Panel dotykowy zamiast pierścienia ostrości? Jest nowy patent Canona!

Panel dotykowy zamiast pierścienia ostrości? Jest nowy patent Canona!22.03.2021 10:09
Panel dotykowy zamiast pierścienia ostrości? Jest nowy patent Canona!

Japoński Urząd Patentowy otrzymał ciekawe dokumenty. Zgodnie z nimi do ustawiania ostrości nie będzie służył pierścień mechaniczny ani elektroniczny, a panel dotykowy. Czy to w ogóle ma sens?

Firma Canon złożyła w Japonii dokumenty opisujące nową konstrukcję ręcznego ustawiania ostrości na tubusie obiektywu. Patrząc na rysunki techniczne pokazujące operowanie obiektywem, wygląda to jakby za ustawianie ostrości odpowiadało ułożenie kciuka. Nie brzmi to specjalnie wygodnie.

Z drugiej strony, gdyby panel dotykowy był programowalny, mogłoby być lepiej. Gdyby zamiast ręcznego ustawiania ostrości pozwalał on na wybór pola ostrości lub kontrolowanie zooma, byłoby lepiej. Panel dotykowy jako element do ustawiania ostrości nie zapowiada się interesująco. Zwłaszcza jeśli kontrola ma odbywać się domyślnie za pomocą kciuka.

418164278722647922

Inną opcją dla wspomnianego touchpada może być rozpoczęcie automatycznego ustawiania ostrości. Mogłoby być to zastępstwo dla opcji AF z połowicznym wciśnięciem spustu migawki lub korzystania z przycisku na tyle korpusu. Takie rozwiązanie wydaje się nawet dość intuicyjne.

Digicme-info donosi, że panel dotykowy miałby być blokowany, by uniknąć przypadkowego użycia. W pierwszej kolejności trzeba by było go dotknąć i przytrzymać, by odblokować działania, a dopiero po chwili nim operować. To akurat nie brzmi zbyt dobrze, bo prędkość operacyjna znacznie by spadła.

Patrząc na współczesne obiektywy, wszystko staje się bardziej nowoczesne. Konstrukcje mechaniczne zostają zastąpione elektronicznymi, które niekoniecznie zawsze dobrze się sprawują. Jeśli chodzi o pierścienie zooma i ostrości, to jednak te mechaniczne pozwalają na szybsze działanie, jednak elektroniczne będą pracowały bardziej gładko, co może przypaść do gustu filmowcom.

Póki co, rozwiązanie zastąpienia pierścienia ostrości okrągłym touchpadem to tylko patent i nie wiadomo, czy obiektywy z takim rozwiązaniem w ogóle trafią do produkcji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)