Panasonic opracował wizjer dla daltonistów

Panasonic opracował wizjer dla daltonistów
Źródło zdjęć: © © Lumix India / YouTube
Justyna Kocur-Czarny

11.02.2020 11:15, aktual.: 26.07.2022 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na świecie jest około 300 milionów ludzi cierpiących na ślepotę barw. Współczesna technologia potrafi sprawić, że robiąc zdjęcia te osoby zobaczą kolory przez wizjer aparatu.

Problem z widzeniem barw przez fotografów jest rzadko poruszanym tematem. Panasonic Lumix razem z Dentsu Aegis Network opracowali wizjer, który pozwala nasycić kolor. Specjalny model Panasonic Lumix G90 został zaprojektowany dla Hizola Chodhury'ego. To pochodzący z Indii fotograf, który zmaga się z protanopią, czyli zaburzeniem polegającym na nierozpoznawaniu barwy czerwonej.

Na początku swojej fotograficznej przygody wiele osób pytało Chodhury'ego jak zamierza zostać fotografem, skoro nie widzi wszystkich kolorów. Doświadczył także przykrej sytuacji, w której ktoś zrezygnował z jego usług, ponieważ dowiedział się, że ma wadę wzroku. Przez lata Hizol wypracował swój system pracy, zebrał również zespół, który pomaga mu w postprodukcji.

W ramach kampanii "Right to Colour" Panasonic opracował specjalny wizjer elektroniczny, który sprawia, że Chodhury jest w stanie zobaczyć wszystkie kolory. Producent nie zdradził szczegółów zastosowanej technologii, ale prawdopodobnie zastosowano specjalne filtry. Podobne rozwiązania wprowadzono już jakiś czas temu w okularach firmy Enchroma.

Niestety Panasonic nie planuje masowej produkcji aparatów dla osób cierpiących na ślepotę barwną. Egzemplarz stworzony na potrzeby kampanii skonstruowano uwzględniając wadę konkretnego fotografa, osobom z inną odmianą wady wzroku nie zdałby się na wiele. Ze względu na stosunkowo niewielki odsetek fotografów cierpiących na podobne schorzenie wątpliwe czy takie rozwiązanie w ogóle pojawi się na rynku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także