Panasonic Lumix G1, pierwszy w standardzie Micro 4/3

Panasonic Lumix G1, pierwszy w standardzie Micro 4/3
Mateusz Gołąb

12.09.2008 11:40, aktual.: 02.08.2022 10:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedy na początku sierpnia Olympus i Panasonic ogłosiły światu swój system kompaktowych aparatów z wymiennymi obiektywami - Micro 4/3 - nikt chybanie spodziewał się, że już teraz pojwi się pierwszy model aparatu w tym standardzie. A tutaj proszę - Panasonic Lumix G1 już jest!

Kiedy na początku sierpnia Olympus i Panasonic ogłosiły światu swój system kompaktowych aparatów z wymiennymi obiektywami - Micro 4/3 - nikt chybanie spodziewał się, że już teraz pojwi się pierwszy model aparatu w tym standardzie. A tutaj proszę - Panasonic Lumix G1 już jest!

Aparat taki jak Lumix G1 to idealny sprzęt dla tych, którym standardowa lustrzanka wydawała sie za ciężka. Sporo osób miało przecież dylemat - wolę aparat kompaktowy, ale lustrzanka da mi więcej możliwości. A teraz Olympus i Panasonic dał wszystkim niezdecydowanym alternatywę. Oj, będzie zamieszanie, a najprostsze i najtańsze lustrzanki mogą przestać się tak dobrze sprzedawać.

Panasonic Lumix G1 ma matrycę Live MOS typu 4/3 o rozdzielczości 12,1 megapiksela i nowy układ przetwarzania obrazu Panasonic Venus Engine HD. Brak mechanizmów lustra i pryzmatu, znanych z klasycznych lustrzanek z wymiennymi obiektywami, pozwolił na znaczne oszczędności w gabarytach i wadze aparatu. Do tego mamy 3-calowy wyświetlacz LCD z możliwością wychylania go w różnych kierunkach - rozdzielczość 460 tys. pikseli.

Zamiast wizjera optycznego, ma elektorniczny - wysokiej rozdzielczości elektroniczny podgląd Full-time Live View Finder. Lumixa G1 wyposażono w popularny mechanizm iA (Intelligent Auto), który stosowany jest obecnie we wszystkich nowych aparatach cyfrowych Lumix. iA grupuje szereg funkcji, takich jak: AF Tracking, Face Detection, Intelligent Scene Selector, Intelligent Exposure, Intelligent ISO Control i MEGA O.I.S.

Obraz

Matryca Live MOS zastosowana w DMC-G1 oferuje podgląd obrazu na żywo przy ustawieniu wyświetlacza LCD pod dowolnym kątem nachylenia, jak również podczas patrzenia przez wizjer. Inne udogodnienia, których wprowadzenie było możliwe dzięki systemowi kontrastowego AF, obejmują 1-obszarowe ogniskowanie, AF Tracking, a także funkcję podglądu, która pokazuje fotografującemu, jak zmiana czasu migawki (i innych ustawień) wpłynie na zdjęcie.

Panasonic Lumix G1 został wyposażony w ultradźwiękowy filtr, będący częścią systemu redukcji zanieczyszczeń (Dust Reduction System), który zapobiega przyleganiu pyłu i innych cząstek do matrycy.

DMC-G1 współpracuje nie tylko z obiektywami Mikro Cztery Trzecie. Można go także wyposażyć w przejściówkę, dzięki której jest zgodny ze standardowymi obiektywami Cztery Trzecie. To zdecydowanie zwiększa wybór obiektywów dostępnych dla użytkowników.

Panasonic Lumix G1 trafi do sprzedaży w listopadzie - nie wiemy w jakiej cenie, ale za to w trzech różnych kolorach.

Źródło: Panasonic

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)