Parowóz na placu de Rennes: to zdjęcie zrobiono 125 lat temu

Parowóz na placu de Rennes: to zdjęcie zrobiono 125 lat temu

Wypadek na stacji w Paryżu
Wypadek na stacji w Paryżu
Źródło zdjęć: © Science & Society Picture Library / Getty Images
Oskar Ziomek
22.10.2020 17:01, aktualizacja: 22.10.2020 19:01

Dokładnie 125 lat temu życie w Paryżu na chwilę się zatrzymało. Rozpędzony parowóz wpadł na dworzec Montparnasse i nie wyhamował przed końcem torów. Przebił jego ścianę i spadł na plac poniżej – chwilę później powstało ikoniczne zdjęcie.

Dzień tragicznego końca podróży pociągu jadącego z Granville do Paryża wspomina na Facebooku Newsweek Historia. Wypadek miał miejsce 22 października 1895 roku, a więc dokładnie 125 lat temu i wtedy też przypadkowy fotograf wykonał zdjęcie, które wiele osób kojarzy nawet dzisiaj.

Jak podaje agencja Getty Images, fotografię wykonano aparatem Kodak Pocket, który wówczas uchodził za mały i poręczny. Materiałem światłoczułym był w nim niewielki pasek papieru. Co ciekawe, opisywane zdjęcie – choć najbardziej znane – nie jest jedynym z miejsca wypadku. Da się również dotrzeć do nieco innych ujęć.

Przyczyną katastrofy okazały się być niesprawne hamulce pociągu, który z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę wjechał na peron dworca Montparnasse w Paryżu. Tory się tutaj kończą, a ponieważ skład nie wyhamował, przebił ścianę budynku i ostatecznie spadł kilka metrów niżej, na plac de Rennes.

Co interesujące, w wypadku zginęła tylko jedna osoba, a była nią pracująca w kiosku kobieta, która została przygnieciona walącym się murem. Kolejnych 5 osób zostało rannych. Równie ciekawy jest fakt, że sam parowóz niedługo później został naprawiony i ponownie wrócił na tory.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)