trakcie filmowania. POWER O.I.S (optyczny stabilizator obrazu), wykrywanie twarzy oraz inteligentny selektor scen ułatwiają kręcenie doskonałych filmów. Inteligentny selektor scen automatycznie przełącza aparat między trybem zwykłym, portretowym, makro, krajobrazowym i słabego światła, aby zoptymalizować jakość obrazu. Funkcja inteligentnej ekspozycji optymalizuje ekspozycję, zapobiegając prześwietleniu lub niedoświetleniu obrazu.

5-krotne powiększenie optyczne jest dostępne również w trybie filmowania. Za pomocą funkcji Video Divide użytkownik może podzielić film na dwie części, aby go skrócić lub usunąć niepotrzebną część bezpośrednio z poziomu aparatu. Można również wyciąć zdjęcie z filmu zarejestrowanego przez aparat. Technologia inteligentnej rozdzielczości umożliwia tworzenie zdjęć z filmów. Dostępna jest również funkcja Wind Cut, która eliminuje większość szumów spowodowanych wiatrem. Liczne opcje zwiększają użyteczność aparatu i sprawiają, że kręcenie filmów Full HD staje się bardziej atrakcyjne.

?W europejskim obszarze PAL aparat umożliwia ciągłe rejestrowanie filmu przez 29 minut i 59 sekund.

?W formacie Motion JPEG nie można tworzyć ciągłych nagrań o wielkości przekraczającej 2 GB. Pozostały czas ciągłego nagrania jest wyświetlany na ekranie.

?Podczas rejestrowania filmów w trybie [AVCHD] należy użyć karty pamięci oznaczonej jako ?Class 4? lub szybszej.. Podczas rejestrowania filmów w trybie [MOTION JPEG] należy użyć karty pamięci oznaczonej jako ?Class 6? lub szybszej.

*Klasa szybkości SD to standard, który dotyczy ciągłego zapisu danych na kartach pamięci.

  1. Nowo opracowana, 14,1-megapikselowa matryca MOS zapewnia jeszcze wyższą rozdzielczość, czułość i szybkość

Aby umożliwić rejestrowanie filmów Full HD 1920x1080 o wysokiej jakości obrazu, na użytek aparatu DMC-FX700 opracowano nową, 14,1-megapikselową matrycę MOS. W celu skutecznego skupiania światła w nowej matrycy zastosowano technologię mikrodetali, która pozwoliła uzyskać jeszcze wyższą czułość. Zaawansowana struktura mikrorurek zapobiega mieszaniu kolorów i utracie sygnału. Rezultat jest taki, że zdjęcia i filmy rejestrowane z dowolną czułością, od niskiej do wysokiej, cechują się wyjątkową klarownością.

technologia szybkiego cyfrowego wyjścia sygnału wprowadzona w topowym aparacie DMC-GH1 została zastosowana również w modelu DMC-FX700, aby zapewnić dużą szybkość fotografowania ciągłego oraz możliwość nagrywania filmów Full HD. Dzięki niej aparat DMC-FX700 może rejestrować 10 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości 14 megapikseli z wykorzystaniem mechanicznej migawki oraz 5 / 2 klatki na sekundę z ciągłym autofokusem. Jeszcze wyższa szybkość trybu seryjnego jest dostępna w razie użycia elektronicznej migawki ? 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 3,5 megapiksela*. Częstotliwość rejestrowania klatek, ustawienie autofokusu i rozdzielczość rejestrowania można łatwo dostosować do ruchu fotografowanego obiektu.

Z drugiej strony nowo dodany inteligentny tryb seryjny reguluje częstotliwość rejestrowania klatek przy fotografowaniu ciągłym w zależności od prędkości poruszającego się obiektu. Jeśli ruch obiektu jest wolny, aparat robi zdjęcia w regularnych odstępach czasu, a w razie szybkiego ruchu odpowiednio zwiększa częstotliwość rejestrowania klatek.

.

*W szybkim trybie seryjnym (60 klatek na sekundę) rozmiar obrazu wynosi 3,5 megapiksela (16:9), 3 megapiksele (3:2), 2,5 megapiksela (4:3) lub 2 megapikseli (1:1)

  1. Przeprojektowany procesor Venus Engine FHD o jeszcze wyższej wydajność i przetwarzania sygnałów

W aparacie zastosowano procesor obrazu Venus Engine FHD, który zapewnia niezwykle zaawansowane możliwości obróbki sygnałów. Poprzez oddzielenie szumu chromatycznego od szumu luminancji i optymalne tłumienie każdego z nich można uzyskać czysty obraz nawet podczas robienia zdjęć z wysoką czułością ISO. Venus Engine FHD zapewnia też precyzyjne, selektywne ograniczanie szumu chromatycznego bez wpływu na kolory krawędzi, które są wykrywane na podstawie poziomu jasności pikseli. Inną cechą procesora Venus Engine FHD jest technologia inteligentnej rozdzielczości. Automatycznie wykrywa ona trzy składniki zdjęć ? zarysy, obszary wypełnione detalami i miękkie gradacje. Zarysy są efektywnie korygowane w celu uwydatnienia krawędzi, a obszary z detalami są lekko podkreślane, aby wyglądały na jeszcze bardziej szczegółowe. Jeśli chodzi o miękkie gradacje, procesor Venus Engine FHD wygładza je z wykorzystaniem ulepszonego procesu redukcji szumów. Technologia Intelligent Resolution nie stosuje jednolitego wyostrzania, lecz przetwarza obraz piksel po pikselu w najbardziej efektywny sposób. W rezultacie zdjęcia i filmy są naturalnie klarowne, ostre i bardzo szczegółowe.

Technologia inteligentnej rozdzielczości oferuje również funkcję inteligentnego zoomu, która zwiększa współczynnik zoomu mniej więcej 1,3-krotnie, zachowując wysoką jakość obrazu nawet przy powiększeniu cyfrowym. Szczegóły obrazu rejestrowanego w trybie wysokiej czułości zazwyczaj są tracone w procesie redukcji szumów, ale technologia inteligentnej rozdzielczości je zachowuje. Harmonijnie współpracując z matrycą MOS, procesor Venus Engine FHD przetwarza dużą ilość danych z wysoką szybkością, umożliwiając seryjne robienie zdjęć o wysokiej rozdzielczości oraz kręcenie filmów Full HD.

Jednocześnie wielozadaniowy procesor Venus Engine FHD zapewnia wyjątkowo krótki czas reakcji. Opóźnienie zwolnienia migawki wynosi zaledwie 0,008 sekundy, a błyskawiczna reakcja aparatu w połączeniu z ultraszybkim autofokusem ułatwia robienie zdjęć pod wpływem nagłego impulsu. Mimo dużej wydajności procesor Venus Engine FHD cechuje się również wyjątkową energooszczędnością i pozwala zrobić nawet 300 zdjęć (wg standardu CIPA) po jednym naładowaniu baterii.

  1. Ewoluujący tryb iA (inteligentny automatyczny) gwarancją nieporuszonych zdjęć

Panasonic opracował tryb iA z myślą o najwyższej łatwości obsługi i ograniczeniu liczby nieudanych zdjęć. W trybie iA aparat wykonuje całą pracę, pozostawiając użytkownikowi pełną swobodę komponowania kadru i utrwalania ważnych chwil. Wystarczy wycelować aparat i nacisnąć spust.

W aparacie DMC-FX700 dodano tryb Motion Deblur*, który jeszcze skuteczniej zapobiega rozmyciu fotografowanych obiektów. Tryb ten łączy inteligentną kontrolę ISO, która automatycznie reguluje czułość ISO i szybkość migawki na podstawie ruchu obiektu, oraz zaawansowany system sterowania kontrastem oferowany przez funkcję inteligentnej ekspozycji, zapobiegający prześwietleniu lub niedoświetleniu obrazu. Aparat ocenia szybkość migawki, która pozwoli wyeliminować rozmycie ruchomego obiektu. Szybkość migawki rośnie, a w razie potrzeby uaktywniany jest tryb wysokiej czułości z metodą mieszanego odczytu pikseli. W połączeniu z niezwykłą jasnością obiektywu oraz funkcją POWER O.I.S. (optyczną stabilizacją obrazu) zapobiega to rozmywaniu obrazu, czy to spowodowanego drżeniem ręki, czy też ruchem fotografowanego obiektu.

Nowo dodany inteligentny tryb seryjny reguluje częstotliwość rejestrowania klatek przy fotografowaniu ciągłym w zależności od prędkości poruszającego się obiektu. Jeśli ruch obiektu jest wolny, aparat robi zdjęcia w regularnych odstępach czasu, a w razie szybkiego ruchu odpowiednio zwiększa częstotliwość rejestrowania klatek.

Ponadto funkcja rozpoznawania twarzy zapamiętuje zarejestrowane twarze, ustawiając odpowiednią ekspozycję i ostrość, a jednocześnie usuwając niepożądany efekt czerwonych oczu. Inteligentny selektor scen automatycznie wybiera spośród sześciu trybów tematycznych ? makro, portret, krajobraz, nocny portret, nocny krajobraz lub zachód słońca ? ten, który najlepiej pasuje do fotografowanej sceny.

Ponadto w trybie iA zawsze aktywowana jest technologia inteligentnej rozdzielczości, która zapewnia wyższą klarowność oraz jakość obrazu na każdym zdjęciu i filmie, a zarazem zwiększa zakres zoomu (odpowiadający 6,5-krotnemu powiększeniu optycznemu) z wykorzystaniem funkcji inteligentnego zoomu.

Po włączeniu trybu iA wszystkie te funkcje zaczynają działać automatycznie w połączeniu z innymi mechanizmami wspomagającymi fotografowanie ? śledzeniem autofokusu, inteligentną kontrolą ISO oraz inteligentną ekspozycją ? aby użytkownik mógł robić zdjęcia bez modyfikowania ustawień za każdym razem, kiedy zmienią się warunki. Można zatem łatwo i bez problemów robić zdjęcia w każdej sytuacji i cieszyć się klarownymi, pięknymi obrazami.

Tryb Happy, opcja kolorystyczna w trybie iA, optymalizuje kolory, nasycenie i jasność, aby zdjęcia oraz filmy były bardziej żywe i przedstawiały scenę dokładnie tak, jak zapamiętał ją fotograf.

*Rozmiar obrazu może być zmniejszony.

  1. Intuicyjne sterowanie dotykowe z wykorzystaniem dużego, czytelnego ekranu LCD

Aparat DMC-FX700 oferuje pełne sterowanie dotykowe. Wystarczy dotknąć obiektu na dużym, 3-calowym ekranie o rozdzielczości 230 000 punktów, aby automatycznie ustawić na nim ostrość. Współczynnik zoomu również ustawia się przez dotyk.

Aparat śledzi dotknięty obiekt i ustawia na nim ostrość, nawet jeśli zacznie się on poruszać. Dzięki inteligentnemu selektorowi scen w trybie iA aparat automatycznie przełącza się w odpowiedni tryb w zależności od dotkniętego obiektu. Na przykład dotknięcie ludzkiej twarzy przełącza aparat w tryb portretu, dotknięcie tła lub scenerii ? w tryb krajobrazu, a dotknięcie obiektu znajdującego się niedaleko aparatu ? w tryb makro. Wszystkie ustawienia w menu można wybierać dotykowo. Na ekranie fotografowania można bezpośrednio dotknąć ikony, aby szybko zmienić odpowiednie ustawienia. Sterowanie dotykowe sprawdza się nie tylko podczas fotografowania, ale również wyświetlania zdjęć. Można obejrzeć jedną z setek zarejestrowanych fotografii poprzez dotknięcie jej miniatury. Można też kolejno przeglądać obrazy, przesuwając palcem po ekranie tak, jak obraca się strony książki. Można wreszcie powiększyć obraz (maksymalnie 16-krotnie) za pomocą dotyku.

Ekran ma 11 poziomów jasności i automatycznie dopasowuje się do zewnętrznych warunków oświetleniowych, zapewniając dobrą widoczność w każdej sytuacji. Duży, 3-calowy ekran odzwierciedla drobne szczegóły, a zatem umożliwia sprawdzenie ostrości przed zrobieniem zdjęcia. Pełni też funkcję małej przeglądarki, pozwalając na wspólne oglądanie filmów i zdjęć w gronie przyjaciół.

  1. Inne wszechstronne funkcje, które zwiększają przyjemność fotografowania

Choć DMC-FX700 z trybem iA jest aparatem, który umożliwia robienie doskonałych zdjęć użytkownikom o każdym poziomie umiejętności, oferuje również sterowanie ręczne do zaawansowanego, ekspresyjnego fotografowania. Jest wyposażony w tryby A (preselekcja przesłony) / S (preselekcja szybkości migawki) / M (ręczna ekspozycja), które pozwalają na kreatywne ujęcia różnych obiektów lub scen poprzez kontrolę nad migawką i przesłoną. Wszystkie parametry można ustawiać za pomocą ekranu dotykowego.

Nowy dodany tryb Handheld Night Shot, który wykorzystuje szybką matrycę MOS, robi 10 kolejnych zdjęć i łączy je w jedno, wykrywając i korygując położenie obiektów. Dzięki dużej szybkości migawki ekspozycja kumuluje się, a szum jest uśredniany, co pozwala uzyskać nieporuszone, wspaniale iluminowane nocne zdjęcia nawet bez użycia statywu. Oprócz tradycyjnych współczynników proporcji 4:3, 3:2 i 16:9 dostępny jest kwadratowy format zdjęć 1:1.

Dołączone oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 5.2 HD Edition

Do aparatu DMC-FX700 dołączona jest najnowsza wersja ekscytującego oprogramowania PHOTOfunSTUDIO 5.2 HD. Aplikacja ta umożliwia sortowanie i organizowanie nie tylko nowo zrobionych zdjęć, ale również tych, które są już przechowywane w komputerze. Kiedy użytkownik chce wyszukać tylko zdjęcia określonej osoby, funkcja rozpoznawania twarzy pozwala automatycznie posortować fotografie według zarejestrowanych twarzy, zamiast wybierać je jedną po drugiej. Fotografie zrobione w trybie seryjnym są rozpoznawane jako sekwencje zdjęć i pokazywane jako ruchoma miniatura w interfejsie organizacyjnym. Można też przygotować pokaz slajdów z różnorodnymi efektami i przy akompaniamencie muzyki z biblioteki iTunes. Wbudowane narzędzie umożliwia bezpośrednie wysyłanie filmów do serwisu YouTube, również w jakości HD. Można również utworzyć 360-stopniową, obrotową panoramę w formacie MOV, co jest szczególnie łatwe w razie użycia trybu Panorama Assist w aparacie. Oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 5.2 HD Edition zapewnia użytkownikom szereg wyjątkowych korzyści. Sprawia, że przeglądanie, edytowanie i archiwizowanie zdjęć oraz filmów staje się znacznie łatwiejsze i ciekawsze.[block position="inside"]1616[/block]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)