Pierwsza w historii mapa Tytana powstała ze zdjęć sondy Cassini

Pierwsza w historii mapa Tytana powstała ze zdjęć sondy Cassini
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

25.11.2019 08:22, aktual.: 26.07.2022 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tytan jest największym księżycem Saturna. Zespół badawczy NASA złożył pierwsza mapę tego obiekty na podstawie obrazów z sondy Cassini, która przeleciała koło księżyca ponad 100 razy, fotografując jego różne części.

Sonda Cassini orbitowała wokół Saturna aż przez 13 lat (2004-2017) i zebrała naprawdę sporo danych o strukturze planety oraz o jej księżycach. Największy z nich – Tytan – na samej mapie i zdjęciach trochę przypomina wizualnie Ziemię. Jego gruba atmosfera (podobna do ziemskiej) i ukształtowanie terenu jest zagadką dla badaczy z NASA. Póki co to jedyny twór w Układzie Słonecznym, na którym mogłoby istnieć życie.

Według danych z sondy Cassini – zdjęć oraz pomiarów radarowych – około dwóch trzecich Tytana jest pokryte równinami. 17 procent powierzchni kryje się pod wydmami, 14 proc. stanowią tereny górzyste, natomiast 1,5 proc. Tytana to labirynty powstałe wskutek erozji i opadów deszczu.

Obraz

Również 1,5 proc księżyca stanowią jeziora, ale nie jest to woda – to płynny metan. Ich rozmieszczenie i kształt mogą być zasługą eliptycznego przebiegu orbity Saturna wokół Słońca. Co ciekawe, naukowcy nie zaobserwowali kraterów po uderzeniach meteorów. To świadczy o stosunkowo młodym wieku powierzchni księżyca.

Powstała mapa ma pomóc naukowcom odkrywać tajemnice Tytana, jak występowanie pór roku i ich skutki. W przyszłości mapa ma posłużyć misji Dragnofly, by móc koordynować pracę łazika.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także