Panasonic Lumix DMC‑FZ45 z 24‑krotnym zoomem i HD

Panasonic Lumix DMC-FZ45 z 24-krotnym zoomem i HD
Panasonic Lumix DMC-FZ45 z 24-krotnym zoomem i HD
Krzysztof Basel

21.07.2010 08:37, aktual.: 01.08.2022 15:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Panasonic Lumix DMC-FZ45 to nowy superzoom na rynku. Jego główną cechą jest oczywiście potężny 24-krotny zoom optyczny, jednak warto także zwrócić uwagę na matrycę o rozdzielczości 14,1-megapiksela oraz procesor obrazu Venus Engine HD II. Takie połączenie pozwala nowemu Lumixowi na nagrywanie filmów HD.

Informacja prasowa:

Warszawa, 21 lipca 2010 r. - Panasonic z przyjemnością przedstawia nowy 14,1-megapikselowy aparat Lumix DMC-FZ45 z popularnej serii FZ, który łączy potężny, 24-krotny zoom i opcje kreatywne, w tym możliwość ręcznych ustawień, niezwykle cenioną przez bardziej zaawansowanych fotografów. Nowo opracowany obiektyw LEICA DC VARIO-ELMARIT w aparacie DMC-FZ45 zwiększa zakres długości ogniskowej z 27 do 25 mm przy ustawieniu szerokokątnym, a maksymalne przybliżenie z 18x do 24x, przez co aparat jest jeszcze bardziej wszechstronny, niż model DMC-FZ35*. Nowy procesor obrazu Venus Engine HD II zapewnia wysoką jakość obrazu zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów HD. Najszybszy w branży autofokus i krótki czas rozruchu gwarantują błyskawiczną reakcję aparatu FZ45, pozwalając wykorzystać nawet najbardziej ulotną okazję do zrobienia zdjęcia.

Ręczne sterowanie aparatem F45 jest jeszcze łatwiejsze za sprawą nowego pokrętła wyboru opcji. Przycisk ustawiania ostrości pozwala szybko wyregulować aparat zgodnie z warunkami fotografowania. Użytkownik może wyrazić swoje intencje nie tylko podczas fotografowania, ale również kręcenia filmów, wykorzystując szereg opcji, w tym tryby Creative Movie oraz My Color.

Tryb iA (inteligentny automatyczny) ? charakterystyczna cecha aparatów LUMIX ? obejmuje POWER O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu), który oferuje dwukrotnie skuteczniejsze tłumienie drgań w porównaniu z konwencjonalnymi systemami stabilizacji. Drżenie ręki, które występuje podczas naciskania spustu migawki albo podczas robienia zdjęć nocnych z długim czasem otwarcia migawki, jest efektywnie kompensowane przez POWER O.I.S., zapewniając nieporuszone zdjęcia nawet w dużych zbliżeniach. Tryb iA jest dostępny również w trybie filmowania. Automatycznie wybiera najodpowiedniejszy tryb tematyczny i pomaga skorygować problemy z drżeniem ręki, ostrością i jasnością, tym samym pozwalając na rejestrowanie doskonałych zdjęć i filmów.

Duży, 3-calowy, inteligentny ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów zapewnia dobrą widoczność zarówno podczas fotografowania, jak i odtwarzania. Pomimo wyjątkowej wydajności aparat DMC-FZ45 cechuje się długim czasem pracy na zasilaniu bateryjnym i pozwala zrobić nawet 580 zdjęć po jednym naładowaniu baterii (według standardów CIPA).

DMC-FZ45, który rejestruje zdjęcia i filmy wysokiej jakości, cechuje się bardzo krótkim czasem reakcji i oferuje duży zakres ogniskowych, od ultraszerokiego kąta 25 mm do teleobiektywowego zoomu 24x, to jedyny w swoim rodzaju cyfrowy aparat kompaktowy z funkcjami, które usatysfakcjonują każdego fotografa, od nowicjusza do zaawansowanego amatora.

*Odpowiednik zakresu ogniskowych 25 ? 600 mm w aparatach na film 35 mm

  1. 25-milimetrowy, ultraszerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-ELMARIT z potężnym 24-krotnym powiększeniem optycznym zapewnia najwyższą wszechstronność podczas fotografowania i filmowania

Aparat FZ45 jest wyposażony w 25-milimetrowy, ultraszerokokątny obiektyw LEICA DC VARIO-ELMARIT z 24-krotnym powiększeniem optycznym (odpowiednik zakresu ogniskowych 25 ? 600 mm w aparatach na film 35 mm). Ten zaawansowany obiektyw wysokiej jakości zawiera 14 elementów w 10 grupach, w tym 3 soczewki ED (o bardzo niskim współczynniku załamania światła) i 2 soczewki asferyczne z 3 powierzchniami asferycznymi. Pomimo kompaktowych rozmiarów spełnia surowe standardy firmy Leica i zapewnia wyjątkową sprawność optyczną, minimalizując zniekształcenia przy szerokim kącie oraz przebarwienia przy ustawieniu teleobiektywowym. Dzięki nowo dodanej technologii inteligentnej rozdzielczości aparat FZ45 oferuje funkcję inteligentnego zoomu, która zwiększa współczynnik zoomu mniej więcej 1,3-krotnie, zachowując wysoką jakość obrazu nawet przy powiększeniu cyfrowym. Oznacza to, że 24-krotne powiększenie optyczne można wirtualnie zwiększyć do 32-krotnego. Co więcej, dostępna jest funkcja Extra Optical Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu do 50,6x (przy rozdzielczości 3 megapikseli), wykorzystując środkową część dużej matrycy MOS do jeszcze większego przybliżenia fotografowanych obiektów.

  1. Łatwe kręcenie filmów HD w formacie AVCHD Lite z wykorzystaniem inteligentnego trybu iA

Aparat DMC-FZ45 umożliwia rejestrowanie filmów HD w formacie AVCHD Lite. Format ten niemal podwaja czas nagrywania w jakości HD w porównaniu z konwencjonalnym formatem Motion JPEG oraz jest kompatybilny z telewizorami i innymi urządzeniami audio-wideo firmy Panasonic. Jakość obrazu jest bardzo wysoka dzięki technologii inteligentnej rozdzielczości. DMC-FZ45 jest również wyposażony w technologię Dolby Digital Creator do rejestrowania dźwięku wysokiej jakości.

Popularny tryb iA (inteligentny automatyczny) jest dostępny również podczas filmowania. POWER O.I.S. (optyczny stabilizator obrazu), funkcja wykrywania twarzy i inteligentny selektor scen pozwalają łatwo kręcić doskonałe filmy. Inteligentny selektor scen automatycznie wybiera tryb zwykły, portretowy, makro, krajobrazowy lub słabego światła, aby zoptymalizować jakość obrazu. Funkcja inteligentnej ekspozycji optymalizuje ekspozycję, aby zapobiec prześwietleniu lub niedoświetleniu obrazu.

Specjalny, oddzielny przycisk na górze aparatu pozwala natychmiast przejść od fotografowania do nagrywania filmu bez zmieniania żadnych dodatkowych ustawień. Potężne, 24-krotne przybliżenie optyczne jest dostępne również w trybie filmowania. Za pomocą nowej, innowacyjnej funkcji Video Divide użytkownik może podzielić wideo na dwie części, aby je skrócić lub usunąć niepotrzebną część bezpośrednio z poziomu aparatu. Dzięki technologii wysokiej rozdzielczości można również wyciąć zdjęcie z filmu zarejestrowanego przez aparat. Dostępna jest również funkcja Wind Cut, która eliminuje większość szumów spowodowanych wiatrem.

Zarówno zdjęcia, jak i firmy w formacie AVCHD zarejestrowane na kartach pamięci SD można łatwo obejrzeć na telewizorze Panasonic VIERA TV. Aby odtworzyć zawartość karty, wystarczy włożyć ją do przeglądarki obrazów VIERA (gniazda kart pamięci SDHC/SD) w telewizorze HD Panasonic VIERA albo w odtwarzaczu Blu-Ray DIGA. Można też użyć opcjonalnego kabla mini HDMI, aby wyświetlić zdjęcia i filmy z aparatu FZ45 bezpośrednio na telewizorze z wykorzystaniem interfejsu VIERA Link. Pozwala to wykorzystać wszystkie funkcje odtwarzania oferowane przez aparaty Lumix, takie jak pokaz slajdów ze zdjęciami i filmami zintegrowanymi na linii czasu, odtwarzanie według kategorii (użytego trybu tematycznego), wyświetlanie kalendarza itd. Wszystkimi funkcjami można sterować za pomocą pilota do telewizora.

Ponadto dołączone oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 5.0 HD Edition ułatwia przeglądanie i edytowanie zarejestrowanej treści. Można wysłać wideo do serwisu YouTube lub zarchiwizować je na płycie DVD. W europejskim obszarze PAL aparat umożliwia ciągłe rejestrowanie filmu przez 29 minut i 59 sekund. W formacie Motion JPEG nie można tworzyć ciągłych nagrań o wielkości przekraczającej 2 GB. Pozostały czas ciągłego nagrania jest wyświetlany na ekranie. Podczas rejestrowania filmów w trybie [AVCHD] należy użyć karty pamięci oznaczonej jako ?Class 4? lub szybszej.. Podczas rejestrowania filmów w trybie [MOTION JPEG] należy użyć karty pamięci oznaczonej jako ?Class 6? lub szybszej.

*Klasa szybkości SD to standard, który dotyczy ciągłego zapisu danych na kartach pamięci

  1. Ewoluujący tryb iA (inteligentny automatyczny) gwarancją nieporuszonych zdjęć

Panasonic opracował tryb iA z myślą o najwyższej łatwości obsługi i ograniczeniu liczby nieudanych zdjęć. W trybie iA aparat wykonuje całą pracę, pozostawiając użytkownikowi pełną swobodę komponowania kadru i utrwalania ważnych chwil. Wystarczy wycelować aparat i nacisnąć spust.

Drżenie ręki, które występuje podczas naciskania spustu migawki albo podczas robienia zdjęć nocnych z długim czasem otwarcia migawki, przejawia się jako wibracja niskiej częstotliwości, z którą stabilizator POWER O.I.S. radzi sobie szczególnie efektywnie. Znacznie zwiększa to jakość zdjęć robionych w nocy lub we wnętrzach, kiedy nie można użyć lampy błyskowej, albo kiedy fotograf nie chce korzystać z flesza, żeby nie psuć nastroju. Dzięki temu można robić doskonałe zdjęcia w sytuacjach, w których poprzednio nie dało się uniknąć rozmycia obrazu.

Funkcja rozpoznawania twarzy zapamiętuje zarejestrowane twarze, aby odpowiednio korygować ostrość i ekspozycję na zdjęciach osób, a jednocześnie usuwać niepożądany efekt czerwonych oczu. Inteligentny selektor scen automatycznie wybiera spośród sześciu trybów tematycznych ? makro, portret, sceneria, nocny portret, nocna sceneria i zachód słońca ? ten, który najlepiej pasuje do fotografowanej sceny.

Ponadto w trybie iA zawsze aktywowana jest technologia inteligentnej rozdzielczości, która zapewnia wyższą klarowność oraz jakość obrazu na każdym zdjęciu i filmie, a zarazem zwiększa zakres zoomu (odpowiadający 32-krotnemu powiększeniu optycznemu) z wykorzystaniem funkcji inteligentnego zoomu.

Po włączeniu trybu iA wszystkie te funkcje zaczynają działać automatycznie w połączeniu z innymi mechanizmami wspomagającymi fotografowanie ? śledzeniem autofokusu, inteligentną kontrolą ISO oraz inteligentną ekspozycją ? aby użytkownik mógł robić zdjęcia bez modyfikowania ustawień za każdym razem, kiedy zmienią się warunki. Można łatwo i bez problemów robić zdjęcia w każdej sytuacji i cieszyć się klarownymi, pięknymi obrazami.

Nowo dodany tryb Happy, opcja kolorystyczna w trybie iA, optymalizuje kolory, nasycenie i jasność, aby zdjęcia i filmy były bardziej żywe i przedstawiały scenę tak, jak zapamiętał ją fotograf.

  1. Technologia inteligentnej rozdzielczości w nowym procesorze Venus Engine HD II gwarantuje wysoką jakość zdjęć i filmów

W aparacie DMC-FZ45 zastosowano szybki i wydajny procesor Venus Engine HD II, który umożliwia rejestrowanie doskonałych zdjęć i filmów wysokiej rozdzielczości dzięki ulepszonej obróbce sygnałów z wykorzystaniem technologii inteligentnej rozdzielczości.

Technologia inteligentnej rozdzielczości automatycznie wykrywa trzy składniki zdjęć ? zarysy, obszary wypełnione detalami i miękkie gradacje. Zarysy są efektywnie korygowane w celu uwydatnienia krawędzi, a obszary z detalami są lekko podkreślane, aby wyglądały na jeszcze bardziej szczegółowe. Jeśli chodzi o miękkie gradacje, procesor Venus Engine HD II wygładza je z wykorzystaniem ulepszonego procesu redukcji szumów. Technologia inteligentnej rozdzielczości nie stosuje jednolitego wyostrzania, lecz przetwarza obraz piksel po pikselu w najbardziej efektywny sposób. W rezultacie zdjęcia i filmy są naturalnie klarowne, ostre i bardzo szczegółowe.

Technologia inteligentnej rozdzielczości oferuje również funkcję inteligentnego zoomu, która zwiększa współczynnik zoomu mniej więcej 1,3-krotnie, zachowując wysoką jakość obrazu nawet przy powiększeniu cyfrowym. Szczegóły obrazu rejestrowanego w trybie wysokiej czułości zazwyczaj są tracone w procesie redukcji szumów, ale technologia inteligentnej rozdzielczości je zachowuje.

Jednocześnie wielozadaniowy procesor Venus Engine HD II zapewnia wyjątkowo krótki czas reakcji. Opóźnienie zwolnienia migawki wynosi zaledwie 0,006 sekundy, a błyskawiczna reakcja aparatu w połączeniu z ultraszybkim autofokusem ułatwia robienie zdjęć pod wpływem chwili. Wydajny procesor Venus Engine HD II jest również bardziej energooszczędny niż jego poprzednik Venus Engine HD i wydłuża czas pracy na zasilaniu bateryjnym, umożliwiając zrobienie nawet 580 zdjęć (wg standardów CIPA) po jednym naładowaniu baterii.

  1. Intuicyjne sterowanie ręczne i opcje kreatywne

Wielką zaletą aparatu DMC-FZ45 są funkcje sterowania ręcznego, które wyróżniają go spośród typowych aparatów kompaktowych. Obsługa aparatu jest łatwiejsza dzięki nowemu pokrętłu wyboru oraz przełącznikowi ustawiania ostrości na tyle obudowy

Możliwości aparatu DMC-FZ45 wykraczają daleko poza zwykłe rejestrowanie filmów HD. Oprócz funkcji dostępnych w konwencjonalnych aparatach cyfrowych DMC-FZ145 oferuje tryb filmowania kreatywnego, w którym użytkownik może ręcznie ustawić czas otwarcia migawki i przesłonę, aby kręcić jeszcze ciekawsze filmy. Zmiana szybkości migawki pozwala uzyskać specjalne efekty i nadaje się zwłaszcza do filmowania szybko poruszających się obiektów. Sterowanie przesłoną przydaje się wtedy, kiedy kilka obiektów znajduje się w różnych odległościach, a użytkownik chce wyróżnić jeden z nich.

Tryb My Color, który cieszył się dużą popularnością w aparatach Lumix G Micro System, to specjalna opcja, dzięki której użytkownik może popuścić wodze wyobraźni. Szeroka gama opcji, w tym nowe tryby dziurki od klucza, ziarna filmowego, wysokiej dynamiki i wysokiej dynamiki w czerni i bieli, ułatwiają tworzenie interesujących, kreatywnych obrazów z nietypowymi parametrami koloru, jasności i nasycenia. Popularny tryb My Color jest dostępny również podczas kręcenia filmów, oferując użytkownikom szerszą gamę środków ekspresji, które można wykorzystać w połączeniu z trybem filmowania kreatywnego.

  1. Inne funkcje zwiększające komfort fotografowania

Aparat DMC-FZ45 jest wyposażony 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 000 punktów (i szerokim kącie widzenia) oraz 0,2-calowy wizjer elektroniczny o rozdzielczości 201 600 punktów, oba zapewniające 100-procentowe pole widzenia. Duży, klarowny, czytelny ekran LCD oferuje jeszcze lepszy widok zarówno podczas fotografowania, jak i przeglądania wyników.

DMC-FZ45 oferuje szeroką gamę akcesoriów, które sprawdzają się w każdej sytuacji i przy każdym stylu fotografowania.

Telekonwerter (1,7x): DMW-LT55

Soczewka do zbliżeń: DMW-LC55

Przejściówka obiektywu: DMW-LA5 NOWOŚĆ

Ochraniacz MC: DMW-MC52

Filtr ND: DMW-LND52

Filtr PL: DMW-LPL52

Akumulator: DMW-BMB9

Futerał podróżny: DMW-CZS100 NOWOŚĆ

Torba: DMW-CZ18

Dołączone oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 5.0 HD Edition

Do aparatu DMC-FZ45 dołączona jest najnowsza wersja ekscytującego oprogramowania PHOTOfunSTUDIO 5.0 HD. Aplikacja ta, która cechuje się krótkim czasem rozruchu i szybkim wczytywaniem obrazów, umożliwia sortowanie i organizowanie nie tylko nowo zrobionych zdjęć, ale również tych, które są już przechowywane w komputerze. Kiedy użytkownik chce wyszukać tylko zdjęcia określonej osoby, funkcja rozpoznawania twarzy pozwala automatycznie posortować fotografie według zarejestrowanych twarzy, zamiast wybierać je jedną po drugiej. Można też przygotować pokaz slajdów z różnorodnymi efektami i przy akompaniamencie muzyki z biblioteki iTunes. Wbudowane narzędzie umożliwia bezpośrednie wysyłanie filmów do serwisu YouTube, również w jakości HD. Można również utworzyć 360-stopniową, obrotową panoramę w formacie MOV, co jest szczególnie łatwe w razie użycia trybu Panorama Assist w aparacie. Oprogramowanie PHOTOfunSTUDIO 5.0 HD Edition zapewnia użytkownikom szereg wyjątkowych korzyści. Sprawia, że przeglądanie, edytowanie i archiwizowanie zdjęć oraz filmów staje się znacznie łatwiejsze i ciekawsze.[block position="inside"]1618[/block]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)