Panasonic Lumix G9 II ma niezłą moc, mimo niewielkiej matrycy

Panasonic Lumix G9 II ma niezłą moc, mimo niewielkiej matrycy

Panasonic Lumix G9 II
Panasonic Lumix G9 II
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski
13.09.2023 15:09, aktualizacja: 13.09.2023 19:45

Panasonic Lumix G9 II to następca popularnego bezlusterkowca z matrycą Mikro Cztery Trzecie. Mimo że sensor jest dwukrotnie mniejszy niż pełna klatka, nie można lekceważyć tego modelu. Został on nafaszerowany nową technologią, która stawia go bardzo wysoko.

Sześć lat po premierze Panasonika Lumix G9 pojawił się jego następca. Panasonic Lumix G9 II jest wyposażony w matrycę Mikro Cztery Trzecie o rozdzielczości 25,2 Mpix oraz potężny procesor przetwarzania obrazu i hybrydowy system AF, który rozpoznaje fotografowane obiekty. Na dodatek potrafi to robić szybko, bo z prędkością do 60 kl./s (do 200 zdjęć RAW + JPEG w serii).

Panasonic Lumix G9 II
Panasonic Lumix G9 II© Licencjodawca

Producent obiecuje, że Panasonic Lumix G9 II dostarczy użytkownikom obraz bardzo wysokiej jakości. Natywne wartości czułości ISO wahają się od 100 do 25 600 z możliwością rozszerzenia w dół do ISO 50 (tylko zdjęcia). W trybie filmowym Panasonic Lumix G9 II pracuje w zakresie ISO 100-12 800, jednak po wybraniu krzywej V-Log jest to zakres ISO 500-12 800.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowością w korpusie Panasonic Lumix G9 II jest wykorzystanie systemu autofokusa z detekcją fazy (PDAF). Wcześniej był on zarezerwowany tylko dla korpusów pełnoklatkowych, jak Panasonic Lumix S5 II. Automatyczne ustawianie ostrości jest wspierane przez rozpoznawanie obiektów bazujące na AI. Warto dodać, że Panasonic Lumix G9 II został wyposażony łącznie w 315 punktów detekcji kontrastu i aż 779 punktów detekcji fazy. Pokrywają one prawie całą powierzchnię matrycy.

Panasonic Lumix G9 II jest aparatem skoncentrowanym wokół zdjęć, chociaż znajdzie się też coś dla filmowców. Maksymalna rozdzielczość nagrywania wideo to 5,8K w 10-bitowym kodeku 4:2:0 i stosunku boków 4:3. Podobnie jak Panasonic Lumix GH6, tak i G9 II nagrywa filmy w formacie Apple ProRes.

Panasonic Lumix G9 II
Panasonic Lumix G9 II© Licencjodawca

Nowościami w korpusie Panasonic Lumix G9 II jest nie tylko AI podczas ostrzenia, ale również AI podczas stabilizowania obrazu, które zapewnia nieporuszone zdjęcia nawet do 8 stopni EV. Nowy bezlusterkowiec został wyposażony w tryb wysokiej rozdzielczości, pozwalający zrobić zdjęcia o rozdzielczości 100 Mpix, jak też składanie obrazów w trybie Live View Composite już na etapie fotografowania. Wisienką na torcie jest czarno-biały tryb obrazu oparty na aparacie Leica Monochrome.

Panasonic Lumix G9 II będzie dostępny w sklepach od początku listopada 2023 r. w cenie 1900 dolarów. Szacujemy, że polska cena wyniesie ok. 8500 zł.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)