Paryskie muzea udostępniły ponad 100 000 historycznych zdjęć za darmo

Paryskie muzea udostępniły ponad 100 000 historycznych zdjęć za darmo
Źródło zdjęć: © © Ernest Charles Appert
Marcin Watemborski

22.01.2020 08:23, aktual.: 22.01.2020 12:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Organizacja Paris Musées zarządzająca wszystkimi publicznymi muzeami w Paryżu, założyła stronę internetową, na której można zobaczyć ponad 100 000 reprodukcji dzieł i zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Są to zdigitalizowane zasoby muzeów i przez to została im nadana licencja CC0, pozwalająca na niemal dowolne wykorzystanie.

Organizacja Paris Musées udostępniła swoje archiwum w formie cyfrowej. Jest dostępne bezpłatnie za pośrednictwem strony internetowej. Jednak same zdjęcia to nie wszystko. Wśród cyfrowych zbiorów paryskich muzeów znajdziecie dzieła wybitnych malarzy, jak Rembrandt Harmenszoon van Rijn. W internetowej kolekcji znalazło się ponad 62 000 zeskanowanych zdjęć – negatywów, szklanych płyt i odbitek. Wśród nich są dzieła ojców europejskiej fotografii oraz znanych twórców, jak: Eugene Atget, Ernest Charles Appert, Hippolyte Blancard, Roger Henrard czy Pierre Emounts ou Emonds.

Wszystkie zdjęcia są na licencji CC0, która oznacza, że każdy może ściągnąć zdjęcia w pełnej rozdzielczości wraz ze wszystkimi danymi o konkretnym obrazie. Każdy skan jest opisany miejscem i datą odnalezienia oraz techniką wykonania. Prace, do których prawa autorskie jeszcze nie wygasły, również pojawiły się na stronie internetowej – jednak w znacznie mniejszej rozdzielczości, uniemożliwiającej ich reprodukcję w druku.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Organizacja Paris Musées wspomina, że udostępnienie cyfrowych zbiorów jest ukłonem w stronę studentów oraz miłośników sztuki i historii, którzy pragną poznać i zrozumieć nie tylko ówczesne trendy artystyczne, ale również przyjrzeć się dokładnie zmianom społecznym. Ten zbiór jest czymś pięknym.

Ta inicjatywa nie jest pierwszą taką na świecie. W 2017 roku zostało opublikowane cyfrowe archiwum Europeana Collections, w którym znalazły się ponad 2 miliony zdjęć. Więcej zdjęć ze zbiorów paryskich muzeów możecie znaleźć na stronie internetowej.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)