Pentax K‑r - ognista czerwień na korpusie lustrzanki

Pentax K-r - ognista czerwień na korpusie lustrzanki
Mateusz Gołąb

09.09.2010 13:56, aktual.: 01.08.2022 15:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ognista czerwień nie jest jedyną odmianą kolorystyczną korpusu nowej lustrzanki Pentaksa - w ofercie będą również tradycyjnie czarne i białe. Pentax K-r to amatorska lustrzanka, która ma zastąpić całkiem udany model K-x. Co prócz kolorowej obudowy ma do zaoferowania?

Ognista czerwień nie jest jedyną odmianą kolorystyczną korpusu nowej lustrzanki Pentaksa - w ofercie będą również tradycyjnie czarne i białe. Pentax K-r to amatorska lustrzanka, która ma zastąpić całkiem udany model K-x. Co prócz kolorowej obudowy ma do zaoferowania?

Mimo tego, że najwięcej lustrzanek sprzedają Canon, Nikon i Sony, to Pentax nie ma czego się wstydzić. Pentax K-r powinien godnie zastąpić model K-x, ale nie wiem, czy wpłynie na gwałtowny wzrost sprzedaży aparatów firmy. Sam nie wiem czemu.

Pentax K-r ma matrycę o rozdzielczości 12,4 megapiksela (o fizycznym rozmiarze 23,6x15,8 mm) z możliwością robienia zdjęć o czułości w standardowym zakresie ISO 200-12800 z opcją rozszerzenia do ISO 100-25600. Pentax K-x mógł się pochwalić niskim poziomem szumów, liczę więc na to, że w nowym modelu będzie jeszcze lepiej. Obróbką obrazu zajmuje się procesor PRIME II (Pentax Real IMage Engine).

Obraz

Jedną z wyróżniających K-r funkcji jest szybkostrzelność na poziomie 6 kl./s w serii maksymalnie 25 zdjęć (zapis w plikach JPG). Pomaga w tym nowy system AF, nazwany SAFOX IX, z 11 punktami pomiaru (w tym 9 krzyżowych w centralnej części kadru). K-r ma wbudowaną lampę doświetlającą wspomagającą system AF w gorszych warunkach oświetleniowych.

Wizjer oferuje pokrycie 96% kadru i powiększenie 0,85 x, a dodatkowo oczywiście mamy do dyspozycji Live View na ekranie LCD o przekątnej 3 cali o rozdzielczości 920 tys. pikseli.

Pentax K-r jest zasilany akumulatorem, na którym można zrobić do 560 zdjęć. Jeśli się nagle wyładuje, istnieje możliwość skorzystania z opcjonalnego adaptera D-BH109, do którego można zapakować zwykłe paluszki.

Pentax K-r ma również wbudowaną w korpus mechaniczną stabilizację matrycy (SR - Shake Reduction), która pozwala na wydłużenie czasu naświetlania o 4 stopnie przysłony.

W nowej lustrzance Pentaksa zaszyto również wiele funkcji graficznych, w tym 18 różnych cyfrowych filtrów efektowych, a także cyfrową imitację krosowania (cross process) oraz obsługę zdjęć HDR bezpośrednio w aparacie (w tym specjalny nocny tryb HDR). Jak na nowoczesną lustrzankę przystało, K-r potrafi nagrywać filmy o jakości HD 720p przy 25 kl./s, ma system usuwania kurzu z matrycy, tryby ręcznego i automatycznego naświetlania.

Jakby nie patrzeć, Pentax K-r wygląda bardzo zachęcająco.

Polskich cen na razie nie znamy, a amerykańskie wyglądają tak:

  • K-r korpus, 799,95 dolarów,
  • K-r + 18-55 mm, 849,95 dolarów,
  • K-r + 18-55 mm +, 50-200 mm, 899,95 dolarów,
  • K-r + 18-55 mm + 55-300 mm, 999,95 dolarów.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)