Pentax K-S2 – najmniejsza na świecie lustrzanka odporna na wodę i kurz

Pentax K‑S2 – najmniejsza na świecie lustrzanka odporna na wodę i kurz

Pentax K-S2 – najmniejsza na świecie lustrzanka odporna na wodę i kurz
Krzysztof Basel
09.02.2015 22:00, aktualizacja: 09.02.2015 22:52

Pentax K-S2 ma nie tylko odporną, małą obudowę ze 100 uszczelkami, ale też odchylany o 180 stopni wyświetlacz, 20-megapikselową matrycą CMOS APS-C, a także moduł Wi-Fi i NFC.

Według producenta Pentax K-S2 to najmniejsza na świecie cyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa, której obudowa jest odporna na kurz i niesprzyjające warunki pogodowe. Korpus ma 100 uszczelek założonych w kluczowych miejscach aparatu, które mają chornić wnętrze przed deszczem i kurzem.

Obraz

Pentax K-S2 otrzymał 3-calowy, uchylny o 180 stopni wyświetlacz LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów . Jak podaje producent, wyświetlacz został wykonany w technologii Air Gapless (bez pęcherzyków powietrza) i został pokryty specjalną warstwą żywicy pomiędzy panelem ochronnym, a właściwym wyświetlaczem. Takie rozwiązanie ma umożliwić obniżenie poziomu odblasków i dyspersji światła zapewniając świetną widoczność w każdych warunkach. Po przekręceniu wyświetlacza o 180 stopni można także uruchomić przycisk autoportretu, udostępniony dodatkowo obok klasycznego przycisku wyzwalacza migawki.

Obraz

Wyróżnia się także wizjer optyczny ze szklanym elementem pentapryzmatycznym, zapewniający pokrycie około 100% pola widzenia i powiększenie ok. 0.95x.

Obraz

Na korpusie znajdują się dwa pokręteła elektroniczne: jedno na górze uchwytu obudowy i drugie na tylnim panelu. W trybie P (Program) robienia zdjęć użytkownik może za pomocą tych pokręteł na przykład niezależnie sterować przesłoną i zmieniać ustawienia migawki.

Obraz

Sercem aparatu jest matryca CMOS APS-C o rozdzielczości 20 megapikseli bez filtra optycznego anty-aliasingowego AA oraz z mechnizmem stabilizacji (SR), co ma pozytywnie wpłynąć na osiągi matrycy I efektywnie redukować morę.

„Mechanizm redukcji wstrząsów aparatu K-S2 jest tak zaprojektowany, że może elastycznie poruszać jednostką matrycy we wszystkich kierunkach; w poziomie (prawo/lewo) lub w pionie (góra/dół) lub nawet obrócić ją wokół własnej osi. Dzięki takiemu rozwiązaniu aparat K-S2 ma cały zestaw przydatnych funkcji, takich jak ASTRO TRACER, ułatwiającą zaawansowaną fotografię astronomiczną w połączeniu z opcjonalnymi mechanizmami O-GPS1 GPS".

Producent tak opisuje technologię filtra AA:

„Dzięki poddaniu jednostki matrycy mikroskopijnym wibracjom na poziomie podpikselowym podczas ekspozycji, symulator filtra AA w aparacie K-S2 gwarantuje ten sam efekt redukcji mory jaki zapewnia filtr optyczny AA. Jednak w przeciwieństwie do filtra optycznego, którego rezultaty są zawsze identyczne, ten innowacyjny symulator pozwala na włączanie i wyłączanie efektu filtra AA jak również na dopasowanie poziomu tego efektu do poszczególnej sceny lub obiektu".

Sensor współpracuje z procesorem obrazu PRIME MII, co umożliwia fotografowanie z czułością do ISO 51200 z czasami do 1/6000 s, prędkością do 5,5 kl./s oraz nagrywanie filmów Full HD 30/25/24p. w formacie H.264 z dźwiękiem stereo.

Obraz

Warto też wyróżnić tryb poklatkowy 4K, który łączy zdjęcia zrobione w regularnych odstępach czasu i tworzy z nich jeden plik filmowy, a także tryb „Strumień gwiazd” (Star Stream), który pozwala na wzmacnianie lub osłabianie śladów gwiazd zarejestrowanych na filmie.

Obraz

Aparat Pentax K-S2 został wyposażony w moduł autofokusu SAFOXX AF z 11 czujnikami z czego 9 to czujniki krzyżowe w środku pola. Według producenta system ten ma umożliwiać bezbłędne złapanie ostrości przy oświetleniu nawet tak słabym jak -3 EV. Funkcja ekspansji wybranego fragmentu pozwala na śledzenie poruszającego się obiektu nawet jeśli jego ruch wykracza poza wcześniej wybraną powierzchnię kadru; jest to możliwe poprzez ocenę szacunkową danych dotyczących odległości, zebranych przez czujniki ogniskujące znajdujące się w pobliżu. Z kolei funkcja blokady AF utrzymuje wybrany obiekt w polu ostrości po namierzeniu nawet gdy system śledzenia AF gubi go. Za pomiar światła odpowiada 77-segmentowy czujnik.

Obraz

Z funkcji dodatkowych warto wymienić funkcję podwyższenia klarowności obrazu (Clarity Enhancement), czyli technologię opracowaną przez firmę RICOH która ma za zadanie oddanie faktury danego obiektu i jego wszelkich nierówności w sposób najbardziej zbliżony do rzeczywistości w oparciu o charakterystykę ludzkiego wzroku. Z kolei naa pokrętle wyboru trybów znajduje się nowa pozycja A-HDR (Zaawansowany HDR), która łączy podwyższenie klarowność ze zwykłym trybem HDR, tworząc obraz o wyjątkowo wysokiej gradacji z połączenia trzech zdjęć zrobionych przy różnych parametrach ekspozycji.

Obraz

Pentax K-S2 ma też 11 trybów zdjęć niestandardowych z elastyczną kontrolą różnych parametrów i dziewięcioma trybami filtrów cyfrowych. W połączeniu z 19 Trybami Scen i trybem Zdjęcie Automatyczne to naprawdę spory zestaw dodatkowych narzędzi.

Nie zabrakło też funkcji Wi-Fi i NFC do szybkiego łączenia oraz bezprzewodowego przesyłania zdjęć do smartfonów czy tabletów. Aplikacja Image Sync umożliwia nie tylko przesyłanie zdjęć, ale i możliwość zdalnej kontroli przesłony, prędkości migawki i czułości ISO w aparacie, a zdalnego wyzwalania migawki.

Obraz

Do aparatu Pentax K-S2 dodano kompaktowy obiektyw zmiennoogniskowy smc PENTAX-DA L 18-50mm F4-5.6 DC WR RE, którego długość to 41 milimetrów w pozycji złożonej; jego konstrukcja jest także w pełni uszczelniona i odporna na złe warunki atmosferyczne. Obiektyw został stworzony przez firmę Ricoh Imaging specjalnie do modelu Pentax K-S2.

Obraz

Pentax K-S2 będzie dostępny w trzech głównych kolorach obudowy: czarnym, białym i czarno-pomarańczowym. Dodatkowo można zamówić opcjonalnie inną obudowę spośród siedmiu wariantów dostępnych w dwóch kolekcjach outdoorowych: trzech kolorów w Kolekcji Terenowej (Zieleń Lasu, Beżowy Pustynny, Szary Kamień) i czterech kolorów w Kolekcji Sportowej (Biały i Limonka, Czarny i Różowy, Biały i Pasek, Czarny i Pasek). Wszystkie obiektywy w tych zestawach są w kolorze czarnym.

Nie znamy jeszcze ceny, ani daty dostępności aparatu w sprzedaży.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)