Petzval 55 mm f/1.7, czyli wielkoformatowe szkło do pełnoklatkowych bezlusterkowców

Petzval 55 mm f/1.7, czyli wielkoformatowe szkło do pełnoklatkowych bezlusterkowców

Petzval 55 mm f/1.7, czyli wielkoformatowe szkło do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Marcin Watemborski
27.05.2019 09:07, aktualizacja: 26.07.2022 15:48

Marzycie o specyficznym, efektownym bokehu? A może chcecie poczuć, jak się fotografuje naprawdę starym obiektywem? Z pomocą przychodzi znana marka Lomography i nowa wersja ich obiektywu Petzval 55 mm f/1.7 Mark II. Tym razem podepniecie szkło bez przejściówek to nowych pełnoklatkowych bezlusterkowców.

Pierwsza wersja obiektywu Petzval 55 mm f/1.7 była piękną mosiężną konstrukcją z zakręconym bokehem. Oryginalne szkło, na którym był wzorowany nowy model, pochodzi z aparatów wielkoformatowych i powstał w 1840 roku za sprawą Józsefa Petzvala. Wtedy jego maksymalny otwór przysłony wynosił f/3.7, co było aż 5 EV jaśniejszym wynikiem niż w ówczesnych konstrukcjach. Czas naświetlania zdjęć został zredukowany z 10 minut nawet do 30 sekund.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Lomography utworzyło kampanię na Kickstarterze, a kilka miesięcy później pojawiła się pierwsza wersja współczesnego Petzvala do lustrzanek cyfrowych, która została przyjęta z ogromnym entuzjazmem. Nowa, druga wersja tego obiektywu jest kierowana do posiadaczy pełnoklaktowych bezlusterkowców. Producent zapewnia o wysokiej jakości generowanego obrazka – ma być on ostry, a bokeh wirujący (”swirly bokeh”).

Maksymalny otwór przysłony wynosi f/1.7, co zagwarantuje mocne rozmycie tła przy ogniskowej 55 mm. Ciekawe jest to, że użytkownik ma kontrolę rozmycia tła za pośrednictwem bezskokowej przysłony, jak również może zmienić kształt bokehu. Na tubusie obiektywu znajdziecie specjalne wejście na płytki z różnymi wycięciami. W zestawie jest ich 5: okrągła, słoneczko, płatek śniegu, serce oraz gwiazdka. Ten obiektyw może przypaść do gustu filmowcom ze względu na płynny pierścień ostrzenia o długim przebiegu.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Petzval 55 mm f/1.7 Mark II jest dostępny w 3 kolorach: czarnym (399 dolarów), mosiężnym (449 dolarów) oraz czarnym z mosiężnymi znacznikami (499 dolarów). Dostępne mocowania to: Sony E, Canon RF oraz Nikon Z. Przedsprzedaż już się rozpoczęła, a dostawy rusza lipcu 2019 roku w przypadku czarnych obiektywów. Mosiężne zostaną dostarczone dopiero w sierpniu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)