Phase One XF - średni format z nowym systemem AF

Phase One XF - średni format z nowym systemem AF

Phase One XF
Phase One XF
Marcin Falana
03.06.2015 11:44, aktualizacja: 05.06.2015 12:40

Pełnoklatkowe lustrzanki typu Canon EOS 5Ds podgryzają rynek aparatów średnioformatowych. Phase One wychodzi na przeciw oczekiwaniom fotografów i ulepsza system AF w nowym aparacie XF. Poza tym pojawił się dotykowy ekran i nowe obiektywy.

Phase One XF
Phase One XF

Phase One zaprezentował nowy, cyfrowy, średni format XF. Główną zaletą nowego systemu ma być ulepszony system AF o nazwie Honeybee (pszczoła Miodna), który ma przenieść aparat średnioformatowy do XXI. wieku pod względem szybkości ostrzenia.

Phase One XF
Phase One XF

Cyfrowy średni format oferuje oczywiście świetną jakość obrazu, jednak obsługa tego typu aparatów, szczególnie pod względem systemu AF, nie oszukujmy się, jest daleko w tyle za lustrzankami i bezlusterkowcami.

Phase One XF
Phase One XF

Nie dziwi, że Phase One postawił na nowy system AF, który został zbudowany na zupełnie nowej architekturze elektronicznej. Poza tym Phase One XF dysponuje białym światłem wspomagającym zamiast podczerwieni, co także ma przyspieszyć działanie autofokusu.

Phase One XF
Phase One XF

Kolejną dużą nowością jest dotykowy, 3,2-calowy ekran Retina na tylnej ściance, który umozliwia nawigowanie po menu.

Phase One XF
Phase One XF

System współpracuje z nowymi przystawkami IQ3, które są dostępne w trzech rozdzielczościach 50, 60 i 80 Mpix. Wraz z wprowadzeniem nowego aparatu zaprezentowano obiektywy Schneider-Kreuznach 120 mm f/4, 35 mm f/3.5, który według zapewnień firmy udźwignie rozdzielczość aż 100 Mpix.

Oczywiście za cyfrowy, średni format trzeba słono zapłacić. Phase One XF IQ3 (50 Mpix) zaczyna się od kwoty ponad 40 000 dolarów z obiektywem 80 mm. Za 60 Mpix musimy już zapłacić prawie 42 000 dolarów, a flagowe 80 Mpix kosztuje 49 000.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)