Picktorial 4.0 wydany. Tak szybkiej biblioteki zdjęć jeszcze nie było

Picktorial 4.0 wydany. Tak szybkiej biblioteki zdjęć jeszcze nie było
Anna Rymsza

22.02.2019 08:04, aktual.: 26.07.2022 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rozwijany tylko dla Maców program Picktorial został wydany w wersji 4.0, która przenosi zarządzanie zdjęciami na zupełnie nowy poziom. Pod względem szybkości działania galerii zdjęć trudno będzie go dogonić. Wyszukiwanie natychmiast zwraca odpowiednie pliki, a podgląd ładowany jest bez żadnych opóźnień. Na tym zmiany w Picktorial 4.0 się nie kończą.

Nowa biblioteka mediów

Najważniejszą nowością w Picktorial 4.0 jest znacznie szybsze wyszukiwanie cyfrowych mediów niż w poprzedniej wersji. Program korzysta z pamięci podręcznej Spotlight, dzięki czemu znacznie przyspieszył, a metadane zdjęć nie zajmą wiele miejsc na dysku (producent podaje 50 MB na 100 tys. zdjęć). Zmiany są wprowadzane w czasie rzeczywistym. Podczas przeglądania biblioteki można wybrać wygodniejszy aktualnie widok – kafelki lub kwadraty – i sortować zdjęcia według wybranego kryterium. Jeśli zaś robicie zdjęcia jednocześnie w RAW-ach i JPEG, możecie łączyć je w stosy, by zachować porządek w galerii.

Ponadto wyszukiwarka zyskała możliwość operowania warunkami, można więc korzystać z wyszukiwania plików większych niż podany rozmiar, utworzonych w podanym zakresie dat albo ocenionych na mniej niż 3 gwiazdki. Twórcy Picktorial 4.0 przygotowali kilka szablonów takich wyszukiwań na start. W bibliotece Picktorial 4.0 można tworzyć smart-albumy, czyli albumy automatycznie gromadzące wszystkie pliki, które spełniają podany warunek. Takie albumy także są aktualizowane natychmiast po wprowadzeniu zmian i można nimi manipulować bez tworzenia kopii zdjęć.

W wersji płatnej Picktorial 4.0 dodana została możliwość masowego przetwarzania zdjęć i nakładania tego samego zestawu zmian na wiele plików. Masowy eksport także jest możliwy.

Picktorial 4.0 (wersja darmowa)
Picktorial 4.0 (wersja darmowa)

Zmiany w procesie edycji

Właściciele aparatów zdolnych robić zdjęcia w rozdzielczości liczonej w dziesiątkach megapikseli powinni przetestować Picktorial 4.0. W tej wersji znacznie przyspieszone zostało wyświetlanie dużych plików, przesuwanie i powiększanie widoku. RAW-y z Nikona D850 lub Fuji GFX50s można przeglądać tak samo szybko, jak wszystkie inne pliki. Podczas korzystania z NAS-ów i zewnętrznych dysków Picktorial 4.0 przywróci ostatnio oglądane foldery po ponownym podłączeniu.

Picktorial 4.0 pracuje w sposób niedestruktywny, ale w ciekawy sposób wykorzystuje możliwość dopisania metadanych do pliku JPG. Wszystkie wprowadzone zmiany są dołączane do oryginalnego pliku i w każdej chwili można przywrócić jego pierwotną wersję lub cofnąć część zmian, korzystając z widoku historii.

Wersja darmowa i płatna

Picktorial 4.0 jest dostępny w wersji darmowej i płatnej. Darmowa ma nieco uboższe możliwości – pozwala jedynie przeglądać RAW-y i nie umożliwia ich edycji, nie ma możliwości masowego przetwarzania zdjęć, eksportu do formatu TIFF, a zmiany lokalne można wprowadzić tylko w dwóch miejscach na jednym zdjęciu.

Płatna wersja kosztuje 70 dolarów, można też zdecydować się na rozliczenie co miesiąc w abonamencie. Licencja obejmuje 5 stanowisk. Picktorial 4.0 jest dostępny za darmo dla wszystkich posiadaczy Picktorial 3.5.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)