Panasonic Lumix S1H – pełna klatka, 6K, V-Log i wiele innych

Panasonic Lumix S1H – pełna klatka, 6K, V‑Log i wiele innych

Panasonic Lumix S1H – pełna klatka, 6K, V-Log i wiele innych
Marcin Watemborski
03.06.2019 07:06, aktualizacja: 03.06.2019 09:06

Marzenie wszystkich filmowców, który wybrali system Panasonika się materializuje. Producent zapowiedział premierę pełnoklatkowego bezlusterkowca nowej linii S, który będzie nagrywał w rozdzielczości 6K. Panasonic Lumix S1H był tylko kwestią czasu. Zobaczmy, jakie opcje skrywa ta bestia.

Panasonic Lumix S1H to sen, który już niedługo stanie się prawdą. Jest to trzecia opcja z nowej serii pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Podobnie, jak firma Sony kilka dobrych lat temu, ten producent również postanowił stworzyć 3 wersje aparatu: jedną standardową (Panasonic Lumix S1), drugą z dużą rozdzielczością matrycy (Panasonic Lumix S1R) oraz trzecią do filmowania (Panasonic Lumix S1H). Miejmy nadzieję, że inżynierowie dobrze odrobili swoje zadanie domowe.

Obraz

Dopakowany w pełną klatkę GH5, czyli Lumix S1H

Filmowa wersja Lumisa S1 to była tylko kwestia czasu. Każdy z nas czekał na oficjalne informacje o ”pełnoklatkowej wersji GH5S”. I to się, proszę państwa, dzieje. Jeśli marzycie o nagrywaniu w rozdzielczości 6K, wiedzcie, że będzie to możliwe tylko przy klatkażu 24 kl./s, który jest używany do produkcji kinowych. Ograniczenie będzie też dotyczyło formatu. Niestety obraz w tej rozdzielczości będzie miał proporcje boków 3:2. Jeśli chcecie kręcić ze stosunkiem boków 16:9, przygotujcie się na kręcenie w 5,9K.

Aparat natywnie będzie zapisywał obraz 4K w 10 bitach oraz klatkażu 60 kl./s. Dodatkową opcją będzie zapis anamorficzny przy proporcjach boków 4:3. Może to być bardzo ciekawa funkcja dla osób, które mają w swojej kolekcji anamorficzne obiektywy filmowe, dające bardzo ciekawe rozmycie tła i odczucie. Matryca będzie miała rozpiętość tonalna ponad 14 EV oraz będzie mogła pracować na krzywej V-Log i w trybie V-Gamut. Wszystko to ma pozwolić użytkownikowi na otrzymanie bardzo szerokiego obrazu wyjściowego do dalszej obróbki. Dzięki temu wasze filmu będą miały dużo szczegółów zarówno w jasnych, jak i ciemnych partiach.

Panasonic Lumix S1H – kiedy premiera?

Oficjalna premiera Panasonica Lumix S1H odbędzie się jesienią 2019 roku. Sam korpus ma kosztować 4 tysiące dolarów, czyli około 15 400 złotych. Oczywiście na naszym rynku będzie na pewno droższy, wiec celowałbym w ponad 20 000 złotych. Biorąc pod uwagę możliwości aparatu i to, że ma dorównywać jakością obrazu profesjonalnym kamerom wideo, nie jest do wygórowana cena dla zawodowców.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)