Photoshop jako maszynka do masowego przerabiania zdjęć

Chodzi oczywiście o ?operacje" w Photoshopie - doświadczeni użytkownicy korzystają z nich często, pomagając sobie w codziennej pracy. Mniej doświadczeni też mogą sobie z pomocą ?operacji" usprawnić obróbkę swoich zdjęć. Jeśli chcecie przerobić dużą ilość zdjęć na takie, które nadają się do publikacji w internecie (chodzi głównie o rozmiar) stwórzcie odpowiednią ?operację". W angielskiej wersji Photoshopa ?operacja" to ?action". Oto jak to się robi.

Photoshop jako maszynka do masowego przerabiania zdjęć
Mateusz Gołąb

23.12.2008 | aktual.: 02.08.2022 10:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na początek kilka uwag - to co będzie najbardziej irytujące, to brak możliwości automatycznego zmieniania rozmiaru dłuższego boku. Możecie wybrać albo wysokość albo szerokość. Nie jest to jednak problem, bo stworzymy dwie różne operacje, osobno do zdjęć pionowych i osobno do poziomych.

  1. Otwieracie paletę z operacjami i zakładacie nowy ich zestaw, klikając na ikonie przypominającej folderek. Potem, mając go zaznaczonego, tworzycie nową operację. Nazwijcie ją tak, żeby było wiadomo o co z nią chodzi np. ?Zmiana rozmiaru (poziom). Jeśli jesteście gotowi na tworzenie nowej operacji, klikacie ?Nagraj.
  2. Kilka poleceń wstawimy za pomocą opcji ?Wstaw polecenie menu... i dzięki temu nie trzeba będzie otwierać zdjęcia i na nim wykonywać operacji. Znajdziecie je w opcjach palety ?Operacje. Wystarczy wybrać tą opcję, a potem wybrać z ogólnego menu Photoshopa właściwą rzecz. Oznaczymy je jako Wstaw.... Inne będziemy po prostu wstawiać w trakcie nagrywania operacji - te punkty oznaczone będą jako Nagraj....
  3. Wstaw... Zaczynamy wstawiać konkretne czynności - zaczynamy od spłaszczenia występujących w pliku warstw. Przyda się, kiedy będziecie chcieli przerobić różne formaty plików, w jakich możecie trzymać zdjęcia. Warstwa ? Spłaszcz obraz.
  4. Nagraj... Obraz ? Rozmiar obrazu i wpisujecie w okienku szerokość wartość 800 pikseli, pamiętając o zaznaczonych wszystkich opcjach na dole (Skaluj style, Zachowaj proporcje, Przeprowadź próbkowanie...) i wybraniu próbkowania ?Dwuścienna (wyostrzanie, najlepsze do redukcji).
  5. Wstaw... Obraz ? Tryb ? RGB
  6. Nagraj... Edycja ? Konwertuj do profilu i wybieracie tam jeden z profili sRGB, np. sRGB IEC61966-2.1
  7. Wstaw... Obraz ? Tryb ? 8 bitów na kanał
  8. Nagraj... Plik ? Zapisz jako, czyli zapisujemy z zachowaniem danych EXIF i IPTC w pliku, co może się potem jeszcze przydać, wybieramy sobie docelowy folder, gdzie będą one zapisywane.
  9. Nagraj... Plik ? Zamknij, czyli na koniec zamkniemy przerobione już zdjęcie.

Pamiętajcie, aby na koniec zatrzymać nagrywanie, standardowym przyciskiem Stop w palecie Operacji. W podobny sposób robicie sobie operację dla zdjęć pionowych ale w kroku 4 zmieniacie na 800 pikseli nie szerokość, a wysokość. Mała podpowiedź - można to zrobić bez nagrywania wszystkiego od nowa, a jedynie kopiując i edytując odpowiedni krok.

Ostatecznie wasza operacja do zmniejszania wyglądać ma tak:

Obraz

Źródło: Epic Edits

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)