Panasonic Lumix DMC-G2 - pierwszy M 4/3 z dotykowym ekranem

Panasonic Lumix DMC‑G2 - pierwszy M 4/3 z dotykowym ekranem

Panasonic Lumix DMC-G2 - pierwszy M 4/3 z dotykowym ekranem
Panasonic Lumix DMC-G2 - pierwszy M 4/3 z dotykowym ekranem
Krzysztof Basel
07.03.2010 15:03, aktualizacja: 01.08.2022 15:26

FOI 2010. Panasonic Lumix DMC-G2 to następca dobrze znanego modelu G1. Aparat otrzymał 3-calowy dotykowy i wychylany wyświetlacz LCD, 12,1-megapikselową matrycę oraz funkcję nagrywania filmów HD 720p w standardzie AVCHD Lite i HD Motion JPEG.

Obraz

Na pierwszy rzut oka Panasonic Lumix DMC-G2 obudowa aparat praktycznie nie różni się od swojego poprzednika - modelu G1. Nowy Lumix z systemu Mikro Cztery Trzecie otrzymał jednak coś, czego nie ma żaden aparat z wymiennymi obiektywami i obrotowym ekranem LCD. Z tyłu znajdziemy dotykowy, ruchomy 3-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 460 tys. punktów, który nie służy tylko do podglądu zdjęć. Ekran pomaga w fotografowaniu - dobieraniu odpowiedniego ustawienia ostrości i ekspozycji czy nawet wyzwoleniu migawki.

Obraz

W informacji prasowej czytamy:

Gdy użytkownik wybierze już fotografowany obiekt, aparat zaczyna śledzić go nawet wówczas, jeżeli pozostaje on w ruchu, korzystając w tym celu z funkcji AF Tracking. Jedno dotknięcie ekranu wystarcza, aby wybrać część i rozmiar pola autofokusa, korzystając z 1-punktowego ustawiania ostrości. Jednopunktowy AF w trybie wykrywania twarzy pozwala jeszcze precyzyjniej ustawić ostrość na oczach fotografowanej osoby, jednocześnie gwarantując, że zdjęcie twarzy będzie jasne i czyste. Wielupunktowy autofokus służy do ustawienia grupy punktów AF zgodnie z wymogami kompozycji. Inteligentny mechanizm wyboru sceny w trybie iA automatycznie przełącza aparat na odpowiedni program tematyczny, w zależności od charakteru wybranego na ekranie obiektu. Przykładowo, dotknięcie ludzkiej twarzy włącza tryb portretowy, zaś dotknięcie tła lub widoku uruchamia tryb krajobrazu. Dotknięcie obiektu blisko aparatu aktywuje tryb zbliżenia. W trybie manualnego ustawiania ostrości można wykonać powiększenie części obrazu, wybierając dotykiem 1x, 5x lub 10x, jednocześnie płynnie przeciągając wybraną część na wyświetlaczu. Obsługa dotykowa znacząco skraca czas wykonywania ustawień w menu.

Ekran dotykowy, dzięki swojej znakomitej czytelności, sprawdza się nie tylko podczas fotografowania, ale także podczas przeglądania zdjęć. Aby wyświetlić dowolne z setek ujęć, wystarczy dotknąć jego miniaturkę na ekranie. Aby odtworzyć obrazy w kolejności jeden po drugim, można przeciągać je w poprzek ekranu palcem. Pozwala to przejrzeć galerię w podobny sposób, jak podczas przewracania kolejnych kartek książki. Za pomocą dotyku możliwe jest także maksymalnie 16-krotne powiększanie zdjęć.

Duży wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości i szerokich kątach widzenia pozwala na obrót o 180° w boki i nachylenie o 270° w górę i w dół. Zapewnia ok. 100-procentowe pokrycie kadru. Ekran dotykowy ustawiany pod swobodnym kątem umożliwia monitorowanie oraz obsługę dotykową w każdym położeniu.

Sercem Panasonika Lumix DMC-G2 jest matryca Live MOS typu 4/3 o rozdzielczości 12,1 megapikseli oraz procesor obrazu Venus Engine HD II, który został zmodyfikowany i wyposażony w nową technologię przetwarzania obrazu ?Intelligent Resolution?. Podobnie, jak w innych aparatach z serii LUMIX G Micro System, także tutaj znajdziemy system redukcji zanieczyszczeń matrycy.

Obraz

Następną nowością w G2 jest funkcja nagrywania filmów HD 1280 x 720 w formacie AVCHD Lite lub HD Motion JPEG. Podobnie, jak w G1 na zastosowano tu specjalny przycisk w górnej części obudowy aparatu, pozwalający na natychmiastowe włączenie nagrywania. Nowy Lumix oferuj także inne formaty nagrywania: QVGA, VGA i WVGA. Dźwięk jest zapisywany za pomocą Dolby Digital Creator oraz opcjonalnego mikrofonu Stereo (DMW-MS1), który można podłączyć do aparatu. Warto też wspomnieć o funkcji Wind Cut umożliwiającej redukowanie zewnętrznych zakłóceń spowodowanych wiatrem. Dużą pomocą w zachowaniu ostrego obrazu jest system optycznej stabilizacji obrazu MEGA O.I.S. Aparat posiada gniazdo HDMI. Zdjęcia oraz filmy są zapisywane na karcie pamięci typu SD/SDHC/MMC.

Obraz

Nowy Panasonika Lumix DMC-G2 może pochwalić się też trybem podglądu na żywo Live View, odświeżanym z prędkością 60 klatek/sekundę. System wykorzystuje matrycę - otrzymuje sygnał bezpośrednio z sensora i bezpośrednio wysyła go do ekranu LCD. Wizjer oraz ekran LCD zapewniają ok. 100% pokrycia kadru.

G2 otrzymał także dobrze znany system iA (Intelligent Auto), My Colour (tryb ekspresyjny, retro, czysty, elegancki, monochromatyczny, dynamiczna sztuka i cień) i Motion picture P pozwalający na zmianę przysłony.

Nie znamy jeszcze ceny, ani daty wprowadzenia aparatu do sprzedaży.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)