Pierwsze zdjęcie lotnicze w USA zrobił James Wallace Black

Pierwsze zdjęcie lotnicze zostało wykonane przez Nadara w 1858 roku. Dwa lata później Jamesa Wallace Black wykonał zdjęcie Bostonu z balonu, które przetrwało do dziś.

Pierwsze zdjęcie lotnicze w USA zrobił James Wallace Black
Źródło zdjęć: © © James Wallace Black
Kasia Piotrowska

18.10.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:34

W ramach obchodów 159 rocznicy wykonania pierwszego zdjęcia lotniczego w Stanach Zjednoczonych, CBS wyemitowała 2-minutowy film na temat przełomowego kadru autorstwa Jamesa Wallace'a Blacka i rozwoju fotografii lotniczej od tego czasu.

Black urodził się 10 lutego 1825 r. we Francestown w stanie New Hampshire, a potem zajął się malarstwem w Bostonie, zanim zaczął interesować się światem fotografii. Jego początkową pracą było polerowanie płytek dagerotypowych.

Almanac: America's first aerial photograph

Dwa lata po tym, jak francuski fotograf Gaspard-Félix Tournachon (popularnie znany jako "Nadar") stał się pierwszą osobą, która kiedykolwiek zrobiła zdjęcia lotnicze (fotografując Paryż z balonu techniką mokrej płyty), Black wzbił się w powietrze balonem o nazwie "Królowa Powietrza", obsługiwanym przez Samuela Archera Kinga.

Z wysokości 1200 stóp (około 366 metrów) nad Bostonem, Black naświetlił 8 szklanych płyt. Tylko jedno z ośmiu zdjęć było dobre, a Black zatytułował je "Boston z perspektywy orła i dzikiej gęsi".

Obraz
© © James Wallace Black

To zdjęcie było pierwszym wyraźnym zdjęciem lotniczym miasta, jakie kiedykolwiek powstało, a ponieważ wcześniejsze eksperymenty Nadara przepadły, jest to również najstarsze zachowane zdjęcie lotnicze.

W ciągu 160 lat, które minęły od czasów, gdy Nadar i Black byli pionierami, fotografia lotnicza znacząco się rozwinęła. Zdjęcia lotnicze są obecnie wykonywane z samolotów i śmigłowców, za pomocą satelitów, dronów i nie tylko.

CBS Sunday Morning wskazuje na fotografa Vincenta Laforeta jako artystę, który stoi na czele współczesnej fotografii lotniczej. Laforet zyskał uznanie w ostatnich latach za nocne zdjęcia lotnicze miast na całym świecie, uchwycone z wysokości tysięcy stóp. Wykonał je, wisząc w otwartych drzwiach helikoptera.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
ciekawostkiblogiInspiracje
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)