Pięcioro Polaków trafiło do finału Sony World Photography Awards 2017. Są też liczne wyróżnienia

Sony World Photography Awards to największy konkurs fotograficzny na świecie. W tegorocznej edycji zgłoszono ponad 227 tysięcy prac ze 183 krajów. W finale znalazło się aż pięć polskich nazwisk oraz 11 wyróżnionych w kategorii otwartej.

Laureaci kategorii otwartych zostaną ogłoszeni 28 marca, natomiast zwycięzców kategorii profesjonalnych oraz zdobywcę I miejsca w całym konkursie poznamy dopiero 20 kwietnia. Jury konkursu Sony World Photography Awards 2017 wybrało natomiast finalistów (autorów dziesiątki najlepszych zdjęć w kategoriach profesjonalnych i otwartych), wśród których jest pięciu Polaków.
Laureaci kategorii otwartych zostaną ogłoszeni 28 marca, natomiast zwycięzców kategorii profesjonalnych oraz zdobywcę I miejsca w całym konkursie poznamy dopiero 20 kwietnia. Jury konkursu Sony World Photography Awards 2017 wybrało natomiast finalistów (autorów dziesiątki najlepszych zdjęć w kategoriach profesjonalnych i otwartych), wśród których jest pięciu Polaków.
Źródło zdjęć: © © Mariusz Prusaczyk / kat. Świat natury / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/) / [curioso.photography](http://curioso.photography)
Marcin Watemborski

W konkursie profesjonalnym do finału awansował Mariusz Prusaczyk z Sosnowca, który zgłosił swój udział w kategorii Świat natury. Jego cykl zdjęć lotniczych, zatytułowany „Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry”, pokazuje wpływ działalności przemysłowej na krajobraz. Fotograf łączy w swojej pracy dwie pasje – fotografię oraz podróże. Ma na koncie wyprawy do aż 78 krajów. W materiałach porusza tematykę przyrody oraz krajobrazu. Nowością w jego twórczości jest praca z dronami, dzięki którym fotograf może spojrzeć na świat w nowy sposób.
W konkursie profesjonalnym do finału awansował Mariusz Prusaczyk z Sosnowca, który zgłosił swój udział w kategorii Świat natury. Jego cykl zdjęć lotniczych, zatytułowany „Krajobraz zdewastowany przez przemysł. Widok z góry”, pokazuje wpływ działalności przemysłowej na krajobraz. Fotograf łączy w swojej pracy dwie pasje – fotografię oraz podróże. Ma na koncie wyprawy do aż 78 krajów. W materiałach porusza tematykę przyrody oraz krajobrazu. Nowością w jego twórczości jest praca z dronami, dzięki którym fotograf może spojrzeć na świat w nowy sposób.© © Mariusz Prusaczyk / kat. Świat natury / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/) / [curioso.photography](http://curioso.photography)
Paweł Jędrusik został wybrany finalistą kategorii otwartej Kultura. Jego zdjęcie „Taniec” zostało wykonane podczas gali Akademii Tańca Elite. Nie przedstawia ono jednak tego, co działo się na scenie, lecz kulisy. Dziewczynki ze zdjęcia przygotowują się do występu.
Paweł Jędrusik został wybrany finalistą kategorii otwartej Kultura. Jego zdjęcie „Taniec” zostało wykonane podczas gali Akademii Tańca Elite. Nie przedstawia ono jednak tego, co działo się na scenie, lecz kulisy. Dziewczynki ze zdjęcia przygotowują się do występu.© © Paweł Jędrusik / kat. Kultura / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Trzecim finalistą jest Michał Płachta z Pińczowa. Również jego zdjęcie zostało wybrane spośród prac zgłoszonych w kategorii otwartej Kultura. „Uścisk panny młodej” to fotografia, która pokazuje pierwszy taniec pary młodej podczas uroczystości weselnej w miejscowości Korantka.
Trzecim finalistą jest Michał Płachta z Pińczowa. Również jego zdjęcie zostało wybrane spośród prac zgłoszonych w kategorii otwartej Kultura. „Uścisk panny młodej” to fotografia, która pokazuje pierwszy taniec pary młodej podczas uroczystości weselnej w miejscowości Korantka.© © Michał Płachta / kat. Kultura / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
W kategorii otwartej Ruch doceniony został Mariusz Stanosz. Do finału weszło jego zdjęcie „Lecąca chmara”. Powstało ono w 2016 roku na plaży na Ko Lanta (Tajlandia) i przedstawia stado biegusów malutkich. Te ptaki znane są ze swoich podniebnych akrobacji, a Mariusz ujął je w niesamowity sposób.
W kategorii otwartej Ruch doceniony został Mariusz Stanosz. Do finału weszło jego zdjęcie „Lecąca chmara”. Powstało ono w 2016 roku na plaży na Ko Lanta (Tajlandia) i przedstawia stado biegusów malutkich. Te ptaki znane są ze swoich podniebnych akrobacji, a Mariusz ujął je w niesamowity sposób.© © Mariusz Stanosz / kat. Ruch / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Iwona Czubek trafiła do finału w kategorii otwartej Martwa natura. Fotografuje ona zaledwie od dwóch lat, a jej zdjęcie „Maki i pomidory” szczególnie przypadło do gustu jurorom, ponieważ nawiązuje ono do klasycznego malarstwa. Ciepłe i nasycone barwy oddały klimat lata.
Iwona Czubek trafiła do finału w kategorii otwartej Martwa natura. Fotografuje ona zaledwie od dwóch lat, a jej zdjęcie „Maki i pomidory” szczególnie przypadło do gustu jurorom, ponieważ nawiązuje ono do klasycznego malarstwa. Ciepłe i nasycone barwy oddały klimat lata.© © Iwona Czubek / kat. Martwa natura / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Dodatkowo 11 Polaków zostało wyróżnionych w konkursie otwartym. Ich prace zaliczają się do grupy 50 najlepszych zdjęć na świecie. Docenieni zostali: Adam Dzielnis (Ruch), Anna Sznajder (Portrety), Arek Rataj (Fotografia uliczna), Jakub Rybnicki (Podróże), Jakub Karol Kowalski (Ruch), Jan Siwmir (Dzika przyroda), Kamila Staniszewska (Portrety), Katarzyna Young (Architektura), Konrad Żelazowski (Podróże), Larys Lubowicki (Natura) oraz Piotr Leszczykowski (Ruch).
Dodatkowo 11 Polaków zostało wyróżnionych w konkursie otwartym. Ich prace zaliczają się do grupy 50 najlepszych zdjęć na świecie. Docenieni zostali: Adam Dzielnis (Ruch), Anna Sznajder (Portrety), Arek Rataj (Fotografia uliczna), Jakub Rybnicki (Podróże), Jakub Karol Kowalski (Ruch), Jan Siwmir (Dzika przyroda), Kamila Staniszewska (Portrety), Katarzyna Young (Architektura), Konrad Żelazowski (Podróże), Larys Lubowicki (Natura) oraz Piotr Leszczykowski (Ruch).© © Marvin Systermans / kat. Architecture / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
W tegorocznej edycji konkursu znacznie wzrosła liczba prac z krajów azjatyckich – Chin, Birmy, Wietnamu, Filipin i Hongkongu. W konkursie młodzieżowym nadesłano aż o 56 proc. więcej prac, w konkursie profesjonalnym o 13 proc., a w otwartym - o 11 proc.
W tegorocznej edycji konkursu znacznie wzrosła liczba prac z krajów azjatyckich – Chin, Birmy, Wietnamu, Filipin i Hongkongu. W konkursie młodzieżowym nadesłano aż o 56 proc. więcej prac, w konkursie profesjonalnym o 13 proc., a w otwartym - o 11 proc.© © Zsolt Hlinka / kat. Architektura / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
W każdej z 10 kategorii profesjonalnych: Architektura, Fotografia konceptualna, Współczesność, Wydarzenia bieżące i wiadomości, Życie codzienne, Krajobraz, Świat natury, Portret, Sport oraz Martwa natura, zostało wybranych po kilku finalistów. Podobnie ma się kwestia w przypadku konkursu otwartego.
W każdej z 10 kategorii profesjonalnych: Architektura, Fotografia konceptualna, Współczesność, Wydarzenia bieżące i wiadomości, Życie codzienne, Krajobraz, Świat natury, Portret, Sport oraz Martwa natura, zostało wybranych po kilku finalistów. Podobnie ma się kwestia w przypadku konkursu otwartego.© © Alessandro Piredda / kat. Architektura / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Zwycięzcy kategorii zostaną nagrodzeni najnowszym sprzętem fotograficznym Sony oraz czekają na nich nagrody pieniężne o łącznej wartości 30 tysięcy dolarów. Prace wszystkich finalistów zostaną pokazane na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja 2017 roku.
Zwycięzcy kategorii zostaną nagrodzeni najnowszym sprzętem fotograficznym Sony oraz czekają na nich nagrody pieniężne o łącznej wartości 30 tysięcy dolarów. Prace wszystkich finalistów zostaną pokazane na wystawie Sony World Photography Awards & Martin Parr w Londynie w dniach od 21 kwietnia do 7 maja 2017 roku.© © Adi Bulboaca / kat. Architektura / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej konkursu.
Czekamy z niecierpliwością na ogłoszenie wyników. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej konkursu.© © Carla Sutera Sardo / kat. Fotografia konceptualna / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Javier Arcenillas / kat. Współczesność / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Alessio Romenzi / kat. Architektura / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Sandra Hoyn / kat. Życie codzienne / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Alice Cannara Malan / kat. Życie codzienne / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Ioana Moldovan / kat. Życie codzienne / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Frederik Buyckx / kat. Krajobraz / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Tom Jacobi / kat. Krajobraz / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Dino Kuznik / kat. Krajobraz / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Andrea Rossato / kat. Sport / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Giulia Piermartiri i Edoardo Delille / kat. Portret / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Craig Easton / kat. Portret / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Dario Mitidieri / kat. Portret / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Felicity McCabe / kat. Świat natury / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Julien Cados / kat. Martwa natura / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Esther Whyatt / kat. Świat natury / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Grant Hegedus / kat. Martwa natura / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Obraz
© © Ansgar Sollmann / kat. Martwa natura / [worldphoto.org](http://worldphoto.org/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)