Picktorial 4.0 wydany. Tak szybkiej biblioteki zdjęć jeszcze nie było

Picktorial 4.0 wydany. Tak szybkiej biblioteki zdjęć jeszcze nie było

Picktorial 4.0 wydany. Tak szybkiej biblioteki zdjęć jeszcze nie było
Anna Rymsza
22.02.2019 08:04, aktualizacja: 26.07.2022 15:56

Rozwijany tylko dla Maców program Picktorial został wydany w wersji 4.0, która przenosi zarządzanie zdjęciami na zupełnie nowy poziom. Pod względem szybkości działania galerii zdjęć trudno będzie go dogonić. Wyszukiwanie natychmiast zwraca odpowiednie pliki, a podgląd ładowany jest bez żadnych opóźnień. Na tym zmiany w Picktorial 4.0 się nie kończą.

Nowa biblioteka mediów

Najważniejszą nowością w Picktorial 4.0 jest znacznie szybsze wyszukiwanie cyfrowych mediów niż w poprzedniej wersji. Program korzysta z pamięci podręcznej Spotlight, dzięki czemu znacznie przyspieszył, a metadane zdjęć nie zajmą wiele miejsc na dysku (producent podaje 50 MB na 100 tys. zdjęć). Zmiany są wprowadzane w czasie rzeczywistym. Podczas przeglądania biblioteki można wybrać wygodniejszy aktualnie widok – kafelki lub kwadraty – i sortować zdjęcia według wybranego kryterium. Jeśli zaś robicie zdjęcia jednocześnie w RAW-ach i JPEG, możecie łączyć je w stosy, by zachować porządek w galerii.

Ponadto wyszukiwarka zyskała możliwość operowania warunkami, można więc korzystać z wyszukiwania plików większych niż podany rozmiar, utworzonych w podanym zakresie dat albo ocenionych na mniej niż 3 gwiazdki. Twórcy Picktorial 4.0 przygotowali kilka szablonów takich wyszukiwań na start. W bibliotece Picktorial 4.0 można tworzyć smart-albumy, czyli albumy automatycznie gromadzące wszystkie pliki, które spełniają podany warunek. Takie albumy także są aktualizowane natychmiast po wprowadzeniu zmian i można nimi manipulować bez tworzenia kopii zdjęć.

W wersji płatnej Picktorial 4.0 dodana została możliwość masowego przetwarzania zdjęć i nakładania tego samego zestawu zmian na wiele plików. Masowy eksport także jest możliwy.

Picktorial 4.0 (wersja darmowa)
Picktorial 4.0 (wersja darmowa)

Zmiany w procesie edycji

Właściciele aparatów zdolnych robić zdjęcia w rozdzielczości liczonej w dziesiątkach megapikseli powinni przetestować Picktorial 4.0. W tej wersji znacznie przyspieszone zostało wyświetlanie dużych plików, przesuwanie i powiększanie widoku. RAW-y z Nikona D850 lub Fuji GFX50s można przeglądać tak samo szybko, jak wszystkie inne pliki. Podczas korzystania z NAS-ów i zewnętrznych dysków Picktorial 4.0 przywróci ostatnio oglądane foldery po ponownym podłączeniu.

Picktorial 4.0 pracuje w sposób niedestruktywny, ale w ciekawy sposób wykorzystuje możliwość dopisania metadanych do pliku JPG. Wszystkie wprowadzone zmiany są dołączane do oryginalnego pliku i w każdej chwili można przywrócić jego pierwotną wersję lub cofnąć część zmian, korzystając z widoku historii.

Wersja darmowa i płatna

Picktorial 4.0 jest dostępny w wersji darmowej i płatnej. Darmowa ma nieco uboższe możliwości – pozwala jedynie przeglądać RAW-y i nie umożliwia ich edycji, nie ma możliwości masowego przetwarzania zdjęć, eksportu do formatu TIFF, a zmiany lokalne można wprowadzić tylko w dwóch miejscach na jednym zdjęciu.

Płatna wersja kosztuje 70 dolarów, można też zdecydować się na rozliczenie co miesiąc w abonamencie. Licencja obejmuje 5 stanowisk. Picktorial 4.0 jest dostępny za darmo dla wszystkich posiadaczy Picktorial 3.5.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)