Panasonic opracował wizjer dla daltonistów

Panasonic opracował wizjer dla daltonistów

Panasonic opracował wizjer dla daltonistów
Źródło zdjęć: © © Lumix India / YouTube
Justyna Kocur-Czarny
11.02.2020 11:15, aktualizacja: 26.07.2022 15:00

Na świecie jest około 300 milionów ludzi cierpiących na ślepotę barw. Współczesna technologia potrafi sprawić, że robiąc zdjęcia te osoby zobaczą kolory przez wizjer aparatu.

Problem z widzeniem barw przez fotografów jest rzadko poruszanym tematem. Panasonic Lumix razem z Dentsu Aegis Network opracowali wizjer, który pozwala nasycić kolor. Specjalny model Panasonic Lumix G90 został zaprojektowany dla Hizola Chodhury'ego. To pochodzący z Indii fotograf, który zmaga się z protanopią, czyli zaburzeniem polegającym na nierozpoznawaniu barwy czerwonej.

Na początku swojej fotograficznej przygody wiele osób pytało Chodhury'ego jak zamierza zostać fotografem, skoro nie widzi wszystkich kolorów. Doświadczył także przykrej sytuacji, w której ktoś zrezygnował z jego usług, ponieważ dowiedział się, że ma wadę wzroku. Przez lata Hizol wypracował swój system pracy, zebrał również zespół, który pomaga mu w postprodukcji.

W ramach kampanii "Right to Colour" Panasonic opracował specjalny wizjer elektroniczny, który sprawia, że Chodhury jest w stanie zobaczyć wszystkie kolory. Producent nie zdradził szczegółów zastosowanej technologii, ale prawdopodobnie zastosowano specjalne filtry. Podobne rozwiązania wprowadzono już jakiś czas temu w okularach firmy Enchroma.

Niestety Panasonic nie planuje masowej produkcji aparatów dla osób cierpiących na ślepotę barwną. Egzemplarz stworzony na potrzeby kampanii skonstruowano uwzględniając wadę konkretnego fotografa, osobom z inną odmianą wady wzroku nie zdałby się na wiele. Ze względu na stosunkowo niewielki odsetek fotografów cierpiących na podobne schorzenie wątpliwe czy takie rozwiązanie w ogóle pojawi się na rynku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)