Pentax K‑1 - długo oczekiwana lustrzanka z pełną klatką 36,4 Mpix w cenie 2000 euro

Po długich zapowiedziach firma Ricoh w końcu zaprezentowała aparat Pentax K-1 - pierwszą lustrzankę tego producenta z pełnoklatkową matrycą. Aparat ma funkcje, których nie znajdziemy w żadnej innej lustrzance.

Pentax K-1
Pentax K-1
Krzysztof Basel

18.02.2016 | aktual.: 18.02.2016 08:54

Ergonomiczy korpus o podwyższonej odporności

Pentax K-1 ma uszczelniony korpus, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne - wodę i kurz, a także temperaturę do -10°C, co ma gwarantować 87 uszczelek. Górny panel oraz rama zostały wykonane ze stopu magnezu.

Pentax K-1
Pentax K-1

Nowy korpus ma oferować wysoki komfort fotografowania, dzięki ulepszonej ergonomii. Zastosowano tu diody LED, które rozmieszczono w czterech kluczowych miejscach aparatu (przy mocowaniu obiektywu, wyświetlaczu LCD, slocie kart SD i gniazdach do podłączenia kabli). To rozwiązanie ma umożliwiać m.in. szybszą wymianę karty pamięci, czy obsługę przysłony podczas korzystania z aparatu w nocy, czy trudnych warunkach oświetleniowych.

Pentax K-1
Pentax K-1

Producent wymienia także takie elementy, jak dodatkowy przycisk blokady, którego uruchomienie pozwala za dezaktywację m.in. przycisków odpowiedzialnych za ustawienia ekspozycji, a także funkcję Smart, która pozwala na szybki wybór ustawień bez konieczności wyboru ich z menu widocznego na wyświetlaczu LCD.

3,2-calowy ekran, wizjer z prawie 100-procentowym pokryciem

Pentax K-1
Pentax K-1

Z tyłu korpusu Pentaxa K-1 wyróżnia się ruchomy wyświetlacz LCD, który można uchylić i obrócić o około 44 stopnie w pionie i 35 stopni w poziomie. Wykonany z hartowanego szkła ekran o przekątnej 3,2 cala wyświetla obraz o rozdzielczości 1,037,000 punktów (w proporcjach 3:2). Zastosowano tu konstrukcję air-gapless, która ma minimalizować efekt odblasków. Szkoda, że nie jest to ekran dotykowy, co jest już standardem wśród aparatów z wyższej półki.

Pentax K-1
Pentax K-1

Warto także zwrócić uwagę na zaprojektowany na nowo optyczny wizjer, który zapewnia niemal 100-procentowe pokrycie kadru i powiększenie około 0,7x.

Pełna klatka 36 Mpix i system Pixel Shift Resolution

W środku aparatu znajdziemy pełnoklatkową matrycę CMOS (35.9 mm x 24.0 mm) o rozdzielczości 36,4 megapiksela. W połączeniu z procesorem obrazu PRIME IV lustrzanka oferuje możliwość fotografowania z czułościami do ISO 204800, prędkością zdjęć seryjnych do 4,4 kl./s (zapis 17 klatek w formacie RAW, bądź 70 zdjęć w formacie JPEG w najwyższej jakości) oraz 14-bitowy zapis zdjęć w formacie RAW.

Pentax K-1
Pentax K-1

Pentax K-1 otrzymał nową migawkę, którą stworzono z myślą o pełnoklatkowej matrycy. Według producenta jej mechanizm zapewnia wysoką precyzję pracy lustra i zapobiega jego drganiom, a wytrzymałość tego elementu jest oceniona na ponad 300 000 cykli.

Pentax K-1
Pentax K-1

Warto także zwrócić uwagę na udoskonalony system PENTAX Real-Time Scene Analysis (analizy sceny w czasie rzeczywistym), który współpracuje z procesorem obrazu. System ma umożliwiać bardzo dobre odwzorowanie kolorów i optymalizować ustawienia ekspozycji, nawet w trudnych warunkach. Ciekawym rozwiązaniem jest tryb HDR z możliwością zapisu zdjęć w formacie RAW oraz trzy możliwe ustawienia trybu crop – AUTO, FF i APS-C.

Pentax K-1
Pentax K-1

Pentax K-1 korzysta z nowoczesnego systemu Pixel Shift Resolution bazującego na przesunięciu sensora. Producent tłumaczy to w taki sposób:

:

W porównaniu do klasycznej metody Bayera, rozwiązanie Pentax pozwala na uzyskanie pełnej informacji RGB dla każdego piksela. Gwarantuje to wyjątkowo wysoką jakość fotografii i jeszcze większą szczegółowość w odwzorowaniu detali. System wyposażono również w funkcję korekcji ruchu, która podczas zdjęć seryjnych automatycznie wykrywa poruszający się obiekt, a podczas przetwarzania obrazu minimalizuje efekt poruszenia.

Symulator filtra AA sposobem na efekt mory

Co więcej, pełnoklatkowa matryca w Pentaxie K-1 jest pozbawiona filtra AA, co ma gwarantowć lepsze oddanie detali na zdjęciach. Pentax twierdzi, że efekt mory został zminimalizowany w modelu K-1 poprzez zastosowanie symulatora filtra AA.

Pentax K-1
Pentax K-1

Podobno, dzięki mikroskopijnym drganiom matrycy, symulator filtra AA zmniejsza efekt mory tak samo efektywnie, jak standardowy filtr AA. Co więcej, aparat umożliwia użytkownikowi samodzielny wybór poziomu redukcji lub całkowite wyłączenie tej funkcji. Brzmi bardzo dobrze, jednak jestem ciekawy jak działa to w praktyce.

5-osiowa stabilizacja obrazu, 33-punktowy AF, GPS, Wi-Fi

Mocnym punktem lustrzanki Pentax K-1 ma być 5-osiowy system stabilizacji obrazu SR IIkompatybilny z większością wymiennych obiektywów. Producent podaje, że system ma mieć skuteczność na poziomie 5 EV, co oznacza, że ma dorównywać najlepszym.

Pentax K-1
Pentax K-1

Pentax K-1 został wyposażono w udoskonalony moduł AF SAFOX 12 z 33 punktami AF rozmieszczonymi w taki sposób, aby pokryć całe pole obrazowania. Z tego 25 krzyżowych punktów zostało umieszczonych w centrum kadru. System AF ma współpracować z technologią analizy sceny w czasie rzeczywistym i umożliwiać uzyskanie znacznie lepszych efektów podczas fotografowania obiektów znajdujących się w ruchu.

W korpusie aparatu znajduje się także wbudowany moduł GPS, który umożliwia szybki dostęp do informacji dotyczących dokładnej lokalizacji, czy czasu, w którym wykonano zdjęcie. Do dyspozycji użytkownika są dodatkowo takie funkcje jak: elektroniczny kompas, możliwość zapisywania logów GPS oraz tryb ASTRO TRACER. Nie zabrakło również modułu Wi-Fi.

Filmy Full HD i 4K

Jak na nowoczesną lustrzankę przystało, Pentax K-1 umożliwia nagrywanie filmów Full HD (1920 x 1080 pikseli; 60i/30p) w formacie H.264. Aparat wyposażono w gniazdo na zewnętrzny mikrofon i słuchawki. Użytkownik może korzystać z funkcji redukcji szumu wiatru, ręcznych ustawień poziomu nagrywania dźwięku oraz monitorować jego natężenie. Co więcej - K-1 pozwala również na nagrywanie filmów w trybie poklatkowym w jakości 4K (3840 x 2160 pikseli).

Cena ok. 2000 euro

W ostatnim czasie ceny nowych modeli aparatów i obiektywów rosną bardzo szybko. Na tle konkurencji cena Pentaxa K-1 wynosząca 1999 euro wydaje się być rozsądna. Aparat będzie dostępny w sprzedaży na przełomie kwietnia oraz maja i może stanowić ciekawą alternatywę dla lustrzanek Nikona, czy Canona, a także bezlusterkowców Sony z serii A7.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)