Pascal i Machiavelli w jednej osobie! Artysta wziął kasę z muzeum, uciekł i nazwał to sztuką

Pascal i Machiavelli w jednej osobie! Artysta wziął kasę z muzeum, uciekł i nazwał to sztuką

Pascal i Machiavelli w jednej osobie! Artysta wziął kasę z muzeum, uciekł i nazwał to sztuką
Źródło zdjęć: © © Jens Haaning
Marcin Watemborski
05.10.2021 09:23, aktualizacja: 26.07.2022 14:21

Duńskie muzeum zapłaciło artyście równowartość ponad 317 tys. złotych, a ten zamiast dokładnie wywiązać się z umowy, postanowił stworzyć nowe dzieło. Nazwał je "Weź kasę i uciekaj". Tytuł dokładnie opisuje to, co zrobił.

Znane muzeum sztuki współczesnej Kunsten w duńskim Aalborg postanowiło zlecić artyście konceptualnemu Jensowi Haaningowi odtworzenie dwóch jego poprzednich prac. Wspomniane dzieła dotyczyły średnich rocznych zarobków w Danii oraz Austrii. Były to banknoty przyczepione do płócien.

Na rzecz stworzenia dzieł, artysta potrzebował materiałów, czyli pieniędzy. I tak oto otrzymał 328 000 koron duńskich ( ok. 202 tys. zł) oraz 25 000 euro (ok. 115 tys. zł). Po zgromadzeniu materiałów, Jens Haaning postanowił przerzucić się na sztukę performatywną i zamiast odtworzyć swoje dzieła, postawił na coś dla niego nowego. Tak narodził się performance Weź kasę i uciekaj.

Przedstawienie polegało na dostarczeniu do muzeum pustych płócien i ulotnieniu się w mgnieniu oka. Kustosz muzeum Lasse Andresson wspominał w rozmowach z mediami, że w pierwszej chwili zaczął się śmiać i nie wiedział, co miał zrobić. Zwrócił jedynie uwagę na to, że Haaning wykazał się bardzo kreatywnym podejściem do sztuki i docenia jego starania, ale nie na to się umawiali i inny zapis jest w dokumentach.

Artysta zapytany o swoje działania, odpowiedział, że wszystko polegało na tym, by wziąć pieniądze i dostarczyć puste płótna. Sztuka polegała na performensie. Tłumaczenie tego brzmi absurdalnie, aczkolwiek zostało to w jakiś sposób docenione przez krytyków. Haaning twierdzi, że jego działanie było formą protestu przeciwko niskim zarobkom artystów, podobnie jak w przypadku poprzednich prac dotyczących niskich (zdaniem artysty) średnich płac w Danii oraz Austrii.

Muzeum stwierdziło, że Haaning i tak będzie musiał wywiązać się z umowy. Ma czas do 16 stycznia 2022 roku, by dostarczyć prace lub zwrócić pieniądze, które otrzymał.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)