NASA. Parker Solar Probe. Zobacz niesamowite zdjęcia Słońca

NASA. Parker Solar Probe. Zobacz niesamowite zdjęcia Słońca

Zdjęcie Słońca wykonane z 16,9 mln kilometrów. Jasny punkt to Jowisz.
Zdjęcie Słońca wykonane z 16,9 mln kilometrów. Jasny punkt to Jowisz.
Źródło zdjęć: © © Parker Solar Probe / NASA / ESA
Marcin Watemborski
05.08.2019 08:09, aktualizacja: 05.08.2019 12:09

Parker Solar Probe jest pierwszą sondą, która ma za zadanie wykonać pomiary wewnątrz korony słonecznej. Została wyniesiona na orbitę niespełna rok temu – 12 sierpnia 2018 roku. Dotychczas pozyskała wiele istotnych informacji o gwieździe naszego układu oraz zrobiła genialne zdjęcia.

Po co została wystrzelona sonda Parker Solar Probe

Sonda Parker Solar Probe ma za zadanie wykonywać badania Słońca. Będzie obserwowała m.in.. pole magnetyczne, plazmę i cząstki wysokiej energii wewnątrz heliosfery. Jej głównym celem jest określenie struktury i dynamiki pól magnetycznych Słońca oraz sposobu podgrzewania korony.

Do innych zadań Parker Solar Probe należą badania:

  • przyspieszenia wiatru słonecznego
  • sposobu powstawania i ewoluowania cząstek o wysokiej energii
  • śledzenia przepływu energii w koronie słonecznej

Najnowsze wyniki badań

Parker Solar Probe właśnie kończy przesyłanie 25 GB danych do centrali NASA. Jest to zbiór informacji z dwóch bliskich przelotów wokół Słońca. Naukowcy są zachwyceni, ponieważ okazało się, że dane są przesyłane lepiej niż się tego spodziewali – do tego stopnia, że otrzymali aż o połowę więcej informacji w zakładanym czasie.

Pierwsze wyniki mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku, więc na pewno zobaczymy nie tylko to, jak wygląda Słońce z bliska, ale również poznamy naszą gwiazdę dokładniej. Najbliższe wykonane zdjęcie powstało z odległości 16,9 miliona kilometrów od Słońca, ale to dopiero początek. Sonda ma przelecieć jeszcze bliżej, bo w odległości rekordowych 6 milionów kilometrów. Temperatura będzie tam wynosiła od 1,5 do 2 tys. stopni Celsjusza. Dla porównania – Ziemia znajduje się około 149,6 miliona kilometrów od Słońca.

Obraz bieguna północnego Słońca.
Obraz bieguna północnego Słońca.© © Parker Solar Probe / NASA / ESA

Co do najbliższego zdjęcia Słońca – jasny punkt, który tam widzicie to Jowisz. Ciemne plamy to artefakty korekcji tła, ponieważ naukowcy cały czas kalibrują Wide-field Imager for Solar Probe (WISPR), który zajmuje się obrazowaniem i jest jedynym tego typu urządzeniem na Parker Solar Probe.

Pozostaje nam czekać z niecierpliwością na wyniki badań Parker Solar Probe. Kolejne miesiące będą przełomowe dla naszej wiedzy o Słońcu, jego koronie i strukturze oraz cząstkach o wysokiej energii.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)