Pierwsza w historii mapa Tytana powstała ze zdjęć sondy Cassini

Pierwsza w historii mapa Tytana powstała ze zdjęć sondy Cassini

Pierwsza w historii mapa Tytana powstała ze zdjęć sondy Cassini
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski
25.11.2019 08:22, aktualizacja: 26.07.2022 15:31

Tytan jest największym księżycem Saturna. Zespół badawczy NASA złożył pierwsza mapę tego obiekty na podstawie obrazów z sondy Cassini, która przeleciała koło księżyca ponad 100 razy, fotografując jego różne części.

Sonda Cassini orbitowała wokół Saturna aż przez 13 lat (2004-2017) i zebrała naprawdę sporo danych o strukturze planety oraz o jej księżycach. Największy z nich – Tytan – na samej mapie i zdjęciach trochę przypomina wizualnie Ziemię. Jego gruba atmosfera (podobna do ziemskiej) i ukształtowanie terenu jest zagadką dla badaczy z NASA. Póki co to jedyny twór w Układzie Słonecznym, na którym mogłoby istnieć życie.

Według danych z sondy Cassini – zdjęć oraz pomiarów radarowych – około dwóch trzecich Tytana jest pokryte równinami. 17 procent powierzchni kryje się pod wydmami, 14 proc. stanowią tereny górzyste, natomiast 1,5 proc. Tytana to labirynty powstałe wskutek erozji i opadów deszczu.

Obraz

Również 1,5 proc księżyca stanowią jeziora, ale nie jest to woda – to płynny metan. Ich rozmieszczenie i kształt mogą być zasługą eliptycznego przebiegu orbity Saturna wokół Słońca. Co ciekawe, naukowcy nie zaobserwowali kraterów po uderzeniach meteorów. To świadczy o stosunkowo młodym wieku powierzchni księżyca.

Powstała mapa ma pomóc naukowcom odkrywać tajemnice Tytana, jak występowanie pór roku i ich skutki. W przyszłości mapa ma posłużyć misji Dragnofly, by móc koordynować pracę łazika.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)