Piękno kosmosu okiem Hubble'a

Piękno kosmosu okiem Hubble'a

Fot. NASA
Fot. NASA
Krzysztof Basel
15.05.2009 11:30, aktualizacja: 02.08.2022 10:26

Dwóch astronautów z promu kosmicznego Atlantis rozpoczęło w czwartek prace naprawcze przy teleskopie Hubble'a.Wymieniony został między innymi komputer odpowiadający za przesyłanie zdjęć na Ziemie oraz kamera, która teraz pozwoli zajrzeć w odchłanie kosmosu jeszcze dalej. Zanim będzie to możliwe prezentujemy galerię najlepszych zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble'a umieszczony w przestrzeni kosmicznej w 1990 roku.

Astronauci naprawiają słynny teleskop i montują w nim nowe przyrządy. Prom Atlantis wraz z siedmioosobową załogą na pokładzie wystartował w poniedziałek 11 maja, a jego misja potrwa 11 dni.

Pierwszym zrealizowanym już zadaniem astronautów Johna Grunsfelda i Andrew Feustela jest wymiana kamery cyfrowej pochodzącej jeszcze z lat 90. Nowe urządzenie będzie wykrywało oprócz promieniowania widzialnego, także promieniowanie podczerwone o nadfioletowe.

Fot. NASA
Fot. NASA

Do wymiany poszedł też główny komputer przetwarzający informacje zebrane przez Hubble'a, który wysyła je potem do centrum na Ziemi. Komputer zepsuł się jesienią ubiegłego roku.

To piąta i ostatnia misja naprawcza dla teleskopu Hubble'a umieszczonego w przestrzeni kosmicznej w 1990 roku. To zarazem ostatnia szansa dla teleskopu na przedłużenie swojego życia w kosmosie. NASA chce wymienić podczas tej wyprawy jak najwięcej elementów, licząc, że  Hubble będzie działał do 2014 roku, kiedy gotowy będzie jego następca. Amerykańska agencja kosmiczna zawiesza loty wahadłowców w przyszłym roku, po dokończeniu budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Żadne inne pojazdy kosmiczne nie umożliwiają serwisowania satelitów.

Źródło: NASALikecoolTelegraphy.co.ukTVNGazeta

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)