Pentax Q - pierwsze próbki bardzo interesujące

Niedługo po kilku oficjalnych zdjęciach z modelu Pentax Q, w sieci pojawiła się olbrzymia galeria fotografii testowych z nowego bezlusterkowca. Trzeba przyznać, że wyniki przentują się bardzo ciekawie.

Fragment oficjalnego zdjęcia testowego ze strony Pentaksa
Fragment oficjalnego zdjęcia testowego ze strony Pentaksa
Piotr Dopart

03.09.2011 | aktual.: 01.08.2022 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedługo po kilku oficjalnych zdjęciach z modelu Pentax Q, w sieci pojawiła się olbrzymia galeria fotografii testowych z nowego bezlusterkowca. Trzeba przyznać, że wyniki przentują się bardzo ciekawie.

Oceniając po zamieszczonej na Photography Blog galerii, zawierającej 72 sample w formacie JPEG, 27 RAW-ów i nagranie wideo w Full HD, aparat naprawdę dobrze sobie radzi. 1/2,3-calowa matryca w Pentax Q zaczyna wykazywać lekko widoczne objawy szumienia przy ISO 400, a przy czułości 1600 zaczynają one być bardzo wyraźne (próbki obejmują zakres ISO od 125 do 6400). Trzeba jednak powiedzieć wprost - zdjęcia przy wysokiej czułości są naprawdę mocną stroną aparatu.

Mimo wymienionego powyżej problemu, zdjęcia zawdzięczają obiektywowi 01STANDARD PRIME naprawdę przyzwoitą ostrość (nawet przed kompresją do JPEG-a), jednak algorytm kompresujący w Pentax Q sprawia, że zdjęcia są nieco zdesaturowane.

Choć sample na stronie pentax.jp prezentują się nieźle pod tym względem, to po obejrzeniu galerii na Photography Blog nie sposób pozbyć się wrażenia, że lepszy mógłby być również zakres tonalny. Ograniczenia sensora wychodzą tutaj z pełną mocą i naprawdę dziwny staje się fakt, że matryca nie ma przynajmniej rozmiaru 1/1,6 cala, jeśli już koniecznie musiała być "kompaktowa". Przy obecnej konfiguracji przewaga jaką potencjalnie dawać może wymienna optyka jest skutecznie niwelowana.

Nie dziwi, że na stronie firmy Pentax uniknięto zdjęć prezentujących obiekty o geometrycznych kształtach, np. budynki. Sfotografowana przez Marka Goldsteina półka z książkami zdradziła koszmarną dystorsję beczkową, w żaden sposób nie korygowaną przez oprogramowanie sprzętu. Jeśli funkcjonalność ta nie pojawi się w ostatecznej wersji bezlusterkowca, to może być kiepsko...

Mimo wszystko Pentax Q w porównaniu z większością kompaktów jest naprawdę porządnym urządzeniem, a już na pewno najmniejszym ze wszystkich bezlusterkowców. Jeśli jeszcze polubi się z naszymi kieszeniami, to może stać się całkiem popularny. Koniecznie obejrzyjcie galerię na PB i koniecznie pobawcie się RAW-ami (DNG).

Źródło: Photography Blog

Komentarze (0)