Pentax K‑3 III: stabilizowana matryca APS‑C, 26 Mpix i 12 kl./s

Pentax K-3 III: stabilizowana matryca APS-C, 26 Mpix i 12 kl./s
Marcin Watemborski

31.03.2021 13:55, aktual.: 31.03.2021 15:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Ricoh pokazała następcę swojej flagowej lustrzanki. Model Pentax K-3 III został znacznie ulepszony i chociaż może wydawać się, że na tle konkurencji zostaje w tyle, to naprawdę porządny sprzęt. Widać, że ten producent szanuje tradycję i trzyma się tego, co umie robić najlepiej.

Pentax K-3 III został wyposażony w stabilizowaną matrycę APS-C wykonaną w technologii BSI. Dokładna rozdzielczość wynosi 25,7 Mpix. Jeśli chodzi o wnętrze aparatu – praktycznie każdy element został ulepszony lub opracowany na nowo. Pentax K-3 III może być najlepszą lustrzanką cyfrową w segmencie APS-C na rynku.

Wydajność stabilizacji matrycy została określona na 5,5 EV. Oprócz możliwości automatycznego wykrywania ruchu aparatu, korpus został wyposażony w funkcję przeznaczoną do panningu, czyli śledzenia obiektów w ruchu. Pentax K-3 III jest w stanie wykonać 12 kl./s z wyłączonym ciągłym autofokusem, a 11 z włączonym.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Nowy układ autofokusa SAFOX 13 bazuje na 101 krzyżowych punktach ostrości. Ricoh informuje, że system ten jest wspierany przez algorytmy sztucznej inteligencji rozpoznające śledzony obiekt i potrafi przewidzieć jego ruch. Tym samym zwiększa on swoją wydajność przy fotografowaniu dynamicznych scen.

Wizjer w korpusie Pentax K-3 III oferuje powiększenie 1,05x – największe, jakie dotychczas zastosowano w lustrzankach z matrycą APS-C. Pryzmat pentagonalny (nie układ luster) ma wbudowany przezroczysty wyświetlacz, który pokaże użytkownikowi różne informacje. Jest on o ok. 10 proc. jaśniejszy niż ten stosowany w modelu Pentax K-3 II. Nie zabrakło również dotykowego tylnego ekranu.

Obraz

Marka Pentax znana jest z tego, że implementuje w swoich lustrzankach funkcję Pixel Shift Resolution do robienia zdjęć z większą rozdzielczością za pośrednictwem przesunięcia pikseli. Oczywiście znajdziecie ją również w modelu Pentax K-3 III. Symulacja filtra dolnoprzepustowego pozwoli uniknąć efektu mory i zapewni wysoką ostrość zdjęć.

Pentax K-3 III nagrywa do rozdzielczości 4K/30p. Podczas rejestrowania obrazu wykorzystuje mechaniczna stabilizację matrycy zapewniającą nieporuszone filmy.

Dodatkowym zapowiedzianym akcesorium jest pionowy uchwyt D-BG8, który znajdzie się na sklepowych półkach wraz z korpusem Pentax K-3 III już w kwietniu 2021 roku. Cena ma wynieść 2000 dolarów, czyli ok. 8000 złotych.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)