NASA. Parker Solar Probe. Zobacz niesamowite zdjęcia Słońca

Parker Solar Probe jest pierwszą sondą, która ma za zadanie wykonać pomiary wewnątrz korony słonecznej. Została wyniesiona na orbitę niespełna rok temu – 12 sierpnia 2018 roku. Dotychczas pozyskała wiele istotnych informacji o gwieździe naszego układu oraz zrobiła genialne zdjęcia.

Zdjęcie Słońca wykonane z 16,9 mln kilometrów. Jasny punkt to Jowisz.
Zdjęcie Słońca wykonane z 16,9 mln kilometrów. Jasny punkt to Jowisz.
Źródło zdjęć: © © Parker Solar Probe / NASA / ESA

Po co została wystrzelona sonda Parker Solar Probe

Sonda Parker Solar Probe ma za zadanie wykonywać badania Słońca. Będzie obserwowała m.in.. pole magnetyczne, plazmę i cząstki wysokiej energii wewnątrz heliosfery. Jej głównym celem jest określenie struktury i dynamiki pól magnetycznych Słońca oraz sposobu podgrzewania korony.

Do innych zadań Parker Solar Probe należą badania:

  • przyspieszenia wiatru słonecznego
  • sposobu powstawania i ewoluowania cząstek o wysokiej energii
  • śledzenia przepływu energii w koronie słonecznej

Najnowsze wyniki badań

Parker Solar Probe właśnie kończy przesyłanie 25 GB danych do centrali NASA. Jest to zbiór informacji z dwóch bliskich przelotów wokół Słońca. Naukowcy są zachwyceni, ponieważ okazało się, że dane są przesyłane lepiej niż się tego spodziewali – do tego stopnia, że otrzymali aż o połowę więcej informacji w zakładanym czasie.

Pierwsze wyniki mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku, więc na pewno zobaczymy nie tylko to, jak wygląda Słońce z bliska, ale również poznamy naszą gwiazdę dokładniej. Najbliższe wykonane zdjęcie powstało z odległości 16,9 miliona kilometrów od Słońca, ale to dopiero początek. Sonda ma przelecieć jeszcze bliżej, bo w odległości rekordowych 6 milionów kilometrów. Temperatura będzie tam wynosiła od 1,5 do 2 tys. stopni Celsjusza. Dla porównania – Ziemia znajduje się około 149,6 miliona kilometrów od Słońca.

Obraz bieguna północnego Słońca.
Obraz bieguna północnego Słońca.© © Parker Solar Probe / NASA / ESA

Co do najbliższego zdjęcia Słońca – jasny punkt, który tam widzicie to Jowisz. Ciemne plamy to artefakty korekcji tła, ponieważ naukowcy cały czas kalibrują Wide-field Imager for Solar Probe (WISPR), który zajmuje się obrazowaniem i jest jedynym tego typu urządzeniem na Parker Solar Probe.

Pozostaje nam czekać z niecierpliwością na wyniki badań Parker Solar Probe. Kolejne miesiące będą przełomowe dla naszej wiedzy o Słońcu, jego koronie i strukturze oraz cząstkach o wysokiej energii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)