Panasonic Lumix TZ10 z modułem GPS

Panasonic Lumix TZ10 z modułem GPS
Mateusz Gołąb

26.01.2010 10:32, aktual.: 02.08.2022 09:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Seria Panasonic Lumix TZ rozwija się i przybywa nowych modeli - dzisiaj pokazały się TZ8 oraz TZ10. Szczególnie ten drugi zapowiada się smakowicie, bo ma wbudowany moduł GPS, ulepszoną w stosunku do poprzedników stabilizację obrazu Power O.I.S., w pełni manualne tryby naświetlania PASM, duży ekran LCD o przekątnej 3 cali, nagrywanie filmów AVCHD oraz solidny 12-krotny zoom optyczny mający zakres 25-300 mm (w przeliczeniu na format małoobrazkowy).

Panasonic Lumix TZ10 ma obiektyw Leica DC Vario Elmar i łączy w sobie zalety obiektywu szerokokątnego(25 mm) oraz dużego zakresu ogniskowych (12-krotny zoom, ogniskowa 25-300 mm). A to wszystko w niewielkiej obudowie. Jeśli taka krotność zooma to mało, możecie jeszcze skorzystać z trybu Inteligentnego Zooma, który zwiększa krotność o 1,3x (w sumie do 16x), próbując podobno zachować jakość obrazu.

No ale to nie wszystko - do można jeszcze skorzystać z Ekstra Optycznego Zooma, który podbija zbliżenie do krotności 23,4x kosztem zmniejszenia rozdzielczości zdjęcia do 3 megapikseli.

Bardzo ciekawie wygląda sprawa samej matrycy - ma rozdzielczość 14,5 megapiksela ale zdjęcia mają rozdzielczość do 12,1 megapiksela. I to niezależnie od proporcji obrazu jakie wybierzecie: 4:3, 3:2 czy 16:9. Wszystkie trzy rodzaje formatu zdjęć można zapisać jednocześnie i zdecydować się na któryś dopiero później. Fajne.

Obraz

Nowe serce TZ10 w postaci układu Venus Engine HD II odpowiedzialne jest m.in. za szybkie uruchomienie i gotowość do robienia zdjęć - ok. 1,1 s od naciśnięcia przycisku zasilania. Aparat może też pochwalić się szybkim autofokusem (nazwanym tutaj Sonic Speed AF, żeby było ładnie), który potrafi "złapać ostrość" w 0,35 s (w szerokokątnym ustawieniu obiektywu) lub 0,41 s w stawieniu na tele.

Wbudowany moduł GPS zapisuje na zdjęciach tagi z lokalizacją do wykorzystania w programach, które potrafią to wykorzystać. Dodatkowo w Lumiksie TZ10 zaszyta jest baza 500 tys. lokalizacji w 73 krajach świata. Dzięki niej podczas przeglądania zdjęć w aparacie też dostajemy informację o miejscu zrobienia zdjęcia w postaci nazwy miasta czy okolicy. No, chyba, że znajdziecie się w szerokich mongolskich stepach - wtedy może być problem z opisem.

Obraz

Prócz znanego ze wszystkich Pansoników trybu iA (pełna, inteligentna automatyka) możemy swoje zdjęcia naświetlać w tradycyjnych trybach PASM. TZ10 potrafi również nagrywać filmy i zapisywać je w formacie AVCHD Lite i rozdzielczości 720p.

Z tyłu aparatu jest duży, 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 460 tys. pikseli pokryty warstwą przeciwodblaskową, któremu można również regulować jasność w 11 krokach.

Panasonic Lumix TZ10 pojawi się w marcu 2010 - cen jeszcze nie znamy.

Źródło: Panasonic

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)