Panasonic pracuje nad innowacyjną, prawie dwa razy czulszą na światło matrycą
Matryca bez tradycyjnego filtra barwnego RGB i z mikrorozdzielaczami kolorów, nad którą pracuje Panasonic, ma pozwolić na prawie dwukrotnie wyższą transmisję światła.
06.02.2013 | aktual.: 26.07.2022 20:20
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Firma Panasonic ogłosiła, że trwają prace nad innowacyjną matrycą, w której zamiast standardowego filtra RGB zostaną zastosowane mikrorozdzielacze kolorów (micro color splitters). Dzięki tej technologii czułość matrycy na światło będzie niemal dwukrotnie wyższa (konkretnie 1,85 razy).
Dziś w większości aparatów cyfrowych używany jest filtr barwny, który rozdziela padające światło na kolory składowe (RGB) – na każdy piksel pada światło o odpowiedniej długości fali. Umożliwia on rejestrowanie obrazu w kolorze. Niestety, stosowane powszechnie filtry barwne mają pewną wadę: pochłaniają około połowy światła wpadającego przez obiektyw aparatu, przez co czułość matrycy znacznie się obniża.
Z tym problemem próbowała sobie radzić już firma Foveon, która opatentowała technologię X3, wzorowaną na analogowej kliszy barwnej (na matrycy umieszczone były trzy warstwy, z których każda reagowała na inny kolor). Przed kilku laty Nikon opatentował również rozwiązanie oparte na lustrach dichroicznych. Żadne z nich nie przyjęło się jednak na dobre.
[solr id="fotoblogia-pl-64051" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/1830,zwierzeta-z-osobowoscia-na-portretach-tima-flacha-inspiracja" _mphoto="tim-flach-dogs-gods-700x-76be45d.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2632[/block]
Propozycja Panasonica to tzw. mikrorozdzielacze kolorów – elementy wykonane z materiałów nieorganicznych, wykorzystujące zjawisko dyfrakcji. Działają one podobnie do pryzmatów, załamując padające światło pod odpowiednim kątem w zależności od długości fali. Poszczególne piksele rejestrują różne kombinacje kolorów: biały+czerwony, biały-czerwony, biały+niebieski i biały-niebieski (jak widać na załączonym schemacie). To rozwiązanie pozwala praktycznie ominąć problem absorpcji światła przez filtr barwny.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy Panasonic zdecyduje się na włączenie tej technologii do szerszej produkcji.