Perspektywa ma znacznie. Znasz te wszystkie rzeczy, tylko z innej strony
Przed wami zbiór zdjęć, który ma za zadanie poruszyć trochę szare komórki. Przyjrzyjcie się uważnie i pomyślcie, co widzicie. Większość tych fotografii prezentuje bardzo zwyczajne rzeczy lub stworzenia, lecz sposób, w jaki zostały ukazane, jest niecodzienny.
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, perspektywa to "trójwymiarowość przedmiotów przedstawionych na płaszczyźnie zgodnie z prawami widzenia". Tę definicję z powodzeniem możemy przyjąć podczas mówienia o fotografii, ponieważ za pomocą dwuwymiarowego obrazu staramy się przedstawić rzeczy trójwymiarowe. Ma na to wpływ nie tylko światło, ale również punkt i kąt widzenia.
Jednak w przypadku tego zbioru zdjęć, możemy sięgnąć po inną definicję perspektywy, również za Słownikiem Języka Polskiego. Chodzi o "rozległ widok jakiegoś krajobrazu". Właśnie tak – perspektywa to również patrzenie szerzej lub węziej. Wystarczy spojrzeć na te zdjęcia, by nabrać innego spojrzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić zegarek Amazfit Cheetah Pro?
Wszystkie zdjęcia pochodzą z grupy na międzynarodowym forum Reddit o nazwie "AlternateAngles", czyli w tłumaczeniu "alternatywne katy [spojrzenia – przyp. red.]". Społeczność tej podgrupy wrzuca mnóstwo obrazów, które rzucają kompletnie nowe światło na wiele znanych przedmiotów i stworzeń. Zobaczymy tu m.in. świat z perspektywy owada. Przyjrzyjcie się uważnie.
W niektórych przypadkach to właśnie szersze spojrzenie ma znaczenie. Na pewno każdy z was widział "Ostatnią Wieczerzę" pędzla Leonarda da Vinci, a przynajmniej reprodukcję tego znanego obrazu. Wiedzieliście jednak, że to malowidło naścienne otacza zniszczona ściana? Widnieje ono w jadalni klasztoru dominikanów przy bazylice Santa Maria delle Grazie w Mediolanie.
Piękno fotografii polega na tym, że uczy nas spojrzenia na świat z innej strony. Dzięki temu możemy go poznawać znacznie lepiej, więc śmiało można powiedzieć, że fotografia to nauka patrzenia na świat i uczenia się go na nowo.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii